اهمیت نور پردازی نما ساختمان

نوشته شده در : 1396/3/13 0:44 (566 نمایش)

نورپردازی نما مهمترین آیتم در زیبا سازی یک ساختمان است. بسیاری از معماران بر این باورند که پس از مرحله طراحی، انتخاب متریال مهم ترین تصمیمی است که در طول  پروژه اجرای نما باید به آن توجه داشت. ولی  بدون نور پردازی نمای ساختمان همراه با افکت های لازم، نمی­ توانیم ویژگی ها و زیبایی های متریال استفاده شده را در طول شب نمایش دهیم، بنابراین نورپردازی نما، ضروری و در به حداکثر رساندن نمایش معماری نمای ساختمان ما را کمک می­ کند.

 

 

اهمیت نور پردازی نما ساختمان

 

 

رشد تکنولوژی و کشف برق توسط اديسون و اختراعات پس از آن، باعث شد تا ابتکار عمل و خلاقیت در توليد انواع لامپ، نورافکن، پروژکتور و چراغ روشنايي نیز افزایش یابد و به همراه خود کیفیت نورپردازی نما در شب نیز ارتقاع یابد. که حاصل آن نمایش زيباتر نما و محوطه اطراف ساختمان شد به نحوي که در مورد بناها و ساختمانهای دارای نورپردازی مهندسی شده به جرأت می توان اعلام نمود که چشم انداز آنها در طول شب با تنوع و ترکيب نورهاي رنگي و متنوع به کار برده شده در آن، قشنگ تر و دل نشين تر از نماي همان بنا در طول روز می باشد.

 

 

اهمیت نور پردازی نما ساختمان

 

 

متاسفانه علی رغم اهمیت نورپردازی نمای ساختمان در طول شب ولی معماران به زیبایی نمای ساختمان در روز اهمیت بيشتري در مقایسه با زیبایی نما در شب می دهند و با دقت در مقياس ها و زوايا اقدام به انتخاب نوع و رنگ مصالح مورد نیاز خود می کنند ولی  با انتخاب رنگ هاي نادرست، جلوه نمای ساختمان را در طول شب مخدوش می کنند و باعث محدودیت طراح نورپردازی در انتخاب رنگ نور و سیستم های نورپردازی می شوند، به طور مثال نمای ساختمان هایی که با سنگهای به رنگ فيلي، طوسي، قرمز، سیاه، ساخته شده اند، امکان نورپردازي در شب و به کار گيري نورهای دارای ترکیب رنگی وجود ندارد و طراح ناچار بوده که از روشنايي بيشتری استفاده کرده که موجب افزایش چشمگیر مصرف برق و کاهش چشم اندازهای بصری زیبا در شب می شود.

 

 

اهمیت نور پردازی نما ساختمان

 

نورپردازی نمای ساختمان، تنها نصب چندين المان روشنايي نمی باشد بلکه هر یک از المانهای روشنایی و چراغ های نصب شده ابزاری برای اجرای نقشه نورپردازی کل ساختمان و ایجاد سيماي شبانه مد نظر طراح می باشد. امروزه در سراسر جهان طراحان، بخش اعظمي از هنر، ذوق و سليقه خود را معطوف به زيبايي نور پردازی نمای ساختمان در طول شب مي نمايند که در همين راستا متخصصين طراح صنعت روشنايي و اپتيک به ياري آنها شتافته و با ترکيب و کار مشترک آنان زیبایی نما و محوطه يک بنا با هنر و جذابیت نورپردازي صد چندان نمايان مي شود.

 

 

اهمیت نور پردازی نما ساختمان

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

تعاریف نور پردازی

اصول نور پردازی در فضای محوطه باز

انواع نور پردازی

نحوه نور پردازی بر سطوح مختلف

نمونه ای از نور پردازی طراحی شده

معیارهای انتخاب سنگ ساختمانی

چهار توصیه برای تزئین حمام و سرویس بهداشتی

مُد در صنعت سنگ طی سال 2017 به کدام سو می رود؟

نما ساختمان با طراحی به سبک رمی

سنگ خوب چه سنگی است؟

چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟

 

 

 

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

کلیدواژه ها: اهميت نور پردازي نما ساختمان