نه دلیل برای انتخاب سنگ طبیعی

نوشته شده در : 1396/3/11 16:13 (443 نمایش)

این سوال همیشگی معماران و طراحان است که چرا باید از سنگ طبیعی در ساختمان خود اسفاده کنیم؟ همانطور که می دانید استفاده و یا عدم استفاده از سنگ طبیعی و استفاده از متریال های جایگزین دیگر، یکی از موضوعات داغ روز دنیاست که بحث های پر مجادله ای را با خود به همراه دارد. اگر به دنبال استدلال های خوب در مورد علت انتخاب سنگ طبیعی هستید نه دلیل زیر را با هم مرور می کنیم.

 

1 - سنگ طبیعی یک فرآورده طبیعی است که خواص منحصر به فرد آن از نحوه پیوند مواد معدنی موجود در آن ناشی می شود و با توجه به وجود منابع مواد معدنی متنوع در طبیعت، شاهد شکل گیری سنگ های طبیعی متنوع با خواص، رنگ و طرح های مختلف هستیم که به همین علت سنگ طبیعی جایگاه برجسته ای در میان مصالح ساختمان سازی برای خود ایجاد نموده است. تنوع بالا در رنگ و طرح سنگهای طبیعی باعث می شود که بتوانند با یکدیگر و یا با بسیاری از مواد دیگر ترکیب شوند که هیچ کدام از دیگر مصالح این حد از تنوع در رنگ و طرح را ندارند. فرآیند های مختلف در حین فرآوری عملاً این تنوع را نیز بیشتر می کنند. بنابراین معماران و طراحان با توجه به تنوع موجود گزینه های متعددی از سنگ طبیعی را متناسب با محیط مدنظرشان می توانند انتخاب نمایند. سنگ طبیعی دارای تنوع بالایی در رنگ، ساختار و بافت می باشد و برای هرگونه کاربری در ساختمان یک سنگ طبیعی متناسب با آن در دسترس است.

 

دلیل انتخاب سنگ طبیعی

 

2 - سنگ طبیعی یک محصول سبز و پدیده زیست محیطی است که در طبیعت به فرم قابل استفاده در ساختمان سازی نیز یافت می شود. در واقع هیچ انرژی برای تولید آن مصرف نمی شود و انرژی مصرفی تنها برای استخراج سنگ از معدن و پردازش آن استفاده می شود؛ که این انرژی در مقایسه با انرژی صرف شده برای فرآوری مصالح ساختمانی دیگر بسیار کمتر است. سنگ ها از معادن نسبتاً کوچک و بدون نیاز به عملیات انفجاری بزرگ استخراج می شوند. حتی زباله های غیر قابل استفاده سنگ را نیز برای پر کردن قسمت هایی از معدن که پس از استخراج خالی شده اند به کار می گیرند. در چرخه طول عمر سنگ طبیعی که شامل استخراج از معدن، پردازش و بازگشت به طبیعت می باشد هیچ چیز از بین نخواهد رفت.

 

 

3 - سنگ طبیعی کاملاً با محیط زیست سازگار است. سنگ طبیعی به عنوان یکی از مصالح طبیعی در ساختمان سازی شناخته شده و دارای هیچ آلاینده ای که باعث صدمه زدن به سلامتی ساکنین ساختمان شود نمی باشد و حتی می توان با خیال راحت از سنگ طبیعی درمکان هایی که در تماس با غذا هستند نیز استفاده کرد. همچنین در مواردی که در کنار آتش قرار می گیرد هیچ گونه موادی که برای سلامتی مضر باشد از آن منتشر نمی شود. سنگ طبیعی به هیچ ماده شیمیایی افزودنی برای بهبود کیفیت سطح، مانند پوشش های محافظ، مواد آغشته شده و یا پوشش دیگری نیاز ندارد.

 

 

4 - سنگ طبیعی منحصر به فرد است. سنگ طبیعی در بلوک های بزرگ استخراج و به اندازه های مورد نیاز در کارخانه های سنگ بری بریده می شوند. اندازه سنگ می تواند منحصر به فرد و با توجه به نیاز پروژه به صورت اختصاصی در آید؛ سنگ طبیعی نه فقط به شکل مربع یا مستطیل بلکه به هر شکلی می تواند ارائه شود. تکنولوژی های نوین این امکان را فرآهم نموده اند تا بتوان شرایط هر گونه شکل دهی را به سنگ ایجاد نمود. انواع مختلف سنگ و عملیات پردازش و طراحی مختلف باعث منحصر به فرد شدن سنگ طبیعی در بین دیگر مصالح ساختمانی شده است.

 

 

5 - عمر سنگ طبیعی بسیار بالاست. در حالیکه بسیاری از مصالح ساختمانی بعد از چند سال حالت مطلوب خود را از دست می دهند؛ سنگ طبیعی به خاطر منشاء طبیعی خود همچنان زیبایی خود را حفظ می کند و هر سال بر شکوه و عظمت آن نیز افزوده می شود. سنگ طبیعی به راحتی و بسیار ارزان تمیز می شود. حتی بخش هایی از آثار باستانی چند صد ساله که از جنس سنگ طبیعی می باشند را می توان بازسازی کرد و به وضعیت اولیه ی خود برگرداند.  با محاسبه و ساخت مناسب، ساختمان هایی که از سنگ طبیعی ساخته شده اند قادرند پس از هزاران سال پایدار باقی بمانند.

 

 

6 - سنگ طبیعی سه بعدی است و با تکنولوژی های موجود از هر حجمی از سنگ میتوان به راحتی تخنه سنگ تولید نمود. عملیات بر روی رگه ها و درزهای آن می تواند جلوه های سایه روشن جذابی را ایجاد کند. زمانیکه سنگ طبیعی در نمای یک ساختمان نصب می شود، رگه های موجود بر روی سطح آن قدرت و استحکام سنگ را به نمایش می گذارد.

 

 

7 - سنگ طبیعی از نظر قیمت بسیار به صرفه است. اگر مجموع هزینه های ساختمان در یک عمر مفید 30 ساله و یا بیشتر از آن را حساب کنید خواهید دید که هرچند سنگ طبیعی در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی، گران تر می باشد ولی هزینه های نسبتا بالای سرمایه گذاری برای سنگ طبیعی توسط هزینه های کم نگهداری طولانی مدت آن جبران می شود. چرا که هزینه نگهداری و تمیز کردن سنگ طبیعی بسیار کمتر از دیگر مصالح مشابه است.

 

 

8 - سنگ طبیعی خواص فیزیکی بسیار خوبی دارد. سنگ طبیعی دارای خاصیت رسانش گرمایی بسیار خوب و ظرفیت ذخیره گرمایی بالایی می باشد. زمانیکه از سنگ طبیعی در نمای ساختمان استفاده می شود، نور خورشید را جذب و مانع گرم شدن ناخواسته ساختمان می شود. آزمایش ها نشان می دهد انرژی مورد نیاز برای خنک کردن یک ساختمان چند طبقه با نمای سنگی 100 تا 150 کیلو وات ساعت است. در حالی که این انرژی برای یک ساختمان با نمای شیشه ای در حدود 300 تا 700 کیلو وات ساعت است.

 

 

9 - سنگ طبیعی استحکام بالایی دارند. مقاومت بالا در مقابل فشار باعث شده تا سنگ های طبیعی  به عنوان یک ماده ابدی مشهور شوند. فقط فولاد های زنگ نزن، که هزینه ی بالایی در تولید دارند، از مقاومتی مانند سنگ طبیعی برخوردارند. همچنین سنگ طبیعی مقاوم ترین و کم سایش ترین نوع مصالح جهت استفاده در پوشش کف می باشند.  به ندرت بعد از سالها بر روی پوششهای گرانیتی یا سنگ های سخت شبیه آن که در سنگفرش لستفاده شده اند می توان نشانه ای از خراشیدگی مشاهده نمود.

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

 

پنچ نکته برای انتخاب سنگ کابینت

مزایا و معایب خانه سنگی

12 ایده طراحی با استفاده از سنگ طبیعی

تبدیل حمام به فضایی آرام بخش با استفاده از سنگ طبیعی

ده ایده برای طراحی باغ با استفاده از سنگ ریزه

پنج مزیت راه پله های سنگی

معیارهای انتخاب سنگ ساختمانی

نکات کلیدی در طراحی حمام

چهار توصیه برای تزئین حمام و سرویس بهداشتی

هفت مزیت ساختمان های سنگی

تاثیر استفاده از سنگ تولید داخل بر محیط زیست

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟

 

 

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

کلیدواژه ها: نه دليل براي انتخاب سنگ طبيعي