نما ی رومی با سنگ تراورتن

نوشته شده در : 1396/2/20 20:43 (138 نمایش)

نمای خارجی ساختمان در بحث دکوراسیون منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، زیرا اولین تصور مخاطب از یک ساختمان نمای آن می باشد. نمای رومی ساختمان که به نمای کلاسیک هم شناخته می شود به دلیل داشتن شاخصه های زیبایی متعدد، افراد زیادی را به خود جذب می کند. این گونه نماها به خاطر معماری تقریبا پیچیده و مصالح ساختمانی گران قیمت مانند: سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و ترواورتن به گونه ای در تصور عموم مخصوص نمای ساختمان طبقه مرفه جامعه نقش یافته است و به همین دلیل سبک طراحی نمای رومی مورد استقبال طراحان نمای ساختمان قرار گرفته است.

 

نمای رمی

 

اما باید بپذیریم که ساختمان های با نمای رومی جلوه شهر را از یکنواختی در آورده اند و به آن تازگی و زیبایی خاصی میبخشند. نمای رومی ساختمان ها به دلیل طراحی منحصر به فرد خود بر هر رهگذری تاثیر می گذارد که البته این مورد خود انتقادهای بسیاری را روانه اینگونه ساختمان ها کرده است. منتقدین استفاده از معماری متناسب با فرهنگ ایران زمین را رواتر می دانند. اما واقعیت این است که سبک طراحی نمای رومی در واقع فقط مختص به رم باستان نمی شود، بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر می گیرد که شامل ایران باستان نیز می باشد بالاخص که استفاده مکرر از الگوی کتیبه های تخت جمشید و سرستونهای زیبای آن، در طراحی نماهای رومی زیبایی این طرح را صد چندان می کند.

 

نمای رمی

 

دلایل متعددی باعث رواج طراحی نمای ساختمان به سبک رومی شده است که یکی از مهمترین دلایل، رواج استفاده از سنگ تراورتن به علت کشف معادن متعدد این نوع سنگ می باشد.

افزایش تعداد معادن اکتشاف شده کاهش قیمت سنگ تراورتن را با خود به همراه داشته است و سبب شده ساختمان های سنگی که عمدتاً بر اساس سبک های دوران باستان طراحی می شوند دوباره مد شده و بسیاری از افراد از طرح نمای رومی برای ساختمان خود استفاده کنند. یکی دیگر از دلایل افزایش نمای رومی، مربوط به سادگی موجود در طرح رومی می باشد که فارغ از پیچیدگی های موجود در نمای ساختمان های طراحی شده به سبک معماری اسلامی و ایرانی می باشد.

 

نمای رمی

 

متاسفانه به دلیل عدم به روز شدن سبک طراحی معماری اسلامی ایرانی بالاخص در طی دو قرن اخیر، پیچیدگی موجود در این سبک موجب افزایش زمان و هزینه اجرا شده است که این امر موجب سوق دادن سلیقه طراحان به سبک های کلاسیک همچون سبک رومی شده است.

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

سه گام برای تدوین مدل کسب و کار در بازار سنگ

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

نیاز مبرم صنعت سنگ به تجارت الکترونیک

سنگ خوب چه سنگی است؟

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

 

 

 

 

کلیدواژه ها: نماي سنگي با طراحي سبک رمي