دومین گام در تدوین مدل کسب و کار، رسالت!

نوشته شده در : 1396/2/20 0:41 (314 نمایش)

دومین گام برای تجاری سازی ایده راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی تدوین رسالت تجارت الکترونیک است که از رسالت سازمان با عنوان مأموریت سازمان نیز یاد میشود، که مبین آن است که شرکت چه چیزی برای ارائه به جامعه دارد. رسالت تجارت الکترونیک اهداف بنیادی و منحصر به فرد راه اندازی آن را تعیین می کند. با تعیین رسالت تجارت الکترونیک خود میتوانید وجه تمایز کسب و کار خود را با دیگر رقبا تدوین کنید و از ابتدا به تجارت الکترونیک خود جهت گیری منحصر به فرد ببخشید. با تدوین رسالت تجارت الکترونیک، هدف و دلیل شکل گیری آن مشخص می شود. رسالت شرکت ضمن اینکه چشم انداز کسب و کار را عینی و ملموس می کند، جهت گیری و تصورات ذهنی مدیران را نیز مشخص می کند تا تمام اعضای شرکت همسو با هم این مسیر را طی کنند.

 

رسالت در تدوین مدل کسب و کار

 

بر این اساس رسالت کسب و کار تجارت الکترونیک باید چهار عنصر زیر را دربر گیرد:

1- تعهد به ذینفعان

باید انتظارات منطقی ذینفعان متعدد از قبیل کارکنان، مدیریت و سرمایه گذاران را از تجارت الکترونیک مشخص نموده و خود را ملزم به تحقق آن بدانید. برای مثال باید امنیت شغلی کارکنان، بهبود ارزیابی عملکرد و تامین نرخ بازده مورد انتظار مدیریت و سرمایه گذاران را به عنوان انتظارات ذینفعان یک تجارت الکترونیک در نظر بگیرید و خود را متعهد به آن بدانید و در دوره های زمانی مشخص گزارشی از میزان دسترسی به انتظارات اعلام کنید.

2- تعیین حوزه کسب وکار

در مرحله تدوین رسالت یک تجارت الکترونیک می بایست حوزه کسب و کار الکترونیکی را مشخص نمود زیرا هر یک از حوزه های تجارت بنگاه با مشتری (B2C) و یا بنگاه با بنگاه(B2B)استراتژی خاص خود را میطلبد که می بایست در رسالت سازمان مد نظر گرفت و علاوه بر آن می بایست توجه داشت که آیا شرکت قصد دارد فقط خدمات پس از فروش و مدیریت ارتباطات با مشتری را از طریق دنیای مجازی و سامانه های الکترونیک مدیریت کند و یا اینکه در صدد است مبادلات، تراکنش های مالی و حتی حمل و نقل را نیز به صورت دیجیتالی پیگیری نماید؟

3- تعیین مزیتهای رقابتی در تجارت الکترونیک خود

منابع و مهارتهایی که سبب ایجاد مزیت رقابتی شما در برابر دیگر رقبای موجود در تجارت الکترونیک میباشند را تعیین کنید. از جمله مزیت های رقابتی یک تجارت الکترونیک موفق میتوان به داشتن منابع انسانی متبحر در زمینه مفاهیم و اصول تجارت الکترونیک و یا داشتن برندی قوی و دارای اعتبار در صنعت سنگ و....نام برد.

4- رسد رقبا و شرایط جدید تجارت الکترونیک

در تنظیم رسالت تجارت الکترونیک خود می بایست رسد عملکرد رقبا، تغییرات قوانین اقتصادی و ورود فن آوری های جدید را در نظر گرفت. در تجارت الکترونیک محیط فناوری و استفاده از آخرین متدهای روز دنیا، نقشی حیاتی در بقاء و موفقیت دارد
رسالت تجارت الکترونیک دلیل وجودی و فلسفه حیات شرکت را در بازار الکترونیک مشخص میکند.

برای آشنایی بیشتر، سه نمونه از رسالتهای تدوین شده توسط شرکتهای فعال در زمینه تجارت الکترونیک در زیر بیان می شود:


شركت آ،او.ال:

تولید یک رسانه جهانی که به اندازه تلفن و تلویزیون برای زندگی مردم حیاتی باشد و حتی از آنها نیز ارزشمندتر است

شرکت ای بی:

ما به مردم کمک می کنیم تا از هر نقطه از جهان هر چیزی را با هم مبادله کنند، ما به تقویت تجربیات اینترنتی همه افراد، فروشندگان، شرکتهای کوچک، جستجوگران اقلام منحصر به فرد و ..... ادامه خواهیم داد.

شركت مانستر:

مانستر خود را متعهد به رهبری بازار از طریق عرضه فن آوری های نو آورانه و خدمات برتر می داند که امکان اعمال کنترل بیشتری را به جویندگان شغل و شرکتها برای فرآیند استخدام و کارمند یابی فراهم می سازد

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

تجارت الکترونیک چگونه درآمد زایی می کند؟

نیاز مبرم صنعت سنگ به تجارت الکترونیک

تجاری سازی ایده راه اندازی کسب و کار دیجیتال در بازار سنگ

سه گام برای تدوین مدل کسب و کار در بازار سنگ

گام نخست در تدوین مدل کسب و کار، چشم انداز!

گام آخر در تدوین مدل کسب و کار، اهداف!

چهارمین تولید کننده سنگ ساختمانی جایگاه بیستم را در صادرات دارد

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

هشت نکته طلایی برای موفقیت در کسب و کار الکترونیک

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها: دومين گام در تدوين مدل کسب و کار، رسالت!