سنگ در معماری به سبک مدرن

نوشته شده در : 1396/3/24 21:12 (408 نمایش)

در این نوشتار به بررسی 7 ایده اجرا شده توسط برترین طراحان جهان که هریک می تواند الهام دهنده طرحی مناسب با نقشه خانه شما باشد می پردازیم نقطه مشترک این طرح ها به کارگیری از سنگ طبیعی و سخره به بهترین شکل ممکن می باشد.

طرح ها و ایده های مختلفی برای استفاده از سنگ طبیعی در طراحی و معماری مدرن امروزی وجود دارند. سنگ طبیعی از سنگ پی ساختمان گرفته تا سنگ آتشدان ها و اجاق ها، تا سردرهای آنتیک قدیمی که ورودی خانه ها یا شومینه های کلبه های باغ ها و جنگل ها را زینت می بخشد، همگی نقشی سمبلیک و ساختاری را در ساخت و ساز مسکن بشری ایفا کرده اند، نقشی که به قدمت عمر تاریخ بشر می باشد.

مصالح ساختمانی مرسوم دیگر، همچون چوب، انواع فلزهای آلیاژی (مانند برنز) و دیگر مصالح، بسیار مستعد فرسایش، پوسیدگی و محو شدن از طبیعت می باشند. پی ها و شالوده های سنگی، دیوار های سنگی، ظروف سنگی و یا آثارمعماری اشرافی مانند اهرام ثلاثه، زیگورات، تخت جمشید، کاخ ها و استحکامات شهری که از سنگ ساخته شده اند، هزاران سال در حالی که بدون محافظ در برابر آب و هوا و اتفاقات گوناگون قرار گرفته اند ولی همچنان دوام آورده اند.

استفاده از سنگ طبیعی در معماری مدرن به طور نا خود آگاه احساس استقامت، دوام و نیل به سوی ابدیت را به مخاطبین القاء می کند، و این هدیه طبیعت در گذر زمان همچنان ارزش خود را حفظ کرده است.

دوام و استحکام بالای سنگ طبیعی، باعث شده تا در آب و هوای مختلف قابل اعتماد بوده و استحکام فشاری آن بتواند وزن های بسیار زیاد را تحمل کند و به صورت عادی مانند یک عایق گرمایی برای ساختمان های دوست دار محیط زیست عمل می کند، سنگ طبیعی هنگامی که دمای محیط بالا می رود خنک می ماند و همچنین می تواند گرما را در خود ذخیره و به مرور باز نشر کند.

حال با این مقدمه نگاهی می کنیم به هفت ایده الهام بخش در استفاده از دیوارهای سنگی در معماری مدرن.

 

یک نفوذی قدیمی

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

در یک خانه که با المان های درخشنده سفید، شیشه ای و استیل شخصیت یافته است که تمامی این المان ها بسیار مدرن هستند، یک نا تجانسی قدیمی در مرکز خانه، یک دیوار ساختاری که مماس با راه پله ها ساخته شده است، ظاهر بسیار مخوفی ایجاد نموده و دستان را همانند چشمان دعوت به جستجو و کنکاش می کند.

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

 

سنگ های به سختی استخراج شده در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و با یک بتون مدرن به هم متصل شده اند تا استحکام آن ها بالاتر برود، نتیجه این کار یک شبیه سازی مناسب از دوران باستان است که تصویر آن در این دیوار نمایان شده است و خاطره دیوار های یک صومعه، استحکامات شهری و یا یک خانه شخصی در قرون گذشته را زنده می سازد.

سنگ هایی که در این دیوار مورد استفاده قرار گرفته اند به صورت خیلی زیادی با دیگر مصالح استفاده شده در طراحی دکوراسیون متفاوت هستند، و این کنتراست توجه همه را به خود جلب می کند و یک حس قدرت و استحکام که در شومنیه های خانه های کوهستانی وجود دارد را با خود به طراحی مدرن القاء می کند.

 

 

 

 

آرام و جذاب: بتون

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

 

یک استخر زیبا با پیاده رو بتونی در اطراف که توسط دیوارهای بلند از دید اطراف پوشیده شده است. این دیوارها دارای یک پوشش سفید بتونی هست که یک منحنی 90 درجه را به یک نمای زیبا تبدیل کرده است.

بتون دارای ویژگی های به شدت کششی است که می تواند به شکل های مختلفی در بیاید. در این جا 5 نوار از بتون در گوشه بر روی یکدیگر قرار گرفته اند. تفاوت جزیی در نوع انحنای هر کدام از نوارها باعث ایجاد یک ناهمگونی در بالانس افقی آن ها شده که این خود یک ریتم بصری ایجاد می کند که تداعی کننده موج اقیانوس ها و حتی استخری که در پای دیوار است، می باشد.

یک آب نمای آبشار گونه کوچک در گوشه سمت چپ دیوار کار شده که در هنگام بهار و بارندگی یک حالت واقعی از صخره راایجاد می کند.

 

 

 

 

اتاق تلویزیون

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

این اتاق تلویزیون یک اتاق جدید در یک خانه بازسازی شده است. طراح دکوراسیون با نصب تخته های چوب در سقف که برای آکوستیک کردن اتاق از صدای تلویزیون مناسب است، المانهای سنتی را به طراحی مدرن خود افزوده و با ایجاد یک دیوار از تکه سنگ های بزرگ در پشت سر این ترکیب را کامل تر کرده و یک مجموعه بی نقص از ترکیب مدرنیته و سنتی ایجاد نموده است و با این کار یک حس و حال قدیمی را به اتاق داده است.

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

 

هیچ فضایی به  خوبی این مکان، برای دیدن سریال بازی تاج و تخت مناسب نمی باشد.

 

 

 طرح دینامیک بصری

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

دیواری پوشیده از سنگ قیچی های خاکی رنگ، این سنگ ها به صورت طبیعی سفید هستند اما در اثر تغییرات آب و هوایی به رنگ خاکی در آمده اند چرا که در آن ها اکسید آهن وجود دارد.

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

 

هر دو دیوار، چه دیوار سنگی حیاط و چه دیوار اصلی باعث ایجاد یک ریتم بصری و حس و حال چشمه های طبیعی شده است که اصالت را به قلب یک خانه مدرن آورده است و این اصالت با فرش لاکی رنگ کاشان به اوج خود رسیده.

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

 

توجه کنید که طراح از بتون پیش ساخته برای پله ها استفاده نموده و در انتهای حیاط مشابه خانه های ژاپنی از چوب های عمودی و موازی که به صورت پانلی قرار گرفته اند استفاده شده است.

 

 

 

 

 

آتش دان

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

استفاده از شیست برای دودکش این شومینه مدرن تا کنون الهام بخش بسیاری از طراحان دیگر نیز بوده، این سنگ به شدت با سایر المان های دکوراسیون داخلی که بیشتر به رنگ سفید هستند، تضاد دارد لذا عملکرد خود را برجسته تر می کند و اصالت آتشفشانی خود را به نمایش می گذارد.

رنگ تیره سنگ آتش دان، قدرت، دوام و راز آلودگی را با خود به همراه دارد. این رنگ تیره به همراه شعله های سرخ و نارنجی آتش نماای دلپذیر را ایجاد می کنند.

 

 

 

 

اجاق سنتی

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

 

این خانه مدرن تفاوت خود را در شومینه خود ایجاد کرده، یک شومینه که به صورت سنتی با استفاده از قطعات بزرگ سنگ خاکی رنگ ساخته شده است. این قطعه ها توسط سنگ تراشان حرفه ای در انواع مختلف انتخاب شده و به محل ساختمان آورده شده، پرداخت شده و در اندازه های مناسب در کنار یکدیگر هنرمندانه قرار گرفته اند.

ظاهر این شومینه به شکل مدرسه های خیلی قدیمی است که به جای یک دودکش با دو دودکش دود را به فضای بیرون می برد. چیزی که در آن تغییر نکرده، خاصیت ارزشمند حفظ دمای سنگ است که قسمت زیادی از گرما را در خود ذخیره و بعد از این که شعله خاموش شد، آن را به اطراف انتشار می دهد. (البته در سیستم های جدید باید گفت برق شومینه قطع شد)

 

 

 

 

آتش، راحتی، تفریح

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

 

در این خانه مدرن که به صورت سنتی دکور شده است، کف با پارکت چوبی براق فرش شده و در سقف سالن نیز از الوار چوبی استفاده نموده اند و از سنگ برای پوشش دیواره های داخلی استفاده شده است. در سالن نشیمن، تلویزیون همراه با شومینه در یک مکان ترکیب و سنت و مدرنیته به وسیله سنگ طبیعی با هم عجین شده اند.

نور طبیعی که از پنجره های بلندی که از سقف تا کف ادامه یافته و همچنین نور داخلی خانه، برجستگی های بافت دیوار سنگی را بیشتر نمایان می کنند.

 

 

 

 

صمیمیت سنگ

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

 

جز در موارد سلطنتی و اشرافی، احتمالاً کمتر راغب هستید تا از تخته سنگ های بزرگ و خشن که در قلعه ها استفاده می شد در اتاق خواب، جایی که برای استراحت، آسایش، صمیمیت و سکوت و کار های شخصی است، استفاده کنید. ولی در طراحی این اتاق خواب مدرن به طور خیلی مناسبی از سنگ های رودخانه ای در بالای سر تخت استفاده شده، بعضی از این سنگ ها مانند سنگ ریزه کوچک هستند و بعضی دیگر بزرگ تر هستند.

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

 

با نصب سنگ بر روی دیوار و سایه های ایجاد شده توسط منابع روشنایی لامپ ها و چراغ های اطراف، می توان فضایی آرام و شبیه به کنار رودخانه را ایجاد کرد که برای خواب شب و رویاهای شیرین بسیار مناسب است.

 

 

 

 

آجر قابل اعتماد

 

سنگ در معماری به سبک مدرن

 

فراموش نکنید که آجر یک سنگ دست ساز بشر است که تاریخی بسیار قدیمی تر از بتون دارد، امروزه آجر جزء دسته ای از مصالح ساختمانی است که به نوعی جایی در معماری مدرن ندارد. این خانه کره ای نمای آجری بیرونی اش را حفظ کرده و آن را طوری حفظ نموده که از لحاظ زیبایی شناسی مدرن نیز مورد قبول است و باعث شده تا یک معماری غیر معمول و منحصر به فرد ایجاد کند. رنگ آمیزی آجرها به رنگ خاکستری باعث شده که رنگ سنگ طبیعی در آن ها نمودار شود و همچنین باعث افزایش دوام آجر شود.

 

 

 

 

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

 

اهمیت نور پردازی نما ساختمان

چهار مشخصه مهم در انتخاب سنگ

نه دلیل برای انتخاب سنگ طبیعی

نکات کلیدی در طراحی حمام

مُد در صنعت سنگ طی سال 2017 به کدام سو می رود؟

یازده نکته از بازار سنگ امریکا

نیاز مبرم صنعت سنگ به تجارت الکترونیک

نما ساختمان با طراحی به سبک رومی

4 مانع در مسیر توسعه صنعت سنگ

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟

 

 

 

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

 

 

کلیدواژه ها: سنگ در معماري به سبک مدرن