چه سنگی برای پلکان و پاگرد مناسب است؟

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/12 13:43 (14917 نمایش)

بهترین گزینه برای انتخاب سنگ پله و سنگ پاگرد، سنگ گرانیت می باشد. این سنگ از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برخی‌ به علت قیمت بالای گرانیت در پلکان از سنگ مرمریت  نامرغوب درجه 2 استفاده می کنند که این مورد اشتباه بزرگی محسوب می‌شود. اما با این حال مرمریت هایی مانند مرمریت خوی، خوبسنگان، صلصالی، کوثر، گلبهار و... دارای کیفیت بالایی بوده که برای استفاده در راه پله توصیه می شوند. لازم به ذکر است قیمت بعضی از مرمریت ها در سایز پله بسیار بیشتر از نمونه های مشابه سنگ های گرانیت می باشند، بسته به بودجه در نظر گرفته گزینه های مختلفی برای خرید سنگ پله وجود دارند، در صورتیکه تصمیم به استفاده از سنگ مرمریت در پلکان ساختمان‌های اداری و تجاری و مدارس که دارای رفت و آمد زیادی می باشند دارید، باید توجه داشت که سنگ انتخابی در معرض سایش، ضربه، آلودگی و کثیف شدن فراوانی قرار می گیرد و می‌بایست حتماً از سنگ گرانیت و یا مرمریت مرغوب استفاده شود، و در صورت استفاده از مرمریت درجه دو با مشکلات متعددی مواجه خواهید شد که هزینه های تعمیرات آن بار سنگینی بر روی دوش شما خواهد گذاشت. استفاده از سنگ مرمریت مرغوب برای دیوار، راه پله و کف بسیار مناسب است. رنگ روشن و قیمت بسیار مناسب سنگ مرمریت دلیل انتخاب بسیاری از مشتریان است. سنگ مرمریت اداوی، سنگ مرمریت آباده، سنگ مرمریت صلصالی، سنگ مرمریت هرسین، سنگ مرمریت جوشقان و سنگ مرمریت کوه سفید به صورت گسترده برای استفاده در راه پله انتخاب می شوند و سنگ های مرمریت خوی و سنگ مرمریت دهبید در پروژه هایی که قیمت زیاد مهم نباشد و کارفرما در هزینه کردن محدودیتی نداشته باشد کاربرد دارند. توجه داشته باشید که سطح پلکان های خارجی که در فضای باز قرار دارند باید از اصطحکاک کافی برخوردار بوده تا در مواقع بارندگی و یخبندان موجب سر خوردن و آسیب دیدگی افرادی که بر روی آن تردد می کنند نشوند که جهت ایجاد اصطحکاک لازم بر روی سطح سنگ روش های متعددی مانند تیشه ای کردن، شیار زدن، مضرس کردن، و برجسته کردن لبه پله ، وجود دارد.

در فیلم زیر شاهد ساخت پلکان هستیم که استاد کار سنگ های پله و زیر پله که هر دو دارای جنس، رنگ و طرح مشابه هستند را یک به یک نصب و به ایستگاه پا گرد، می رساند.

 

 

 

  

لک پذیری سنگ پله

سنگ پله و سنگ زیر پله اگر جذب آب بالایی داشته باشند معمولا آلودگی ها و مایعات را به خود جذب کرده و بر روی سطح اثر لک باقی می گذارند و توجه به این نکته هم ضروری است که برخی از سنگ ها پس از جذب آب، املاح موجود در خود را حل کرده و به سطح می آورند و پس از تبخیر، شوره به جای می ماند و منظره نازیبایی ایجاد می شود، بنابراین سنگ پله بایستی حتماً جذب آب پایینی داشته باشد که سنگهای گرانیت و مرمریت و سنگ های چینی جذب آب پایینی دارند ولی سنگ های لایم استون، به علت جذب آب بالا برای این منظور مناسب نمی باشند ولی در صورت اصرار به استفاده از سنگ لایم استون، انواع گوهره و بوژان دارای کیفیت بهتری برای این منظور می باشند.با توجه به نوع کاربرد سنگ پله باید توجه داشت که میزان کثیف شدن و جرم گرفتن آن بیش از هر نقطه دیگر در ساختمان است، بنابراین در زمان انتخاب سنگ پله می بایست به نحوه نظافت آن توجه ویژه داشت، معمولا جهت رفع آلودگی سنگ از مواد شوینده با ترکیب اسیدی استفاده می شود ولی سنگ پله های با جنس تراورتن و مرمریت، جلا و درخشش خود را در برابر اسید از دست می دهند و در صورت اصرار به استفاده از سنگ پله با جنس تراورتن و مرمریت، راهکار آن چرمی نمودن سطح نهایی سنگ می باشد، با این کار هرچند براقیت و شفافیت سنگ از بین می رود ولی پس از شستشو با مواد شوینده کمتر آسیب می بیند ولی سنگ های پله با جنس گرانیت در برابر  اسید مقاوم بوده و احتیاج به تمهیدات خاصی برای نصب و نگهداری آنها نمی باشد و در نهایت بهترین گزینه برای سنگ پله در صورت هم خوانی طرح و رنگ آن با طراحی شما سنگ گرانیت می باشد.

 

چگونه سنگ پله فرسوده را تعمیر کنیم؟

یکی از بخش های مهم هر پروژه ساختمان سازی راه پله آن است و در اجرای آن سنگ های مختلف در دیواره، زیرپله،  پله و کف استفاده می شود که توصیه می گردد تا حد امکان سنگ پله، زیر پله و سنگ کف همگی از یک طرح و یک رنگ باشند. معمولا برای نظافت سنگ پله از شوینده های اسیدی استفاده می شود لذا باید سنگ پله ای انتخاب نمود که در مقابل اسید واکنش پذیر نباشد مانند سنگ های گرانیتی. در صورتی که سنگهای تراورتن و مرمریت با اسید واکنش می دهند و به مرور جلا و درخشش خود را از دست خواهند داد. ولی به هر دلیل اگر پس از مدتی سنگ پله شما دچار شکستگی شد، در ابتدا با چسب مخصوص سنگ که در ابزار فروشی های سطح شهر موجود است آن را چسبانده و برای بهتر شدن ظاهر آن می توانید اثر باقیمانده را پرداخت نمایید. در غیر اینصورت می بایست سنگ پله را تعویض کرد.

سنگ های پله مرمری و سنگ های پله وارداتی نظیر سنگ امپرادور دارک، سنگ امپرادور لایت یا سنگ آبی نروژ جزع سنگ های لاکچری محسوب می شوند و در پروژه های لوکس و گران قیمت استفاده می شوند.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: سنگ پله