تجارت الکترونیک تنها راهکار خروج از رکود بازار سنگ

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/2/19 15:5 (2076 نمایش)

تجارت الکترونیک که ماهیت آن استفاده از فن آوری و تکنولوژی برای رشد کسب و کار می باشد دارای سابقه بسیار طولانی چهار هزار ساله می باشد، زمانی که فنیقی ها در دو هزار سال قبل از میلاد مسیح با استفاده از تکنولوژی ساخت کشتی، موفق شدند تا از دریای مدیترانه عبور کنند و با این اتفاق برای اولین بار در تاریخ جهان، محدودیت های جغرافیایی از پیش پای بشر برداشته شد و مرزهای جغرافیایی به کمک آخرین تکنولوژی های آن زمان برداشته، و باعث سهولت در امر تجارت شد و بدین نحو تجارت با مردمی از اقوام دیگر آغاز گشت، اکنون با گذشت بیش از چهار هزار سال مجدداً تکنولوژی به کمک تجارت آمده است و با استفاده از شبکه جهانی اینترنت به مثابه همان کشتی فواصل جغرافیایی و بلکه حتی اختلاف های زمانی را نیز تا حدودی بی اهمیت نموده و در هزاره دوم میلادی صحنه تاریخ خود را برای نمایشی دیگر آماده می سازد.

 

7 عامل موثر برای توسعه صنعت سنگ در کشور

 

عدم توان پیش‌بینی شرایط آتی تولید و بازار و از دست رفتن بازارهای صادراتی به‌دلیل تحریم، بسیاری از معادن و کارخانه‌های سنگبری را در معرض تعطیلی قرار داده که نیازمند چاره‌اندیشی عاجل می باشد. از جمله راه‌حل‌هایی که صنعت سنگ ساختمانی ایران را به جایگاه واقعی خود در منطقه و جهان رهنمون خواهد کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-استفاده از تجارت الکترونیک در صنعت سنگ ، مطابق با آمار ارائه شده توسط انجمن ماربل امریکا نود و شش درصد از شرکت های سنگ بری در سراسر جهان از طریق دنیای مجازی معرفی می شوند و شرکت های سنگبری در ایران به صورت جزیره ای دور افتاده از بازار جهانی سنگ، قادر به معرفی خود و محصولات تولید شده شان نمی باشند.

2- فراهم آوردن شرایط مناسب برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و تامین مالی با نرخ موجه

3- برقراری پیمان‌های دو یا چندجانبه بین‌المللی برای برقراری تعرفه‌های ترجیحی با کشورهای منطقه و فرامنطقه

4- افزایش کیفیت تولید سنگ خام مناسب برای برش با اره به جای قله بر

5- ارتقاء استانداردهای ملی تا سطح استانداردهای کشورهای صنعتی و الزام واحدها به رعایت آن

6- مدیریت مناسب ضایعات در صنعت با بررسی روش های بازیافت در معادن و واحدهای فرآوری و افزایش بهره وری

7-بهسازی خطوط تولید در واحدهای فرآوری با بکارگیری ماشین آلات جدید و سیستم های مکانیزه و خصوصا جایگزینی اره با قله بر و جرثقیل و بیل مکانیکی بجای بولدوزر.

 

در این مطلب به توضییح اولین و مهمترین راهکار برای خروج از رکود ایجاد شده در صنعت سنگ ساختمانی یعنی صادرات و ابزار آن تجارت الکترونیک می پردازیم.

تعريف ساده تجارت الکترونيک عبارت است از: "انجام تمام مراحل تجارت از طريق شبکه های رايانه ای و مخابراتي بدون نياز به حضور فيزيکي در محل معامله".

تجارت الکترونیک، یکی از مهمترین دست آوردهای هزاره دوم میلادی می باشد که موجب شده تا برخی از روال های مرسوم قبلی به طور کامل منسوخ و جای خود را به شیوه های مدرن دهند. تجارت الکترونیک، و در امتداد آن بازاریابی و فروش الکترونیکی سبب تسهیل و تسریع مراحل صادرات شده اند.

مزايای فراوان کاربرد تجارت الکترونیک شامل صرفه جويي هزينه مبادلاتي، افزايش بهره وری، تغيير فرآيندهای مديريت، کاهش هزينه جست و جو، دسترسي آسانتر و ارزانتر به اطلاعات، کاهش محدوديت های ورود به بازار، آشنایی با شمار بيشتری از عرضه کنندگان مواد اولیه، افزايش رقابت، کاهش سود انحصاری ،کاهش هزينه تمام شده کالا و تسهيل تجارت می باشد که موجب توجه روز افزون تجار به اين پديده نوين شده است.

تجارت الکترونیک، به کمک شرکتها آمده و این امکان را ایجاد نموده تا با افزايش حجم فروش و سود، رشد سازمان ایجاد شود و با ايجاد تنوع در منابع درآمدی ریسک شرکت کاهش یابد.

هدف از مطالب ارائه شده بررسی تاثیر تجارت الکترونیکی بر توسعه صادرات سنگ های ساختمانی می باشد و تلاش شده است تا به سوالات زیر پاسخ داده شود

1-آيا تجارت الکترونيکی بر توسعه صادرات سنگ های ساختماني ايران کمک می کند؟

۲- تبليغات اينترنتي چه تاثیری بر توسعه فروش و صادرات سنگ های ساختماني دارد؟

3-تاثیر تجارت الکترونيک بر هزینه های شرکت چگونه است؟

4- تجارت الکترونیک چگونه باعث توسعه صادرات سنگهای ساختماني می شود؟

5- چگونه میتوانیم وارد حوزه تجارت الکترونیک شویم؟

6- عوامل موفقیت در تجارت الکترونیک چیست؟

 

صنعت سنگ

 

در سالهای اخیر ، تغییرات عمیقی در روابط اقتصادی بین افراد، شرکت ها و دولت ها به وجود آمده است. مبادلات تجاری بین افراد با یکدیگر، شرکت ها با یکدیگر و افراد با شرکت ها و دولت ها به سرعت از حالت سنتی خود که عمدتاً مبتنی بر مبادله اطلاعات بر مبنای اسناد و مدارک کاغذی بوده خارج و به سوی انجام مبادلات از طریق بهره گیری از سیستم های الکترونیکی در حرکت است.
 

خرید الکترونیکی در دنیای امروز به‌عنوان یک خرید مطمئن و قابل اعتماد شناخته شده و روزانه حجم زیادی از پول جهانی از طریق سیستم‌های آنلاین مبادله می‌شوند. خرید آنلاین با صرفه‌جویی در وقت و هزینه خریدار، یکی از تجارت‌های مهم امروز به‌شمار می‌رود که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. گوشی‌های هوشمندی که در دست اکثر مردم دنیا هستند، امکان انجام خرید را در هر مکان و زمانی، برای خریداران فراهم کرده‌ و تجارت الکترونیک را وارد زندگی مردم کرده است. آمار نشان می دهند که حجم معاملات تجاری بین تولید کننده با مصرف‌کننده نهایی (B2C)، از طریق تجارت الکترونیک در ایران، طی سال ۹۲، رقمی معادل ۱۳/۹ هزار میلیارد تومان، در سال ۹۳ معادل ۵۲ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۴ به مبلغ۶۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. که این آمار نشان‌دهنده رشد سریع تجارت الکترونیک در جامعه می باشد.

 

همانگونه که مشاهده می شود حجم تبادلات صورت گرفته از طریق تجارت الکترونيک در اقصي نقاط جهان و نیز در ایران در حال رشد چشمگیری می باشد. اين گسترش به خاطر رشد آگاهی افراد از منافع قابل دسترسی در استفاده از اينترنت برای انجام امور تجاری و بازرگاني مي باشد. امروزه از جمعیت هفت میلیاردی جهان در حدود دو میلیارد نفر از اینترنت استفاده می کنند که بیشترین آمار مربوط به کشور چین با تعداد چهارصد و بیست میلیون کاربر می باشد و ایران با داشتن تعداد سی و سه میلیون و دویست هزار نفر کاربر رتبه مناسب سیزدهم را در جهان کسب نموده است.

استفاده از اینترنت و بازاریابی اینترنتی یکی از مسائل عمده و اصلی سازمان های بزرگ و کوچک تجاری در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است، که در راستای تبدیل بازاریابی سنتی به بازاریابی نوین مطرح می باشد به ویژه برای شرکتهای کوچک و متوسط که میخواهند با شرکتهای بزرگتر رقابت کنند، بخش جدا نشدنی از پیکر فعالیتهای تجاری آنها پرداختن به تجارت الکترونیک می باشد. جهان امروز به سرعت در حال تغییر است و ما نیز ناگزیریم روش های جدید را به کار بندیم. اکنون با ورود تجارت الکترونیک، تجارت سنتی جایگاه گذشته را در صحنه بین المللی از دست داده و گستردگی ارتباطات به حدی است که معنای زمان و مکان به میزای زیادی در فعالیت های بازرگانی کم رنگ شده و حتی در مواردی معنای خود را از دست داده ولی در کشور ما پدیده اینترنت و تجارت الکترونیک برای بسیاری از مدیران و صاحبان تجارت و صنعت خصوصاً در صنعت سنگ ساختمان به اندازه کافی شناخته شده و قابل اعتماد نیست و آنان در این زمینه حاضر به سرمایه گذاری نیستند در حالیکه مطابق گزارش انجمن ماربل امریکا نود و شش درصد از شرکت های سنگبری در سطح جهان از طریق اینترنت شناخته می شوند. در تجارت الکترونيکي کلیه روش های تجارت سنتي مورد تهاجم قرار می گیرند و سازمان دچار تغییرات ریشه ای می شود.

بنابراین ضروری است که تولید کنندگان بخش های مختلف صنعت سنگ ساختمان با توجه به فضای جدید ایجاد شده، توسط تجارت الکترونیک برای پیشرفت هر چه بیشتر خود تصمیمات جدید اتخاذ نمایند و با نگاه جدید به تجارت الکترونیک، مسائل تجاری شرکت خود را با شیوه های نوین تجهیز نمایند.

از مزایای تجارت الکترونیک که مشوق شرکت ها و سازمان ها برای استقرار تجارت الكترونيك می باشد میتوان اقدامات رقبا و انتظارات جدید ایجاد شده در مشتری، منافع اقتصادی حاصل از بكارگيری تجارت الكترونيكي و سهولت در ارائه اطلاعات و حفظ ارتباط با مشتری نام برد.

مزایای استفاده از تجارت الکترونيکي برای ورود به بازار جهانی سنگ عبارتند از: تبليغ محصولات به آساني و با مبلغی اندک در سرتاسر جهان، منحصر نبودن خريداران به يک منطقه يا کشور خاص، ارتقای کيفيت کالا و خدمات در اثر رقابت برای جذب خريداران، افزايش سرويسهای نوين مانند پشتيباني از محصولات، حفظ ارتباط با خريدار و توليد کننده از طريق اينترنت، ارسال و دريافت سفارشات به صورت الکترونيکي، افزايش تعداد خريداران و بالا بودن نرخ سود در برابر هزينه های صادرات سنگ و همه این مزایا به وسیله راه اندازی تجارت الکترونیک موثر می شود.

در اکثر صنايع کشور شاهد برخورد سنتی با مقوله صادرات هستیم و با عدم مديريت صحيح در امر صادرات، با وجود منابع و فرصتهای بالقوه فراوان نتوانسته ایم در جهت توسعه اقتصادی، گامی موثر برداریم. در عمل مشاهده مي شود که اکثر شرکتهايي که در زمينه تجارت بین المللی فعال می باشند، بدون آشنايي با لوازم و مقدمات آن به شکلي کاملا سنتي و ناکارآمد، به اين امر پرداخته اند و به خصوص اين مشکل در مورد تجارت سنگ های ساختماني نيز مصداق دارد، به طوری که اکثر افراد دست اندرکار صنعت سنگ ساختمان اعم از توليد کنندگان و صادرکنندگان به دليل عدم آشنايي از امکانات گسترده تجارت الکترونیک،عليرغم برخورداری ايران از منابع غني و کم نظير در زمينه سنگ های ساختماني نتوانسته اند که بازاریابی مناسبی انجام دهند و در بازار تجارت بین المللی از برند سنگ ایران دفاع کنند و نتیجه آن منجر به سهم یک درصدی ایران از بازار تجارت جهانی سنگ شده است در صورتیکه پانزده درصد از سنگ جهان در ایران در حال تولید و فرآوری می باشد.

برای ورود به تجارت الکترونیک اولین گام ایجاد یک سایت اینترنتی برای معرفی خدمات و محصولات لازم می باشد، هزینه راه اندازی یک فروشگاه تجاری و یا تبلیغات اینترنتی به هیچ وجه با راه اندازی فروشگاه های سنتی قابل مقایسه نیست. به عبارت دیگر با مبالغی به مراتب کمتر می توان در اینترنت حضوری فعال داشت و انواع کالاها را برای خرید و فروش عرضه نمود. این در حالی است که موضوع تجارت الکترونیک تا چند سال قبل فقط در سخنرانی ها، همایش ها و مقالات مطرح می شد اکنون لازمه ایجاد هر کسب و کاری ایجاد تجارت الکترونیک در موازات آن می باشد.

تجارت الکترونيکي ديگر يک گزينه نيست، بلکه يک ضرورت برای موفقيت تجاری در هر زمينه ای می باشد و باید دانست که از ما بین 30 کمپانی اول جهان 13 کمپانی تنها از طریق تجارت الکترونیک فعالیت می کنند.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: رکود بازار سنگ, تجارت الکترونيک در بازار سنگ