ایران بازنده تجارت سنگ

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/2/6 17:47 (1554 نمایش)

ایران چهارمین تولیدکننده اما بیستمین صادرکننده سنگ در جهان می باشد، میزان سرانه تولید سنگ ساختمانی در ایران طی دوره سه ساله گذشته بطور متوسط 15 میلیون تن و از این میزان پنج تا هفت درصد به کشورهای دیگر صادر شده است. در سوابق موجود، بیشترین میزان حجم صادرات سنگ ساختمانی در طول یک سال 600 هزار تن و ارزش آن 400 میلیون دلار می باشد، برخی از کارشناسان اعلام میدارند که ارزش سنگ های ساختمانی صادر شده در طی سالهای اخیر حتی به مبلغ 200 میلیون دلار نیز کاهش یافته است، که این مبلغ، سهم بسیار ناچیزی از بازار جهانی این صنعت می باشد. برای درک بهتر میزان عقب افتادگی صنعت سنگ کشورمان در مقایسه با دیگر رقبا، میزان درآمد کشورمان از صنعت سنگ را با کشور ایتالیا مقایسه می کنیم، ایران در حدود 1300 معدن سنگ ساختمانی دارد و این در حالی است که ایتالیا با برخورداری از یک سوم این تعداد از منابع طبیعی، سالانه بیش از 4 میلیارد یورو سنگ ساختمانی صادر می کند چیزی در حدود بیست برابر فروش سنگ کشور ما در بازار جهانی.

با مقایسه آماری میزان استخراج و تولید سنگ های تزئینی در ایران و ترکیه نیز مشاهده می شود که ترکیه در طی 16 سال گذشته تولید سنگهای ساختمانی را از 900 هزارتن به 5/ 11 میلیون تن رسانده اما در ایران این رقم معادل 5/ 2 میلیون تن تولید بوده و در طی سال گذشته رقم تولید سنگ های تزئینی به میزان 14 میلیون تن افزایش یافته است. مقایسه میزان افزایش تولید سنگ در بازه 16 ساله دو کشور ایران و ترکیه، حاکی از رشد 12 برابری میزان تولید سنگ در کشور ترکیه و رشد 7 برابری در کشور ایران است.

نکته جالب این است که ترکیه در سال 2013 از 5/ 11 میلیون تن تولید سنگ‌های تزئینی 74 درصد از آنرا صادر کرده و رتبه دوم صادرات در دنیا را بدست آورده ولی در ایران از 14 میلیون تن سنگ تولیدی تنها 7 درصد از آن صادر گردیده که موجب سقوط ایران به رتبه هفدهم صادرات سنگ در تجارت جهانی شده است.

 

ایران بازنده جهانی سنگ

 

این عقب افتادگی در بازار جهانی سنگ، موجب گردید تا درآمد کشور از صادرات سنگهای تزئینی در سال 2013 تنها 175 میلیون دلار باشد و این موضوع در حالی رخ می دهد که درآمد ارزی کشور ترکیه از صادرات سنگهای تزئینی در همین سال 2.2 میلیارد دلار بوده، چیزی بیش از دوازده برابر درآمد کشور مااز سوی دیگر در طی سالهای اخیر شاهد رشد چشمگیر ساخت و ساز در کشورهای حاشیه خلیج فارس و تمایل وافر شرکت های سازنده به استفاده از سنگ های طبیعی لوکس می باشیم و با توجه به ارزان بودن حمل و نقل به دلیل همسایگی کشور ما با این منطقه، که یکی از مزیت های مهم ایران نسبت به دیگر رقبا می باشد، ولی تنها 3 درصد از این بازار سهم کشور ما شده و 97 درصد دیگر آن سهم کشورهای ایتالیا، اسپانیا، چین و ترکیه شده است. بنابر گزارش‌های بین‌المللی حدود ۵۲درصد استخراج سنگ جهان در آسیا، ۳۶درصد در اروپا، ۸درصد در امریکا و ۳درصد نیز در آفریقا انجام می‌شود. چین 85 درصد سنگ خام صادراتی ایران را خریداری می کند و پس از آن ایتالیا و ترکیه از دیگر واردکنندگان عمده سنگ خام تولیدی ایران هستند.

از لحاظ صادرات سنگ فرآوری شده، عراق با سهم 36 درصد، بزرگترین خریدار سنگ های تزئینی و ساختمانی فرآوری شده ایرانی می باشد و پس از آن ترکیه، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان قرار گرفته اند و قاره اروپا نیز 6 درصد سنگ تزئینی فرآوری شده ایران را در سال گذشته خریداری کرده است.

 

ایران بازنده بزرگ در سنگ

 

ذخیره سنگ تزئینی و ساختمانی ایران بالغ بر هشت میلیارد تن ارزیابی شده که از این رقم 3/2 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است که از میزان ذخایر قطعی، 59 درصد گرانیت، 26/91 درصد مرمریت، 10/3درصد سنگ چینی، 3/3 درصد تراورتن و حدود 0/58 درصد مرمر تشخیص داده شده استبررسی ها نشان می دهند که از مجموع هفت هزار و 800 معدن فعال و غیرفعال موجود در کشور، تعداد 3000 عدد از آنها به سنگ ساختمانی تعلق دارند. امروز رویکرد دولت، مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی در معادن است که باعث شده تا 90 درصد از معادن سنگ کشور در اختیار بخش خصوصی قرار گیردواردات سنگ تزئینی به زیان تولید داخلی است ولی با این حال سال گذشته در مجموع 20 میلیون تن سنگ تزئینی وارد کشور شد که ایتالیا، ترکیه و چین مبادی اصلی وارداتی در این زمینه بوده اندایران درحالی که چهارمین کشور تولیدکننده سنگ تزئینی و ساختمانی در جهان است و در منطقه رتبه اول را دارد، نتوانسته سهم مناسبی از صادرات این ماده معدنی را به خود اختصاص دهد و این درحالی است که کشور چین به طور متوسط سالیانه بالغ بر 6 میلیارد دلار سنگ فرآوری شده را صادر می کند و ایتالیا نیز حدود 30 درصد سهم چین را در بازار جهانی سنگ دارد.

کشور ترکیه نیز تولید کننده پنجم سنگ در دنیا می باشد و در طی سال گذشته ارزش سنگ صادر شده این کشور، دو میلیارد و600 میلیون دلار بوده و برنامه دولتمردان این کشور برای سال 2025 حدود 23 میلیادر دلار است در حالیکه ایران در سالهای اخیر به طور متوسط در حدود تنها 200 میلون دلار صادرات سنگ داشته است.

این آمار بازگو کننده آن است که بازارسنگ، بازار بسیار بزرگی است اما سهم ما از بازار جهانی بسیار کم و اندک. ایران باسابقه‌ ترین کشور منطقه خاورمیانه، آسیای میانه و شمال آفریقا در امر صادرات سنگ است، اما در سال‌های اخیر کشورهایی نظیر ترکیه، مصر و حتی تونس گوی سبقت را از کشور ما ربوده‌ و جایگاه ثابتی را در رده‌بندی جهانی به‌دست آورده‌اند. در خاوردور کشورهایی چون کره‌جنوبی و تایوان (بدون داشتن حتی یک معدن سنگ) و اندونزی و مالزی با کمترین تنوع سنگ معدنی، سهم بازار بزرگ‌تری نسبت به ایران در تجارت جهانی سنگ کسب نموده اند.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر
شاسی کشی نما           

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: ايران بازنده تجارت سنگ, تجارت جهاني سنگ, جايگاه ايران