چه سنگی برای کف فرش مناسب است؟

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/12 13:46 (30595 نمایش)

در صورتیکه از لحاظ مالی محدودیتی نداشته باشید، برای پوشش کف یک فضا سنگ‌های طبیعی، بهترین گزینه می باشند. از جمله دلایل اثبات این ادعا را می‌توان به مزیت هایی مانند دوام بالا، ثبات رنگ، مقاومت در برابر خش پذیری، ساب و جلا پذیری مجدد، نظافت و نگهداری آسان و خواص فیزیکی مناسب همچون انتقال گرمای مناسب نام برد که در ساختمانهای مجهز به سیستم‌های گرمایش از کف، سنگ های کف فرش به سرعت منزل را گرم می کنند و پس از خاموش شدن دستگاه همچنان مدت ها گرما را حفظ می کنند. در هنگام خرید سنگ کف توجه داشته باشید که به مقدار مورد نیاز خریداری کنید تا از اتلاف هزینه و مصالح در صورت زیاد بودن یا حمل و نقل اضافی در صورت کم بودن اجتناب شود. در نظر داشته باشید که همیشه به میزان چند تایل از سنگ کف فرش نصب شده را پس از اتمام کار ذخیره نگهدارید، زیرا اگر در آینده سنگ های کف فرش احتیاج به تعمیر داشته باشند، ممکن است سنگ با طرح و رنگ مشابه یافت نشود. 

یکی از فرآیندهای قابل اجرا بر سطح نهایی سنگ، فرآیند "هوند" كردن است که در طی آن، سنگ كاملاً پوليش نمي‌ شود و به جاي سطحی براق دارای سطحی مات می شود‌. اين نوع سنگ‌ها براي استفاده در كف ساختمان كاربرد دارند و مزیت آن جلوگيري از ليز خوردن است.

سنگ کف فرش

 

سنگ مرمر:

در زمان های گذشته، پادشاهان و سزار ها برای عمارت های با شکوه خود خواستار سنگ های کف فرشی با جنس مرمر بودند، امروزه نیز هنوز بسیاری از افراد این سنگ را برای پوشش کف منازل خود ترجیح می دهند. با وجودی که این سنگ بسیار زود خش بر میدارد و سریع نیز لک می شود، ولی سنگی است دارای شخصیت و هویت که به ساختمان شما جمال و شکوه خاصی می بخشد که هیچ عنصر دیگری قادر به چنین کاری نیست، سنگ مرمر هرچند سخت تر و انعطاف پذیرتر از سنگ تراورتن است ولی برای نگهداری آن احتیاج به توجه بیشتری می باشد.

سنگ مرمریت:

از بین انواع مختلف سنگ، بهترین نوع سنگ کف فرش مرمریت می باشد. زیبایی و ساب پذیری خوب سنگ های مرمریت باعث شده تا در کارخانجات سنگبری، قادر باشند تا نوع مرغوب آن را حتی تا سایز 1×1 متر و بعضاً بیشتر نیز برش دهند. ابعاد معمول و استاندارد سنگ های مرمریت کف فرش  به قرار 30×30 و 40×40 و 50×50 و 60×60 (ابعاد به سانتیمتر است)می باشند.

بهترین گزینه های مرمریت برای این منظور: مرمریت دهبید، مرمریت خوی، مرمریت نمین، مرمریت خوبسنگان، مرمریت آباده، مرمریت صلصالی و مرمریت فراز است و از سنگهای مرمریت ضعیف که باید توجه داشت برای کف فرش از آنها استفاده نشود مرمریت کوه سفید قم می باشد، که به دلیل داشتن مقادیر بسیار زیاد آهک به هیچ عنوان جهت استفاده در کف مناسب نمی باشد.

برای کف فرش فضا های داخلی ساختمان های اداری و یا تجاری نیز مرمریت بسیار مناسب است؛ اما برای این مکان‌ها باید از مرمریت بسیار مرغوب استفاده کرد، زیرا این مکان‌ها بیشتر از فضای خانه پاخور دارند و علاوه بر آن سطح کف اینگونه مکان ها توسط فرش و یا موکت پوشیده نمی شود و برای این منظور یکی از مقاومترین انواع سنگ مرمریت که میتوان توصیه کرد مرمریت خوی و مرمریت خوبسنگان است.

 

سنگ کف فرش

گرانیت:

برای کف فرش فضا های باز باید از سنگ‌هایی استفاده کرد که در برابر یخ‌زدگی و فشار مقاومت بالایی داشته باشند، که بهترین گزینه سنگ گرانیت می باشند و با وجود شائبه هایی مبنی بر انتشار اشعه های مضر توسط ذرات سنگ گرانیت و به خطر افتادن سلامتی انسان، توصیه می شود از این نوع سنگ تنها در فضاهای باز استفاده شود و در فضای داخل ساختمان و اماکن در بسته از سنگ های جایگزین استفاده شود. سنگ گرانیت  به دلیل بافت متراکمی که دارد و عدم وجود تخلخل باعث می شود تا چسبندگی کمی به نمای ساختمان داشته باشد  و به علت وجود خطرات ناشی از جدایش آن از نما، باید با تمهیدات خاصی مصرف شود بنابر این بهترین گزینه برای استفاده از سنگ‌های گرانیت، کف فرش فضای پارکینگ، کف حیاط و سنگ پله و به طور کلی کف‌ فرش فضاهای پر رفت و آمد که احتیاج به بیشترین مقاومت و استحکام در برابر سایش را دارند می‌باشد.

سنگ های گرانيت‌ سخت و چگال می باشند و به اين ترتيب جزع مصالح با دوام ساختماني قرار دارند. در برابر نفوذ آب، ضربه و اتمسفر آلوده صنعتي به خوبي مقاومت نشان می دهند. ظاهر گرانيت متأثر از كار انجام شده بر سطح نهايي آن است كه ممكن است چرمی، كلنگي، تيشه‌اي يا صيقلي باشد. بهترين ظاهر سنگ گرانيت حالت صيقلي است كه زيبايي رنگ و براقیت كريستال‌هاي سنگ در آن نمايش داده می شود. در اثر حرارت دادن سنگ گرانیت با توجه به تفاوت در ضريب انبساط كريستالهاي مختلف، چنانچه در معرض آتش مستقم و نسبتاً موضعی قرار بگیرد، پوسته های رویی آن کنده و تبدیل به سطحی ناهموار می شود که در اصطلاح به آن فلیم کردن (flame) گفته می شود. این کار هم با روش دستی انجام می‌گیرد و هم ماشینی. ین کار با دستگاه برش هوا، هم روی زمین پس از نصب و هم در محل می‌تواند انجام شود. با استفاده از دستگاه‌های فلیم نیز می‌توان این کار را به صورت ماشینی انجام داد.استفاده تلفيقي از گرانيت صيقلي و سوخته به علت تضاد، زيبايي جالبي پديد مي‌آورد. ناهموار نمودن سطح سنگ برای جلوگیری از سرخوردن، روشهای مختلفی دارد که به توضیح چندین روش متداول آن می پردازیم، یکی از متداول ترین روش ها تیشه ای کردن است، این روش از قدیم مرسوم بوده و در طی آن سطح روی سنگ را با ابزار تیشه که روی آن به حالت ناخن درآمده، تیشه‌ای می کنند. این کار به دلایل مختلف انجام می‌شده تا در صورت استفاده سنگ در کف از میزان لیزی سطح کاسته و باعث ایجاد اصطکاک شود. اکنون نیز این کار معمولاً در کف فضاهای عمومی و یا روی پله‌ها انجام می‌شود. گاهی اوقات، تیشه دستی روی سنگ‌های نما هم صورت می‌گیرد. این کار بیشتر روی سنگ‌های تراورتن و یا بعضی از انواع سنگ ها مانند سنگ سمیرم انجام می گیرد.روش دیگر استفاده از دستگاه‌های تیشه کاری است که در طی آن یک پمپ باد به همراه یک نازل و یک ابزار با هم دستگاهی را تشکیل می‌دهند که می‌تواند روی سنگ را در محل زبر کنند این کار از روش‌های تیشه ماشینی در جا است. این کار چندین منفعت به همراه دارد از آن جمله سنگ‌ تیشه‌ای دارای بافت یکسان و یکنواختی می شود، زیرا زمانیکه سنگ‌های تراورتن ساب زده شوند، نقش اصلی خود را کاملاً مشخص خواهند نمود ولی اگر نقش اصلی زیبا و جذاب نباشد با تیشه‌ای کردن میتوان تنها رنگ اصلی زمینه را نمایش داد و نقوش نازیبا را در شلوغی تیشه محو نمود.

هنگامی که سنگ تراورتن و لایم استون تیشه‌ای می‌شوند، سفیدتر به چشم می‌آیند. در کل هنگامی که سنگ‌ها ساب می‌خورند، رنگ واقعی آنها که معمولاً تیره‌ترمی باشد به صورت براق نشان داده می شود. لذا با تیشه‌ای کردن سنگ، می‌توان آن را سفیدتر نمایش داد. بعضی از سنگ‌ها به صورت ساب خورده استفاده چندانی ندارند و تنها با سطح تیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال سنگ های سمیرم یا نیزار که به علت میزان جذب آب بالا، سطح ساب خورده آن‌ها بسیار سریع کثیف می شود و ظاهر نازیبایی پیدا می کنند.

زبر کردن گرانیت برای استفاده در کف فضاهای خارجی بسیار پسندیده‌ و مورد تاکید است. برای این کار می‌توانید علاوه بر روش تیشه ای کردن ، از چند روش دیگر نیز استفاده کنید. مثلاً روش سند بلاست، ولی اگر بخواهید عمق زبری سنگ کف بیشتر شود به جای سند بلاست می‌توانید از شات پلاست استفاده کنید در این روش سنگ گرانیت را در دستگاه شات بلاست قرار داده و با روشن کردن ماشین تکه های سنگ گرانیت به همراه ساچمه های فلزی بر روی هم می غلطند و سطح گرانیت با ساچمه‌های فلزی مورد حمله قرار می‌‌گیرند و سطح سنگ زبر می شود و میزان این زبری بسته به میزان ماندن سنگ در درون دستگاه متفاوت است.

سنگ کف فرش پیشنهادی ما: برای فضاهای خارجی سنگ های گرانیت ارزان قیمت مثل گرانیت سفید نطنز، مروارید مشهد، نهبندان و انواع تراورتن بی موج، زیرا در این حالت سنگ مقاومت بیشتری در برابر فشار و ضربه تحمل میکند و یا سنگ چینی و برای فضاهای داخلی استفاده از سنگ مرمریت که در اماکن عمومی پر تردد باید حتما از مرمریت مرغوب استفاده کرد

در فیلم زیر نحوه سنگ فرش نمودن رمپ پارکینگ را برای جلوگیری از سر خوردن مشاهده می کنید:

 

 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: سنگ کف فرش