تمهیدات لازم برای نظافت و محافظت از سنگ

نوشته شده در : 1396/3/6 15:11 (373 نمایش)

در تابستان گذشته جلسه­ ای در اتاق منابع سنگ شهر نیویورک با حضور موسسه آمریکایی ماربل (MIA) و موسسه سنگ های ساختمانی (BSI) برگزار شد. که موضوع آن بررسی اتخاذ تمهیدات لازم برای نگهداری و نظافت سنگ بود در این جلسه مایک ساویکی مدیرعامل بخش فروش شرکت Miracle Sealants شنوندگان را درمورد نگهداری و محافظت از سنگ ها آگاه کرد. او خاطرنشان کرد که برای داشتن سنگ هایی با طول عمر بالا و ظاهری زیبا باید از آنها به خوبی مراقبت کرد. او اضافه کرد که ساختمانهایی با هزاران سال قدمت در شهر رم و یونان وجود دارند و به خاطر نگهداری و تمیز نگهداشتن آنها هنوز نیز زیبا و با وقار می باشند. ساویکی ادامه داد: بعضی از مردم می­گویند که سنگ خودش توانایی تمیزکردن خودش را دارد و اجازه بدهید زمان بگذرد و سنگ کار خودش را انجام می دهد. واقعیت این است که اگر نگهداری و نظافت مناسبی می­خواهید؛ شما باید بعضی از تمهیدات لازم را برای این منظور در نظر بگیرید. به نظر من مشتری هرگز به نگهداری و نظافت سنگ توجه نمی­کند. آنها بیشتر در خصوص رنگ سنگ توجه می­کنند. باید دانست که تمام سطوح کار شده در ساختمان به مرور زمان ساییده و خورده می­شود. بعضی از سنگ ها از بعضی دیگر زودتر ساییده می­شوند وخبر خوب این است که سنگ اگر ساییده شود یا خراش بردارد می­توان آن را به حالت اولیه خود برگرداند. شما این کار را نمی­توانید با سرامیک انجام دهید و این یک مزیت سنگ طبیعی است. 

 

تمهیدات لازم برای نظافت و محافظت از سنگ

توضیحات ساویکی در شهر نیویورکه با عنوان راه های نظافت و محافظت سنگ برگزارشد و در آن. نحوه تمیزکردن سنگ، مزایا محلول نظافت در مقابل آب و توضیحاتی در مورد سنگ های طبیعی و مهندسی شده ارائه گردید

 

زمانی که صحبت از نظافت سنگ شد؛ ساویکی از پروژه­ای که دو موسسه MIA و BSI سالها قبل انجام داده اند پرده برداشت که در نتیجه آن متوجه شده اند که سنگ به خوبی می­تواند نظافت و مطابق اصول بهداشتی عمل کند. تحقیقات نشان می­دهد که بسیار راحت می­توان باکتری و کثافت را از روی پیشخوان سنگی آشپزخانه نظافت کرد. این اطلاعات خوبی است زیرا گزارش هایی مبنی بر سمی شدن غذا در زمان آماده کردن آن به ما رسیده بود. تمیزکننده هایی با Ph خنثی (تقریبا برابر 7) از بهترین محلول ها برای نظافت سطوح سنگ­ها هستند.

ساویکی شروع به صحبت در مورد مشتریانی کرد که از لک های روی سنگ شکایت می­کنند. مشتری ها همواره می­پرسند که آیا سنگ لک می­شود و من چطور میتوانم از آنها مراقبت کنم؟ آنها باهوش هستند و ما قصد داریم تا آنها را آرام کنیم و به آنها انتظارات را فهمانده و به سمت نگهداری مناسب سنگ­ها راهنمایی کنیم.

بعضی از تمهیداتی که آنها را با مشتریان در میان میگذاریم تفاوت های بین سنگ های طبیعی و سنگ های دست ساز و مهندسی شده است. اختلاف های بسیاری وجود دارد. سنگ های طبیعی از زمین می­آیند ولی سنگ های مهندسی شده با رزین در کارخانه به هم متصل شده اند. عامل دیگری که در سنگ ها باید در نظر داشت؛ میزان تخلخل آنهاست. بعضی از سنگ ها بسیار متخلخل و بعضی از آنها بسیار چگال (بدون تخلخل) هستند. هرچه تخلخل یک سنگ بیشتر باشد؛ استعداد به وجود آمدن لک برروی سنگ بیشتر است. عموم مردم تصور می­کنند که سنگ مرمر بسیار متخلخل است اما لزوما اینطور نیست. او اضافه کرد: ممکن است که سنگ مرمر نرم­تر بوده و راحت تر خراش بردارد اما لزوما متخلخل نیست. بین تخلخل و نرم بودن سنگ تفاوت وجود دارد.

در فرآیند تولید سنگ، مراحل نهایی در میزان قابلیت نظافت سنگ تاثیر فرآوانی می گذارد. در صورت صیقل نمودن کامل سطح سنگ، تخلخل کمتری از سنگ به جای می ماند که باعث کاهش جذب سطحی و سهولت در نظافت آن می شود. از سوی دیگر مقاومت در برابر سر خوردگی نیز دارای اهمیت است و مخصوصا وقتی از سنگ برای پوشش کف استفاده می شود. سنگ های صیقل داده شده دارای خاصیت لغزندگی بیشتری می باشند ولس در عوض دارای زیبایی بیشتر و قابلیت نظافت بهتری هستند. راه هایی برای مقابله با لغزندگی سطوح صیقلی وجود دارد از جمله محصولات مخصوصی که برای این کار تولید شده است و استاندارد های ASTM می­توانند میزان این مقاومت را اندازه­ گیری کنند.

ساویکی افزود: یک سنگ مرمر صیقل داده شده بسیار زیباست اما باید بدانید که تا ابد اینطور نمی­ماند و ممکن است نقطه هایی روی آن به وجود بیاید.

 

چرخه نظافت سنگ

ساویکی همچنین از سلسله مراحل نظافت سنگ نیز برای حضار توضیحاتی داد. در ابتدای نصب سنگ، با توجه به صیقلی بودن سطح، سنگ در برابر لک پذیری مقاوم بوده و سپس یک تمیزکننده برای نگهداری سنگ تهیه و زمانی که ساییدگی و پارگی در سنگ ایجاد شد می توانید به وسیله آن مانع پیشرفت شوید. و با نظافت مرتب سنگ صاحب سطحی زیبا باشید

برای مراقبت سنگ از لک، تزریق و یا آغشته کردن سنگ به محافظ های سنگ می­تواند مفید باشد. این روش باعث حذف نظافت دوره ای سنگ نمی شود؛ فقط انجام نظافت را راحت تر ­می­کند. ساویکی طول عمر سنگ ها را وابسته به بعضی فاکتورها دانست. از آنها می­توان به میزان ساییدگی و پارگی سنگ­ها،میزان در تماس بودن با موادشیمیایی، دوره های نظافت و ... اشاره کرد.

ساویکی در نظرداشت تا تفاوت های بین نفوذ (تزریق) و آغشته کردن سنگ به مواد شوینده را در مراحل نظافت توضیح دهد. از مزایای استفاده از روش تزریق در نظافت این است که اجازه می­دهد شوینده و یا بخار در خلل و فرج سنگ حرکت کند و این خود باعث کم شدن خلل و فرج و صاف شدن سطح می شود. این روش همچنین پارگی و ساییدگی سنگ را سریعتر فاش می­کند. وجود بخار در بعضی موارد خوب ولی در بعضی موارد برای کاربردهای خارجی پیشنهاد نمی­شود.

همچنین ساویکی توضیح داد که یک آغشته کننده تنها وظیفه نظافت سطح سنگ را دارد و نمی تواند در برابر نفوذ اسید به حفره های سنگ مقاومت کند و برای جلوگیری از آسیب دیدگی سنگ از نفوذ اسید می بایست از محافظ موضعی استفاده کرد. وظیفه اصلی مایع محافظ، نگهداری از سنگ و سهولت در نظافت آن می باشد. با استفاده از مایع محافظ تراش و رنگ سنگ طبیعی ثابت باقی خواهد ماند و برای کسانی که ساخت و ساز انجام می دهند این خاصیت، یک ظرفیت بسیار مهم است.

 

تمهیدات لازم برای نظافت و حفاظت از سنگ

 

ساویکی اشاره می­ کند که برای محافظت از هر نوع سنگ محصولات متفاوتی وجود دارند در اینجا او به انواع سنگ های طبیعی اشاره کرده و در ادامه به انواع محصولات شیمیایی که برای این سنگ ها مناسب هستند اشاره می­ کند

 

آب یا حلال؟

با توجه به سخنان ساویکی دلایلی وجود دارد که نشان می­دهد حلال ها مواد بهتری برای نظافت و مقابله با خوردگی وساییدگی سنگ در قیاس با آب می باشند. یکی از مزیت های حلال ها سرعت بالای آنها در تبخیر است. اگر دمای محیط را 50 درجه سانتیگراد فرض کنیم؛ آب تبخیر نشده و روی سطح باقی می­ماند ولی حلالها سریعتر تبخیر می شوند.

همچنین دلایلی نیز وجود دارد که محصولات محافظ بر پایه­ آّب تولید می شوند. زیرا آنها بو ندارند و گازهای فرار از خود گسیل نمی­کنند.

ساویکی توضیح داد که بعضی از افزونه های رنگی می­توانند لکه ها را از خود دفع کنند. او گفت: برای این کار نیاز است که پیوسته رنگ افزوده شود و این عمل را با یکی از مسولین کارخانه هماهنگ کرد. زمانی که توضیحات در مورد لکه برداری و نگهداری سنگ به پایان رسید؛ ساویکی توضیحاتی در مورد محصولات مناسب برای استفاده ارائه کرد. او گفت هر لکه نیاز به یک ماده شیمیایی خاص دارد. مثلا پاک کننده های اسیدی، انواع لکه های معدنی، زنگ زدن و شوره های سنگی ، غبارهای شنی و سیمانی را از بین می برند. همچنین پاک کننده های قلیایی پوشش های روی سنگ را محو می­کنند.

تجهیزات مناسب همراه داشته باشید: پارچه های تمیزکننده و یا شونه های مختلف و یک ماشین بخار برای از بین بردن کثافت یا چرک ها در حین نظافت الزامی است. شاید شما بتوانید هر لکه ای را از بین ببرید اما لکه هایی که از تماس اسید به وجود می­آیند را نمی­توانید.

ساویکی به حضار گفت برای یک نگهداری عادی، از یک پاک کننده مناسب برای سطوح استفاده کنند. او افزود: یک پاک کننده با Ph خنثی (نزدیک 7) بهترین است. مخصوصا اگر پاک کننده و محافظ ساییدگی و خوردگی از یک شرکت باشند.

بعضی از مواد مخصوص (Poultice) وجود دارند که می­توانند لکه های بسیار عمیق در سنگ را برطرف کنند. ساویکی گفت: این مواد طوری طراحی شده اند که بتوانند لکه های عمیق را بمکند و به بیرون بریزند. آنها برای لکه های نقطه ای طراحی شده اند. شما این مواد را روی لکه گذاشته و بعد از گذشت 12 تا 24 ساعت لکه را مکیده و به بیرون می­ریزند.

از موارد حائز اهمیت دیگر در حفظ نظافت سنگ، استفاده از پا دری می باشد. این عمل سطوح ورودی را به خوبی محافظت می­کند. این کار باعث می­شود هرچیزی که به کف کفش چسبیده است را جدا کند. من سالها قبل یک پروژه در شهر آتلانتیک داشتم. یک کفپوش سنگ مرمر در خروجی ساختمان قرارداشت و هیچ پادری در آنجا ندیدم. صاحب ساختمان فکر می­کرد پادری به ظواهر کازینو نمی­خورد و آن را دور انداخته بود. شن ها کار آن سنگ مرمر را ساخته بودند. اگر آنها از پادری استفاده کرده بودند؛ نیاز نبود تا هر سه یا چهار ماه سنگ مرمر را ترمیم کنند.

جهت مشاهده محصولات نظافت معرفی شده در این همایش میتوانید 👈 اینجا 👉 کلیک کنید.

 

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

چهار توصیه برای تزئین حمام و سرویس بهداشتی

مُد در صنعت سنگ طی سال 2017 به کدام سو می رود؟

4 مانع در مسیر توسعه صنعت سنگ

ایران بازنده بزرگ در بازار جهانی سنگ!!

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟


 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

کلیدواژه ها: تمهيدات لازم براي نظافت و محافظت از سنگ