چهار مشخصه مهم در انتخاب سنگ

نوشته شده در : 1396/3/12 13:3 (411 نمایش)

برای بهره وری بیشتر از سنگ طبیعی می بایست در انتخاب سنگ بسیار توجه داشت، اما چگونه میتوان مطمئن شد که سنگ انتخابی برای موقعیت و استفاده مدنظر مناسب است؟ در این مقاله قصد داریم چهار مشخصه سنگ طبیعی که به ما در انتخاب سنگ مناسب یاری می رسانند را بررسی کنیم. امیدواریم که این مطالب راهنمای خوبی برای استفاده کنندگان سنگ باشد و اطلاعات ارئه شده نقطه ی شروع مناسبی را برای خریداران سنگ ایجاد کند.

 

چهار مشخصه مهم سنگ به ترتیب شامل موارد زیر می باشند :

1 - مقاومت در برابر لکه دار شد

2 - استحکام

3 - مقاومت در برابر ساییدگی و خراش

4 - دوام

 

1 - مقاومت در برابر لکه دار شدن :

سه فاکتور اصلی که مقاومت در برابر لکه پذیری سنگ را مشخص می کنند شامل موارد زیر می باشند :

جذب آب

ترکیب شناسی

ظاهر سنگ

 

 

الف – جذب آب

تاثیر هر یک از سه فاکتور جذب آب، ترکیب شناسی و ظاهر سنگ بر روی لکه پذیری سنگ بر اساس نوع سنگ انتخابی و کابرد آن متفاوت است ولی میزان جذب آب مستقیماً به مقاومت در برابر لکه دار شدن سنگ در ارتباط است. به زبان ساده، افزایش میزان جذب آب در سنگ باعث ایجاد خاصیت لک پذیری بیشتری می شود. جدول زیر گنجایش معمولی جذب آب در نمونه های سنگ های ساختمانی را در مقایسه با استاندارهای بین المللی ( ای اس تی ام ) نشان میدهد.

 

چهار آیتم مهم در انتخاب سنگ

 

انتخاب سنگی با جذب آب کم عاملی حیاتی برای کاهش خطر لکه دار شدن متریال نصب شده می باشد.


ب – ترکیب شناسی

ترکیب شناسی به خصوص در مورد انتخاب سنگ های آهکی و تراورتن اهمیت زیادی دارد. سنگ های آهکی در برابر لکه های اسیدی (مایعاتی همچون شربت، نوشیدنی های غیر الکلی، ادرار و حتی عرق کف دست) آسیب پذیر هستند. بنابر این استفاده از سنگهای آهکی و مرمر پرداخت شده در مکان های تفریحی و یا مکانهایی که امکان ریختن مایعات اسیدی وجود دارد انتخاب اشتباهی است که منجر به تشکیل لکه می شود که قابل پاک شدن نیز نمی باشند و تنها راه بر طرف نمودن آن استفاده ازجلا دهنده های مکانیکی است. با استفاده از سیلرها میتوان از ایجاد لکه بر روی سنگ جلوگیری کرد. سیلرهای خاصی وجود دارند که صرفاً برای جلوگیری از جذب لکه ساخته شده اند و به همین دلیل از ایجاد لک های سطحی بر روی سنگ جلوگیری می کنند و باعث جلای کار می شوند. همچنین می توان از روکش های موضعی در مناطقی که ریسک بسیار بالایی وجود دارد استفاده کرد.

 

ج – ظاهر سنگ

ظاهر سنگ می تواند به عنوان بهترین امتیازبرای مشخص شدن و یا محو شدن لکه ها به حساب بیاید. سنگ های تیره، سنگ های شکل دار و یا رنگارنگ در ظاهر به صورت لکه دار دیده می شوند و به همین دلیل دارای قابلیت بالایی در مخفی کردن لکه های ایجاد شده بر روی سطح خود هستند. این پدیده را می توان با ایجاد یک لک سَس بر روی پیراهن کاملا سفید با یک پیراهن قرمز چهارخانه قیاس کرد.

 

2 - استحکام

شاید نیاز به استحکام امری بدیهی باشد اما چگونه باید استحکام یک سنگ را سنجید؟

در صورتی که انجام آزمایشات استحکام برایتان مقدور نیست می توانید با یک دریل بر روی نمونه های کوچکی از سنگ مدنظر این آزمون را انجام دهید و میزان سهولت انجام دریل کاری را ملاکی برای مقایسه استحکام نمونه ها قرار دهید.

میزان استحکام مدل های مختلفی از سنگ در جدول زیر با توجه به استانداردهای ای اس تی ام نشان داده شده است.

 

چهار آیتم مهم در انتخاب سنگ

 

استحکام کششی مشخصه دیگری است که ارتباط زیادی با قابلیت انجام فرآیندهای تولید سنگ های ساختمانی دارد. مجموعه های تولیدی مدرن می توانند سنگ ها را در قطعات اسلب بزرگ و باریک تولید کنند، چنین سنگ هایی برای جلوگیری از خرد شدن باید دارای استحکام کششی بالایی باشند. این ویژگی سنگ باید با تست بارگذاری چهار نقطه ای در راستای مرکز قطعه انجام شود. میتوان این کار را با آزمایش ضریب گسیختگی هم انجام داد. تجربه نشان می دهد که میزان استحکام برخی سنگ ها بعد از خیس شدنشان بیش از پنجاه درصد کاهش پیدا میکند. در این صورت اندازه گیری و بررسی استحکام در حالت خشکی و استحکام در حالت خیسی هر دو امری مهم می باشند. اگر به این کاهش استحکام توجه نشود میتواند باعث تخریب سنگ در حین فرآوری و یا نصب آن شود. سطح معمولی استحکام کششی و یا ضریب گسیختگی سنگ های مختلف در جدول زیر نمایش داده شده است. نتیجه نشان می دهد که استحکام کششی چه در زمانی که متریال خیس است چه در زمانی که خشک است در مقایسه با استحکام فشاری در سطح بسیار کمتری قرار می گیرد.

 

چهار آیتم مهم در انتخاب سنگ

 

3 - مقاومت در برابر ساییدگی و خراش

در طی گذشت زمان دوام سنگ در برابر ساییدگی بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیر چشمگیری بر ظاهر سنگ می گذارد. مقاومت کم در برابر ساییدگی می تواند باعث تغییرات محسوسی در ظاهر و یا حتی خرد شدن لبه های سنگ شود.  در مواردی که دارای چنین ایرادی می باشند، هنگام راه رفتن بر روی سنگ فرش در زیر پا وجود سنگ ریزه احساس می شود. معمولاً سنگهایی که دارای مقاومت به ساییدگی بالایی دارند در برابر لغزش و سر خوردن نیز مقاوم تر بوده و سنگ هایی که دارای خاصیت مقاومت به ساییدگی کمی دارند در اثر رفت و آمد و به مرور زمان تبدیل به سطحی لیز و لغزنده می شوند.

در استرالیا مقاومت در برابر ساییدگی سنگ های ساختمانی از مدت ها پیش توسط متد "تابر آبرازر" اندازه گیری می شود و با این روش عدد ایندکس ساییدگی سنگ مشخص می شود. هرچه عدد ایندکس بزرگتر باشد مقاومت بیشتری در برابر ساییدگی خواهیم داشت. میزان متوسط ایندکس ساییدگی سنگ های ساختمانی همراه با استاندارد های متداول در جدول زیر نشان داده شده است.

 

چهار آیتم مهم در انتخاب سنگ

 

بنا بر تجربیات حاصله میزان حداقل ایندکس های ساییدگی مورد قبول برای استفاده از سنگ های مختلف در کاربردهای مختلف مطابق با جدول زیر توصیه می شود.

 

چهار آیتم مهم در انتخاب سنگ

 

 

 

4 - دوام

سنگ ساختمانی به عنوان سنگی با دوام شناخته شده است، حتی عده ای به آن لقب "متریال ابدی" را می دهند. این موضوع تا زمانی صحت دارد که سنگ با محیط اطراف خود انطباق داشته باشد. خرابی سنگ معمولاً به واسطه یک یا تمام دلایل زیر رخ می دهد :

حمله نمکی

یخ زدن - قرار گرفتن در چرخه تولید و ذوب شدن یخ

لق بودن

 

دوام سنگ آیتم بسیار پیچیده ای است که مواردی همچون جذب آب ، استحکام درونی و وجود روزنه تعیین کننده میزان آن می باشد. سنگ های با دوام بالا می توانند در برابر حمله بلورهای نمک و یا نفوذ کریستال های یخ در فصل سرما مقاومت بیشتری نشان دهند همچنین میزان جذب آب پایین نیز باعث افزایش دوام سنگ می شود. هرچند روزنه ها و رگه های موجود در سنگ محلی مناسب برای نفوذ محلول های زیان آور و رشد بلورهای نمک می باشد ولی شیارها و حفره های با اندازه ی بزرگ می توانند با کاهش فشار وارده از سوی بلورهای نمکی و یا کریستال های یخ، کمک بزرگی بر دوام سنگ کنند. در استرالیا دوام یک سنگ ساختمانی معمولا با ارزیابی مقاومتش در برابر حمله نمکی تعیین میشود. این تست شامل چرخه های خیس کردن نمونه ها در محلول نمک و خشک نمودن آن به وسیله ی اجاق خشک کن انجام می شود. در پایان این چرخه، میزان کاهش وزن سنگ اندازه گیری می شود و به عنوان میزان تخریب سنگ در اثر حمله نمک تشخیص داده می شود. این آزمون دید جامع و مفیدی از حالت خرابی و پوسیدگی سنگ در اثر حمله نمکی در اختیار ما میگذارد. این حمله می تواند اثر خود را بر روی سنگ به صورت ایجاد حفره، ورقه شدن و یا از بین رفتن بخشی از سنگ نشان دهد ولی تا کنون استاندارد و معیار مشخصی برای حد مجاز تخریب سنگ در برابر حمله نمکی منتشر نشده است.

 

نتیجه گیری

 

در این مطلب به توضیح چهار آیتم تاثیر گذار بر کیفیت یک سنگ پرداخته شد. این موارد قابل تعمیم برای سنگ کابینت آشپزخانه، سنگ کف پوش، سنگ نما و دیگر انواع سنگ می باشد و هر یک از این چهار معیار اهمیت خاص خود را دارند و بسته به دلیل استفاده و موقعیت اجرای سنگ اولویت بندی این معیارها تغییر می یابند.

به دست آوردن اطلاعات و انجام انتخابی آگاهانه در بازار سنگ اغلب کاری دشوار است مخصوصاً با حجم زیادی از سنگ های بی نشان و تست نشده ای که به کشور ما سرآزیر شده اند. در نهایت به عنوان مصرف کننده و یا واسطه فروش سنگ به شما بستگی دارد که حداقل اطلاعات پایه ای که برای انتخابی اگاهانه نیاز دارید را آموزش ببینید. بررسی داده های فنی پایه ای همانند جذب آب ،استحکام ( چه تراکمی چه کششی ) مقاومت در برابر ساییدگی و دوام این توانایی را به شما می بخشد تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

نه دلیل برای انتخاب سنگ طبیعی

پنچ نکته برای انتخاب سنگ کابینت

مزایا و معایب خانه سنگی

12 ایده طراحی با استفاده از سنگ طبیعی

تبدیل حمام به فضایی آرام بخش با استفاده از سنگ طبیعی

ده ایده برای طراحی باغ با استفاده از سنگ ریزه

پنج مزیت راه پله های سنگی

معیارهای انتخاب سنگ ساختمانی

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

علت رکود در صنعت معدن داری

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟

تنوع معادن سنگ ساختمانی در ایران
 

 

 

 

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

کلیدواژه ها: چهار مشخصه مهم در انتخاب سنگ