صادرات سنگ به روسیه

نوشته شده توسط : علي اميني مديرعامل سپاهان زر کاني در : 1396/2/29 17:32 (5017 نمایش)

روسیه پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا و عضو WTO می­ باشد. واردات این کشور در سال گذشته حدود ۳۰۰ میلیارد دلار و صادرات آن در حدود ۵۲۰ میلیارد دلار بوده است. با توجه به رشد اقتصادی بالا، طبقه ی متوسط در این کشور حدوداً سه برابر شده و بازار خرید را در ۵ سال گذشته توسعه داده است.با توجه به همسو بودن رویه­ ی سیاسی ایران و روسیه، به خصوص مشکلات سیاسی- نظامی ایجاد شده بین روسیه و کشورهای اوکراین و ترکیه که رقبای اصلی ایران در صادرات سنگ به روسیه بوده ­اند، فرصت بسیار مناسبی برای صادرکنندگان ایرانی ایجاد شده که امید است بتوانند از این موقعیت حداکثر استفاده را برده و موقعیت مطلوبی را در نبود رقبا در این کشور به دست آورند.

 

صادرات سنگ  به روسیه

 

در صادرات سنگ به روسیهبایستی نکات خاص تجارت با آن‌ها را لحاظ کرد. در این خصوص می­توان به موارد ذیل اشاره نمود :

* تجارت با روسیه بسیار متفاوت با سایر کشورهای اروپای غربی می ­باشد. تجارت با تجار روس می­تواند بسیار ساده باشد چون اگر به شما اعتماد پیدا کنند به راحتی شما را رها نخواهند کرد ولی ایجاد و حصول این اعتماد در آغاز بسیار دشوار است. پیشنهاد می­ شود در ملاقات­های اولیه و شروع مذاکرات، الزاماً دنبال فروش نباشید. در ابتدا بهترین رویه این است که به معرفی توانمندی­های صادراتی خود بپردازید؛ فروش پس از ایجاد اعتماد اولیه، خود به خود شکل خواهد گرفت.

* بهترین شکل برای حضور در بازار سنگ روسیه به جای پیدا کردن خریداران موردی، انجام سرمایه ­گذاری برای ایجاد جای پای مستحکم در بازار می­ باشد. تاجرانی که نسبت به تأسیس شرکت در روسیه و ایجاد دفتر تجاری به‌خصوص در مسکو اقدام نمایند، نسبت به بقیه­ رقبا بسیار جلوتر خواهند بود. لازم به ذکر است اگرچه با باز شدن Swift ایران، امکان تبادل پول و L/C بسیار ساده ­تر شده است ولی تجار روسی عموماً با این نوع تجارت احساس راحتی نمی­ کنند و ترجیح می­دهند با روبل به جای دلار معامله نمایند و داشتن دفاتر فروش و حضور مستقیم در بازار، این مشکل را مرتفع می‌کند.

* جهت صادرات سنگ به روسیه، علاوه بر حضور در نمایشگاه ­های تخصصی می ­توان از شرکت­های تخصصی بازاریابی که در این کشور وجود دارند استفاده کرد. نمایشگاه سنگ روسیه هر سال در ماه ژوئن برگزار می­گردد و حضور در این نمایشگاه بسیار راه ­گشا است.

* پیشنهاد می­گردد حتماً سایت اینترنتی داشته باشید و الزاماً در کاتالوگ­ها علاوه بر زبان انگلیسی، از زبان روسی نیز استفاده شود. به خصوص این که استفاده از زبان انگلیسی و مکالمه با این زبان، در روسیه بسیار مشکل­­ ساز می ­باشد و در برخی موارد هیچ ارتباطی جز از طریق زبان روسی امکان­پذیر نیست.

از آنجا که قبلاً گرانیت از اوکراین، مرمر و تراورتن از ترکیه و ایتالیا به روسیه صادر می ­شده است، جای خالی رقبا یک بازار بکر را نوید می­ دهد. البته این فرصت مستدام نخواهد بود و موقتی است. امید است تجار ایرانی به دور از رقابت منفی و فروش­های موردی با کیفیت پایین که به تخریب وجهه سنگ ایران منجر خواهد شد، این بازار صادرات سنگ به این کشور را حفظ نمایند.

انتشار یافته در فصلنامه شهر سنگ

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
  مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: صادرات سنگ به روسيه , سنگ روسيه