4 راهکار برای خروج صنعت سنگ از رکود

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/2/7 22:19 (1229 نمایش)

همانگونه که در جریان هستید در طی چند سال اخیر مشکل رکود در صنعت ساختمان سازی ایجاد و موج این بحران به مرور به دیگر صنایع وابسته به آن نیز منتقل شد. که یکی از این صنایع صنعت سنگ ساختمانی می باشد که به دلیل عدم آمادگی برای چنین اتفاقی و نداشتن برنامه ریزی قبلی و شناسایی بازارهای جایگزین، موجب تعطیلی و یا ورشکستگی بسیاری از کارخانه های سنگبری و معادن شد در این مطلب قصد داریم تا این مشکل را عارضه یابی و راهکارهای برون رفت از این شرایط را مطرح کنیم 

1- توسعه تجارت الکترونیک

مانع اول در توسعه صنعت سنگ در ایران عدم معرفی این کشور به بازار جهانی است، زیرا روش‌های مارکتینک و برندینگ در ایران اجرا نشده و برای توسعه و معرفی صنعت سنگ کشورمان مسیر بسیار طولانی در پیش رو می باشد. یکی از دلایل مهم عقب افتادگی ایران در دست یافتن به بازارهای جهانی سنگ، ضعف موجود در حوزه تجارت الکترونیک می باشد، متاسفانه هنوز تجارت الکترونیک جایگاه خود را در بین صاحبان کسب و کار در کشورمان نیافته است و در این بین فعالین صنعت سنگ ساختمانی در مقایسه با دیگر اصناف، به ادامه فعالیت در قالب سنتی خود بیشتر پا فشاری می نمایند و قدم اول برای شروع شکوفایی صنعت سنگ، رواج استفاده از تکنولوژی تجارت الکترونیک در این صنعت می باشد. طبق گزارش انجمن ماربل امریکا، نود و شش درصد از شرکت های سنگبری در سطح جهان از طریق اینترنت شناخته شده اند. در تجارت الکترونيکي کلیه روش های تجارت سنتي مورد تهاجم قرار می گیرند و سازمان دچار تغییرات ریشه ای می شود.

2- بهره وری و راندمان پایین تجهیزات

از نظر وجود ذخایر سنگ با هیچ مشکلی روبرو نمی باشیم، ولی به دلیل عدم وجود مدیریت علمی و برنامه ریزی صحیح برای استفاده از ظرفیت ماشین آلات، عدم انتخاب ماشین آلات مناسب در معادن (استفاده از بولدوزر به جای جرثقیل، بیل مکانیکی و...)، روش استخراج نامناسب و ایجاد ضایعات نامتعارف، همگی این موارد دست به دست هم داده تا شاهد کاهش بهره وری در صنعت معدن داری  باشیم که در نتیجه افزایش قیمت تمام شده سنگ خام را نسبت به دیگر رقبا به همراه دارد.

3- لوجستیک

سنگ خام به صورت موردی و از معادن مختلف توسط واحدهای سنگبری خریداری می شود. در این خصوص گاهی این معادن از استان های همجوار نمی باشند و هزینه بالای حمل و نقل بر قیمت تمام شده سنگ اثر می گذارد.

4- تکنولوژی

در معادن ماشین آلات مورد استفاده ترکیبی از ماشین آلات داخلی و خارجی می باشند که سهم سرمایه بری ماشین آلات خارجی برای سرمایه گذاری ثابت معادن از میزان هزینه لازم برای خرید ماشین آلات داخلی بیشتر است. خوشبختانه تمامی ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز معادن را می توان در داخل تولید نمود ولی نسبت به موارد مشابه خارجی از کیفیت پایین تری برخوردار می باشند. همچنین به دلیل هزینه بالای خرید ماشین آلات و تجهیزات و نبود نقدینگی لازم، باعث شده تا میانگین عمر ماشین آلات مورد استفاده در معادن بالا باشد و این فرسودگی ماشین آلات، افزایش تلفات ماده معدنی در استخراج، بالا رفتن قیمت تمام شده سنگ، پایین بودن کیفیت سنگ و کاهش توان رقابتی را به همراه دارد و همچنین عدم استفاده از تکنولوژی های مناسب از جمله اره زنجیری، بیل مکانیکی و جرثقیل در معادن، اره و فیلتر پرس در واحدهای سنگبری موجب کاهش تولید و بهره وری این صنعت شده است.

علاوه بر ادوات، فقدان دانش فنی و روش های استخراج غیر علمی در معادن، استفاده از روش های منسوخ شده در واحد های سنگبری، که صرفا از طریق تجربیات بومی حاصل شده است مانعی دیگر در مسیر توسعه صنعت سنگ کشورمان می باشند. استفاده از روش های مدرن و آموزش نیروی کار می تواند بهره وری این صنعت را افزایش دهد. به طور مثال در نتیجه کمبود ماشین آلات و دانش فنی تولید سنگ های گرانیتی، سبب شده تا در حدود 80 درصد از سنگ های وارداتی کشورمان را سنگ های گرانیت تشکیل دهد.

عدم اکتشاف و استخراج کامل، به صورت علمی و مداوم توسط متخصصان مجرب، فرسودگی و انتخاب ناصحیح ماشین‌آلات معدنی و فقدان رویکرد علمی به استخراج، افزایش ضایعات معادن (گاهی تا حدود 50 درصد استخراجی) را ایجاد نموده است.

 

مشکلات سنگ

 

جمع بندی:

تا قبل از بروز رکود در حوزه مسکن، ایران بالاترین مصرف سرانه سنگ را در دنیا به خود اختصاص داده بود، این امر موجب شد تا محصولات کارخانه های سنگبری با هر کیفیتی به فروش برسند و نیاز به بهبود در صنعت سنگ ساختمانی احساس نشد. اما تغییر شرایط اقتصاد کلان موجب شد که موج‌های خوش‌خیالی به صخره‌های واقعیت برخورد و تجدیدنظر در روش‌های سنتی تولید و فروش ضرورت یابد، تولیدکنندگان تا کنون به واسطه سیاست نگاه به مصرف داخلی اهتمام به تولید سنگ نمودند، به‌طوری‌که در زمان و شرایط اقتصادی مناسب، سنگبری‌ها با میزان سود دهی مورد قبول فعالیت می‌کردند و زمانی که بازار ساخت‌وساز در شرایط رکود به سر ‌برد، سنگبری‌ها نیز با مشکل مواجه شدند، با چنین رویکردی توسط واحدهای سنگبری انتظار می رود تا با هر رونق و رکودی در وضعیت ساخت و ساز، صنعت سنگ کشور نیز دارای فراز و فرود ‌شود. با این روش سنتی و نگاه به شرایط ساخت‌وساز داخل، نمی‌توان توقع پیشرفت در این صنعت را داشت و باید نگاه به سمت صادرات سنگ تقویت شود. بدین منظور یکی از موانع بزرگ در صادرات سنگ عدم دسترسی به استانداردهای جهانی می باشد و اگر وضعیت رکود ساخت و ساز همچنان ادامه یابد، روزهای بدتری برای صنعت سنگ کشور پیش‌بینی می شود.

درحال‌حاضر ظرفیت واحدهای سنگبری در کشور ۱۶۰میلیون مترمربع است که تنها از نصف این ظرفیت استفاده و سالیانه تنها 80 میلیون مترمربع سنگ تولید می‌گردد و ظرفیت معادن سنگ ساختمانی کشور نیز ۲۶میلیون تن می باشد ولی در بهترین حالت تنها۱۶میلیون تن سنگ از معادن استخراج می شود که این ارقام حاکی از بهره‌وری پایین به علت ضعف در فناوری مورد استفاده می باشد.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
  مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: رکود در صنعت سنگ, رکود در ساختمان سازي