چه سنگی برای حمام و سرویس بهداشتی مناسب است؟

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/12 13:49 (6692 نمایش)

از قدیم اولین گزینه برای انتخاب متریال ساخت حمام و سرویس بهداشتی سنگ طبیعی بوده، سنگ طبیعی دارای قابلیت نظافت پذیری بالا و دوام مناسب در برابر رطوبت و مواد شوینده می باشد و به همین خاطر بهترین متریال برای پوشش مورد استفاده در سرویس های بهداشتی می باشد و اگر توجه کرده باشید در اکثر سرویس های بهداشتی عمومی مثل مساجد، ارگانهای دولتی، پارک ها و ... از سنگ برای ساخت سرویس های بهداشتی استفاده می شود. با توجه به اینکه ایجاد تغییرات بنیادی در دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی منجر به از بین رفتن عایق بندی رطوبتی می شود و می بایست عایق بندی مجموعه مجدد صورت گیرد لذا تغییر سنگ حمام و سرویس بهداشتی یکی از سخت ترین موارد در تغییرات ساختمان است پس در انتخاب آن می بایست توجه بیشتری داشت.

ولی باید توجه داشت که سنگ مورد استفاده در محیط های حمام و سرویس های بهداشتی جهت نظافت مرتب با مواد شیمیایی، در تماس قرار می گیرند و علی رغم مقاومت در برابر جذب رطوبت باید قابلیت نظافت پذیری نیز داشته و مواد شیمیایی مورد استفاده برای نظافت موجب مشکلات ظاهری و یا فیزیکی آن نشود. تمامی سنگ ها نیز این قابلیت را ندارند، از آن جمله سنگ مرمریت است. سنگ مرمریت دارای مقاومت کمی در برابر مواد شوینده می باشد و حتماً می بایست از سنگ های مقاوم در برابر مواد شوینده و رطوبت استفاده کرد مانند سنگ چینی، سنگ چینی علاوه بر خواص فیزیکی مناسب دارای شفافیت و براقی زیبایی بوده و رنگ سفید آن حس خوب تمیزی را به سرویس بهداشتی می دهد. سنگ گرانیت نیز مانند سنگ چینی مقاومت بالایی در برابر جذب رطوبت دارد و در برابر مواد شیمیایی نیز دوام بالایی دارد ولی زیبایی کافی را به سرویس بهداشتی نمی بخشد به خصوص سنگهای گرانیت تیره رنگ.

 

سنگ حمام و سرویس بهداشتی

 

علی رغم انتخاب نوع مناسب سنگ مورد استفاده در سرویس های بهداشتی و حمام به دو نکته مهم زیر نیز می بایست توجه داشت:

 

1- نوع پوشش سطح سنگ:

به هیچ وجه از سنگ های دارای سطح زبر و یا متخلخل به دلیل نفوذ جرم استفاده نشود و حتما از سنگ های ساب خورده با سطوح براق استفاده شود زیرا هرگونه خلل و فرج و تخلخل در سطوح حمام به سرغت با جرم های آلودگی پر می شود و تمیز کردن آن مشکل است و در نتیجه صحنه ای کثیف و نازیبا ایجاد می کند.

2- ابعاد سنگ:

سنگ انتخاب شده حتما می بایست دارای ابعادی متناسب با فضای سرویس بهداشتی و حمام مدنظر باشد زیرا در صورت بزرگ بودن  بیش از حد ابعاد سنگ، در حین شیب بندی لبه های سنگ  ناهمواری ایجاد می کنند.

3- رنگ سنگ:

هر چند رنگ سفید نشانه گر تمیزی و نظافت است و برای حمام و سرویس بهداشتی بسیار توصیه شده است ولی توجه داشته باشید که مخصوصا برای حمام که در زندگی مدرن امروزی علاوه بر محل نظافت تبدیل به محلی برای آرامش و ریلکسیشن شده است و بعضی از حمام ها برای این منظور مجهز به سیستم های جکوزی، سونا و ... شده اند، لذا از کاربرد سابق آن خارج شده و تبدیل به  مکانی برای آغاز کسب آرامش شده است که افراد زمان بیشتری را در این اتاق صرف می کنند.  ولی رنگ سفید با تمام محاسن خود، احساس سردی را منتقل می کند و بهتر است که رنگ سنگ حمام انتخابی کمی متمایل به  رنگ های گرمتر همچون کرم باشد تا فضای گرم و دلچسب تری را ایجاد کند و از طرح ها و خطوط نا منظمی که بر روی سنگ طبیعی وجود دارد هیچ ترس و واهمه ای نداشته باشید و تلاش برای جدا کردن قطعات سنگ بدون خطوط و کاملا یک دست نکنید چون این رگه ها و خطوط جزعی از ذات سنگ طبیعی بوده و با بی نظمی خود روح طبیعت را به فضای شما منتقل می کنند. و توصیه می شود که اگر فضای محدودی دارید از سنگ هاای با شطح براق استفاده کنید که باعث بزرگتر جلوه دادن فضای شما می شود.

از اهمیت طراحی و ساخت حمام میتوان به حمام های ترکی اشاره کرد که تبدیل به یکی از جاذبه های توریستی کشور ترکیه و دارای شهرت فرآوانی در میان مردم محلی و گردشگران به این کشور شده است به حدی که هم اکنون در کشور ما نیز بسیاری از برج ها و مجتمع های مسکونی لوکس با الگو گیری از حمام های ترکی اقدام به ساخت حمام و ارائه خدمات مشابه می کنند و جزع بخشی از خدمات هتلینگ مجتمع محسوب می شود و طرفداران زیادی دارد. قدمت حمام ترکی در این کشور به دوران قدیم زمانیکه حاکمان رومی به ترکیه می آمدند بر می گردد که این افراد عادت به استفاده از چشمه های آب گرم معدنی طبیعی داشتند و در واقع چشمه های آب گرم طبیعی ایده ساخت حمام های ترکی شد ولی در حال حاضر که تمام خانه ها در ترکیه دارای حمام می باشند ولی همچنان این نوع حمام ها مورد علاقه و جزعی از فرهنگ ترکیه می باشد که یکی از علت های آن، به کارگیری سنگ های مناسب با طول عمر زیاد در ساخت آنها می باشد که باعث شده تا این مکانها تبدیل به بخشی از تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه شود.

پیشنهادما :  سنگ های چینی سفید سیرجان، کریستال لایبید، چینی الیگودرز ، چینی ازنا، چینی نیریز

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: سنگ حمام, سنگ سرويس بهداشتي