بازیافت سنگ به وسیله تخریب انتخابی ساختمان

نوشته شده در : 1396/3/8 14:45 (336 نمایش)

در امریکا میزان ساختمان‌سازی، تخریب بنا و فعالیت نوسازی در سال، قریب به 160 میلیون تن باطله تولید می‌کند؛ که معادل تقریباً  یک سوم پسماند آن کشور محسوب می‌شود. این مسئله، همراه با نقصان روزافزون فضای دفن باطله در ایالات‌متحده و افزایش تعرفه دفن باطله، موجب شده تا تخریب برنامه‌ریزی‌شده بنا شامل بازیافت و استفاده مجدد از مصالح، تبدیل به یک استراتژی رو به گسترش در مباحث معماری و ساخت به شمار  رود.

سنگ طبیعی، با توجه به دوام و انعطاف کاربرد، یک کاندید عالی برای چنین رویه‌ای محسوب می‌شود. سنگ طبیعی، برای طیفی از کاربردها مناسب است، تقریباً همیشه می‌تواند مورداستفاده مجدد قرار گیرد؛ درنتیجه به فضای دفن نیازی ندارد. به‌علاوه، افزایش چرخه عمر محصول، اثرات زیست‌محیطی آن را کاهش می‌دهد. طرح استفاده از سنگ مرمت‌شده حتی ممکن است در برنامه معماری سبز نیز شرکت یابد.

 

بازیافت سنگ با تخریب انتخابی ساختمان

 

کاربردها

سنگ بازیافت شده، برای کاربردهای مختلفی مناسب است. سنگ بازیافت شده می‌تواند خرد شود یا به‌سادگی مورد پرداخت مجدد یا ترمیم قرار گیرد. برخی مثال‌ها برای استفاده مجدد سنگ، شامل موارد زیر است:

  • سنگ های با سایز اسلب و یا تایل می‌توانند به عنوان مصالح سنگفرش مجدداً استفاده شوند. این کاربرد غیر سازه‌ای، همانند روکش‌کاری یا بنایی، به عملیات گسترده آزمایشگاهی نیاز ندارد.
  • سنگی که به عنوان مصالح سازه‌ای یا نهایی مناسب نیست، می‌تواند برای احداث دیوار حائل استفاده شود. دیواره‌های سنگی حائل در مقایسه با بتن مسلح، مقرون به صرفه‌تر هستند و با استفاده از کارگر غیر ماهر محلی به‌سادگی ساخته می‌شود.
  • قطعات کوچک‌تر سنگ می‌توانند به عنوان شن و ماسه یا مصالح دانه‌ای بتن، مورداستفاده قرار گیرد.
  • سنگ طبیعی به‌صورت پودر می‌تواند در تولید کود یا به‌عنوان بستر پیاده‌رو استفاده شود. کانی‌های تشکیل‌دهنده آن مانند کلسیم و منیزیوم ازجمله مواد مغذی موردنیاز برای خاک و زندگی گیاهی هستند.
  • قطعات سنگ تخت می‌تواند برای ایجاد مسیرهای موزاییکی استفاده شود؛ درحالی‌که قلوه سنگ‌های بزرگ‌تر برای مرزبندی باغچه یا پیاده‌رو قابل‌استفاده است.
  • قطعات سنگ برای ایجاد یک ظاهر کاملاً جدید می‌تواند به هم چسبانده شوند.
  • در زمان برنامه‌ریزی برای تعمیر یا جایگزینی یک ساختمان، قطعات سازه اولیه می‌تواند برای استفاده در عمارت جدید ذخیره شود. این امر به ایجاد یک حس تاریخی یا نوستالژی کمک می‌کند.

باید توجه شود که استحکام مصالح بازیافتی، تابعی از کاربرد قبلی آن‌هاست. برای مثال، سنگی که تحت فشار بسیار زیاد قرار داشته یا چرخه‌های انجماد- ذوب را تحمل کرده، ممکن است نقایصی داشته باشد که ظرفیت ساختاری آن را دچار نقصان کند. خصوصاً صفحات نازک‌تر، با تغییرات مداوم دمایی می‌تواند به آهستگی تغییر شکل دهد. قرارگیری در معرض فرسایش یا هوازدگی( فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی) ممکن است پرداخت مجدد را ضروری کند. انجام آزمایشات ساختاری مناسب، با در نظر گرفتن استانداردهای ASTM برای الزامات آزمایش، پتانسیل ماده را نشان خواهد داد. با این وجود، یک طراح خلاق می‌تواند کاربردهای مناسب و متنوعی را برای تقریباً تمام سنگ‌های بازیافت شده پیدا کند.

بازیافت سنگ با تخریب انتخابی ساختمان

 

روش‌های تخریب انتخابی، بازیافت و استفاده مجدد

آژانس حفاظت محیط‌زیست ایالات‌متحده آمریکا برآورد می‌کند که تا سال 2030، تقریباً یک چهارم ساختمان‌های موجود در سال 2000، جایگزین خواهند شد. در نتیجه تعداد ساختمان‌های تخریب‌شده و باطله تولیدشده بسیار فراوان خواهد بود. با این وجود، اگر این ساختمان‌ها به‌صورت انتخابی تخریب شوند و اجزای آن‌ها برای استفاده مجدد به فروش برسند، بیشتر این باطله‌ها( تا 90 درصد) می‌تواند از جریان باطله جدا شده و در احداث ساختمان‌های جدید بودجه کمتری استفاده شود. به علاوه، به دلیل اجتناب از مصرف انرژی، آب و مصالح مورد نیاز برای تولید محصولات جدید، استفاده مجدد از سنگ، منجر به نمایه زیست محیطی مطلوب‌تری خواهد شد.

بزرگ‌ترین موانع برای بازیافت موفقیت‌آمیز مصالح، فقدان ارتباط بین متخصصین و نبود سیستم سازمان‌یافته برای فروش اجزا و مصالح است. با این‌ وجود، اگر طراحان تحقیقات بیشتری در فرآیند طراحی انجام دهند، مصالح می‌تواند از انبار اقلام بازیافتی یا حتی ساختمان‌های موجود که در انتظار تخریب هستند، انتخاب شود. اینترنت نیز یک بازار فروش اقلام بازیافتی قوی را در آینده ایجاد خواهد کرد.

پیمانکاران سرپرست تخریب ساختمان ممکن است از تخریب انتخابی به‌جای تخریب مکانیکی منتفع شوند. فرآیند تخریب انتخابی اساساً کار و زمان بیشتری می‌طلبد؛ اما صرفه‌جویی‌های بلندمدت در هزینه، با توجه به کاهش تعرفه دفن نخاله و فروش مجدد اجزای جداشده از ساختمان می‌تواند قابل‌توجه باشد. سنگ، یک ماده ارزشمند ویژه است و در صورت جداسازی با دقت، سودآور می‌تواند باشد. در حال حاضر، سنگ بازیافت شده، کم‌ارزش‌تر از سنگ تازه نیست؛ به‌خصوص زمانی که از کشوری با نیروی کار ارزان تأمین‌شده باشند. اغلب، طراحان، سنگ‌های وارداتی را  تنها راه یافتن رنگ، ابعاد و سایر ویژگی‌های مطلوب برای اهداف پروژه های خود می‌دانند. اگر بازیافت سنگ طبیعی قرار است به یک شیوه مرسوم تبدیل شود، طراحان، مشتریان، پیمانکاران و سایرین برای چنین محصولات سنگی باید از بازار حمایت کنند.

سنگ طبیعی می‌تواند به اندازه طول عمر یک ساختمان و حتی بیشتر دوام بیاورد؛ اما برنامه ریزی برای تخریب انتخابی به منظور استفاده مجدد از سنگ مهم است. اتصالات مکانیکی استاندارد در مقایسه با اتصالات ملات دار در مرحله تخریب انتخابی و بازیابی مساعدتر هستند. طراحی به سبک لایه‌ای این امکان را فراهم می‌کند تا در مرحله تخریب مصالح به آسانی از هم جدا شوند.

 

مزایا

جداسازی و استفاده مجدد از محصولات سنگی می‌تواند مزایای اقتصادی و محیط زیستی داشته باشد. در مورد مزایای اقتصادی، مطالعات متعدد نشان داده که تخریب انتخابی ساختمان، به خصوص به دلیل امکان فروش مجدد مصالح، از نظر اقتصادی مؤثرتر از تخریب سنتی است و نیز کاهش در میزان مبلغ  پرداختی بابت فضای اختصاص داده به دفن نخاله، به علت کاهش حجم نخاله های دور ریختنی، می‌تواند نقش مهمی داشته باشد .بازیابی سنگ در زمانی که در جای مناسب استفاده شود، می‌تواند یک فرصت برای صرفه‌جویی در هزینه پروژه ایجاد کند.

از بعد زیست‌محیطی، استفاده از مصالح دست دوم، انرژی، آب و سایر منابع مورد نیاز برای تولید محصولات جدید را حذف می‌کند؛ که در نهایت باعث اجتناب از آسیب رسیدن به اکوسیستم می‌شود. اندازه این صرفه‌جویی چنان قابل‌توجه است که عملیات استفاده مجدد از مصالح در برنامه معماری سبز آمریکا، اعتبار به دست آورده است.

با بازیافت سنگ ساختمانی و دیگر مصالح باعث کوچک‌تر شدن فضای دفن نخاله شده و به حفظ محیط زیست کمک می کنیم.

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

راه های صرفه جویی مصرف آب در معدن

تاثیر استفاده از سنگ تولید داخل بر محیط زیست

جدیدترین تکنولوژی های اکتشاف معدن سنگ ساختمانی

تمهیدات لازم برای نظافت و محافظت از سنگ

مُد در صنعت سنگ طی سال 2017 به کدام سو می رود؟

نیاز مبرم صنعت سنگ به تجارت الکترونیک
نما ساختمان با طراحی به سبک رمی

موانع ورود سرمایه گذاران خارجی به معدن داری

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

 

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

کلیدواژه ها: بازيافت سنگ به وسيله تخريب انتخابي ساختمان