چه سنگی برای پلکان و پاگرد مناسب است؟

نوشته شده در : 1396/1/12 13:43 (445 نمایش)

بهترین گزینه برای انتخاب سنگ پله و سنگ پاگرد، سنگ گرانیت می باشد. این سنگ از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برخی‌ به علت قیمت بالای گرانیت در پلکان از مرمریت درجه 2 استفاده می کنند که این مورد اشتباه بزرگی محسوب می‌شود. اما با این حال تعدادی از مرمریت ها مانند مرمریت خوی، خوبسنگان، صلصالی، کوثر، گلبهار و... نیز برای استفاده در راه پله توصیه می شوند.لازم به ذکر است قیمت بعضی از مرمریت ها در سایز پله بسیار بیشتر از برخی سنگ های گرانیت می باشد، بسته به بودجه در نظر گرفته گزینه های مختلفی برای خرید سنگ پله وجود دارد، در صورتیکه تصمیم به استفاده از سنگ مرمریت در پلکان ساختمان‌های اداری و تجاری و مدارس که دارای رفت و آمد زیادی می باشند دارید، می‌بایست حتماً از جنس مرمریت مرغوب و نه درجه دو استفاده کنید، در غیر اینصورت هزینه های تعمیرات آن پس از مدتی بار سنگینی بر روی دوش شما خواهد گذاشت. استفاده از سنگ مرمریت برای دیوار راه پله و کف آن نیز بسیار خوب است. رنگ روشن و قیمت بسیار مناسب سنگ مرمریت دلیل انتخاب بسیاری از مشتریان است. سنگ مرمریت اداوی، سنگ مرمریت آباده، سنگ مرمریت صلصالی، سنگ مرمریت هرسین، سنگ مرمریت جوشقان و سنگ مرمریت کوه سفید به صورت گسترده برای استفاده در راه پله انتخاب می شوند و سنگ های مرمریت خوی و سنگ مرمریت دهبید در پروژه هایی که قیمت زیاد مهم نباشد و کارفرما در هزینه کردن محدودیتی نداشته باشد کاربرد دارند.

باید توجه داشت که سطح پلکان بخشی از ساختمان که در فضای باز قرار گرفته است حتماً باید از اصطحکاک کافی برخوردار باشد تا در مواقع بارندگی و یخبندان موجب سر خوردن و آسیب دیدگی افرادی که بر روی آن تردد می کنند نشود.جهت ایجاد اصطحکاک لازم بر روی سطح سنگ روش های متعددی مثل : تیشه ای نمودن سطح سنگ، شیار زدن، فلیم کردن، و برجسته کردن لبه پله ، وجود دارد.

 

سنگ پله

 

سنگ پله و سنگ زیر پله اگر جذب آب بالایی داشته باشند معمولا الودگی ها و مایعات را به خود جذب کرده و بر روی سطح اثر لک باقی می ماند.

توجه به این نکته هم ضروری است که برخی از سنگ ها پس از جذب آب، املاح موجود در خود را حل کرده و به سطح می آورند و پس از تبخیر، شوره به جای می ماند و منظره نازیبایی ایجاد می شود، پس بنابراین، سنگ پله بایستی حتماً جذب آب پایینی داشته باشد که سنگهای گرانیت و مرمریت و انواع سنگ های کریستالی (چینی) جذب آب پایینی دارند و لایم استون ها ، به علت جذب بالای آب، برای این منظور مناسب نمی باشند ولی در صورت اصرار به استفاده از لایم استون، نوع های گوهره و بوژان دارای کیفیت بهتری برای این منظور می باشند.

سنگ های پله وارداتی نظیر سنگ امپرادور دارک، سنگ امپرادور لایت یا سنگ آبی نروژ مشابه سنگ پله مرمری، تنها در پروژه های لوکس و گران استفاده می شوند و قیمت بالایی دارند.

معمولا جهت رفع آلودگی و جرم از روی سنگ از مواد شوینده با ترکیب اسیدی استفاده می شود ولی سنگ پله های با جنس تراورتن و مرمریت، جلا و درخشش خود را در برابر اسید از دست می دهند و در صورت اصرار به استفاده از سنگ پله با جنس تراورتن و مرمیت، راهکار آن چرمی نمودن سطح نهایی سنگ می باشد، با این کار هرچند براقیت و شفافیت سنگ از بین می رود ولی پس از شستشو با مواد شوینده کمتر آسیب می بیند ولی سنگ پله گرانیتی در برابر  اسید واکنش نمی دهد و احتیاج به تمهیدات خاصی برای نصب و نگهداری آنها نمی باشد.

پیشنهاد : سنگ گرانیت،چینی و مرمریت.

 

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 

 

چه سنگی برای صفحه روی کابینت و اپن مناسب است؟

چه سنگی برای درپوش دیوار محوطه مناسب است؟

چه سنگی برای حمام و سرویس بهداشتی مناسب است؟

چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

چه سنگی برای فضای داخلی ساختمان مناسب است؟

چه سنگی برای نمای خارجی ساختمان مناسب است؟

مُد در صنعت سنگ طی سال 2017 به کدام سو می رود؟

نما ساختمان با طراحی به سبک رمی

با کمترین هزینه چگونه بهترین خرید سنگ را انجام دهیم؟

سنگ خوب چه سنگی است؟

 

 

 

 

با ارائه انتقادات و پیشنهادات خود ما را در بهبود عملکردمان راهنمایی کنید

کلیدواژه ها: سنگ براي پلکان و پاگرد