تجارت الکترونیک چگونه درآمد زایی می کند؟

نوشته شده در : 1396/2/20 12:8 (339 نمایش)

در تجارت الکترونیک نیز همانند کسب و کار سنتی سود از کاهش هزینه ها و افزایش درآمد حاصل می شود حال میخواهیم ببینم در تجارت الکترونیک چگونه فرآیند سود آوری رخ میدهد:

 

الف- کاهش هزینه ها:

تجارت الکترونیک از دو طریق کاهش هزینه های عملیاتی و غیر عملیاتی، باعث کاهش هزینه های سازمان می شود که به توضیح هر دو آنها می پردازیم:

1- کاهش هزینه عملیاتی

در تجارت الکترونیکی به دلیل افزایش سرعت، دقت و بهبود ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی هزینه های عملیاتی کاهش می یابند و مدیریت زنجیره تامین و زنجیره عرضه به هنگام و کارا می شود و با برقراری ارتباط با تامین کنندگان بیشتر امکان چانه زنی بیشتر را ایجاد کرده و دست سازمان برای تامین مواد اولیه با کمترین قیمت و بهترین کیفیت باز است و نیز در تجارت الکترونیک با اتوماتیک نمودن برخی از فرآیندها باعث کاهش هزینه منابع انسانی می شود. یکی دیگر از نقش های مهم دیگر تجارت الکترونیک در کاهش هزینه عملیاتی کاهش هزینه بازاریابی و تبلیغات می باشد.

2- کاهش هزینه غیر عملیاتی

به کمک اتوماسیون اداری بسیاری از هزینه های مالی و زمانی مورد نیاز برای انجام مکاتبات داخلی و برون سازمانی حذف می گردد و به دلیل توسعه ارتباطات، گزینش منابع انسانی از جامعه گسترده تری صورت می گیرد و دسترسی به نیروهای متبحر سهل الوصول می باشد.

 

درآمد زایی از تجارت الکترونیک

 

ب- افزایش درآمد:

تجارت الکترونیک امکان کسب بازارهای جدید و دستیابی به مشتریان جدید و حتی مشتریان رقبا را نیز فراهم می کند، با تجارت الکترونیک به آسانی میتوان علاوه بر مشتریان داخلی مرزها را در نوردید و سازمان را به بازار بین المللی متصل کرد و با مشتریان خارج از کشور ارتباط برقرار نمود.

تجارت الکترونیک با ایجاد ارتباط نزدیک با مشتریان به سه طریق باعث افزایش درآمد می شود:

1-افزایش تعداد مشتریان با تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل

2-افزایش حجم خرید مشتریان.

3-از طریق تجارت الکترونیک به آسانی میتوان بر حسب نیاز مشتریان را دسته بندی و با ارائه محصولات سفارشی برای دسته های مختلف درآمد سازمان را افزایش داد.

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

نیاز مبرم صنعت سنگ به تجارت الکترونیک

تجاری سازی ایده راه اندازی کسب و کار دیجیتال در بازار سنگ

سه گام برای تدوین مدل کسب و کار در بازار سنگ

گام نخست در تدوین مدل کسب و کار، چشم انداز!

دومین گام در تدوین مدل کسب و کار، رسالت!

گام آخر در تدوین مدل کسب و کار، اهداف!

چهارمین تولید کننده سنگ ساختمانی جایگاه بیستم را در صادرات دارد

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

هشت نکته طلایی برای موفقیت در کسب و کار الکترونیک

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها: تجارت الکترونيک چگونه درآمد زايي مي کند؟