بررسی­ های زمین ­شناسی سنگ­های تزئینی

نوشته شده توسط : رضا فخريان مدير گروه رشته فرآوري سنگ­هاي ساختماني در : 1396/2/29 19:37 (1946 نمایش)

سنگ­های تزئینی از انواع سنگ­های آذرین دگرگونی و رسوبی می­باشند. هریک خصوصیاتی دارند که تحت شرایط و عوامل خاصی حاصل‌شده‌اند. این خصوصیات عمدتاً شامل خواص فیزیکی سنگ از قبیل مقاومت فشاری، صیقل پذیری، سختی، رنگ، جذب رطوبت، تخلخل و غیره می­باشد. آگاهی بر عوامل زمین شناسی مربوط به خاستگاه یا عوامل کنترل کننده خواص مذکور، در اکتشاف سنگ­های تزئینی اهمیت خاصی دارد.

وجود درزه­ ها و گسل­ها و زمان تشکیل سنگ­ها، هریک جداگانه یا باهم، در پیدایش ویژگی­های سنگ مؤثرند.

زمین‌شناسی:

اصول پی جوئی سنگ­های ساختمانی، براساس نقشه­ های زمین شناسی با مقیاس ۱:۲۵۰۰۰۰ و ۱:۱۰۰۰۰۰ که در زمینه اکتشاف معادن و سایر کارهای صنعتی و عمران نیز کاربرد دارند، صورت می‌گیرد. در این نقشه­ ها رخنمون، جنس سنگ­ها، سن، موقعیت و غیره مشخص شده است ولی برای اطلاعات بیشتر، نیاز به مطالعه و بررسی محلی دارد. به منظور تعیین محدوده کانسار و ارتباط آن با سنگ­های دربرگیرنده، تهیه نقشه زمین شناسی بزرگ با مقیاس ۱:۱۰۰۰۰ یا ۱:۵۰۰۰ و در مواردی ۱:۲۰۰۰ یا ۱:۱۰۰۰ ضروری است. مقیاس نقشه به نوع کانسار و میزان سرمایه گذاری بستگی دارد.

موقعیت چینه شناسی، شیب طبقات، درزه ­ها، جهت و شیب گسل­ها پس از برداشت، روی نقشه منعکس خواهد شد. شرح زمین شناسی شامل سنگ شناسی، چینه شناسی، کانی شناسی، تکتونیک و غیره، بخشی از گزارش را تشکیل می­دهد که مکمل نقشه یادشده خواهد بود.

با توجه به مقیاس نقشه و به منظور تعیین محدوده دقیق کانسار، حفر چند ترانشه لازم است که محل ترانشه ­ها روی نقشه ثبت می­گردد. برای نمایش موقعیت طبقات در عمق کانسار، در فواصل معین چند پروفیل با مقیاس بزرگتر تهیه می­شود.

 

بررسی های زمین شناسی و خاستگاه سنگهای تزئینی

 

زمین ساخت :

خاستگاه سنگ­های تزئینی ممکن است با عوامل زمین ساخت، رابطه مستقیم داشته باشد. سنگ­های تراورتن ، مرمر  و اونیکس، در راستای گسل­ها و در مناطق آتشفشانی، تشکیل می­شوند. آب­های جوی، در راستای درزه ­ها و گسل­ها به اعماق نفوذ کرده و با حرارت زمین و گازهای معدنی همراه می­شوند و به سطح زمین می­رسند. سنگ­ها، اصولاً به مرور زمان متأثر از عوامل زمین ساخت، متراکم می­شوند و کیفیت آن‌ها بهبود می­ یابد. سنگ­های چینی و کریستال یا مرمریت، از آهک‌های کریستالیزه می ­باشند، که تحت فشار و حرارت بالا دگرگون شده­ اند. این سنگ­ها اکثراً در نواحی دگرگونی ناحیه ­ای، گسترش دارند.

 

استخراج:

کانسارها تابعی از عوامل زمین ساخت، به خصوص درزه ­ها می­باشند. آگاهی از میزان درزه ­ها و شکستگی­ ها، نحوه استخراج کانسار را مشخص خواهد نمود. چنانچه امتداد لایه ­ها به موازات راستای چین خوردگی باشد، سنگ سالم­تر است و شکستگی کمتری دارد در نتیجه از کیفیت بهتری نیز برخوردار است.

تأثیر گسل­ها و درزه­ ها بر سنگ­ها، مختلف است. نظر به این که وجود درزه­ ها از مرغوبیت کانسار می­کاهد، سنگ­های واقع در نواحی شکسته، برای تهیه بلوک یا پلاک، مناسب نیستند. ولی ممکن است در سنگ­های آذرین، عوامل خوبی برای سهولت در استخراج باشند مانند معدن گرانیت Crotchisland که با استفاده از درزه­ های موازی سطح و دو دسته درزه­ای تقریباً عمود بر هم، بلوک­های گرانیت به راحتی استخراج می­گردند. بنابراین وجود درزه­ ها، تا حدی می­تواند مفید باشد. تراکم زیاد درزه ­ها باعث نفوذ آب­های سطحی، هوازدگی و فرسودگی سنگ­ها می­گردد. در انواع سنگ­های رسوبی و مرمریت­ها، وجود گسله و درزه از کیفیت و بهره ­وری کانسار می­ کاهد. آگاهی بر میزان درزه­ ها و شکستگی، برای استخراج ضروری است. در معادنی که به روش انفجاری کار می­ کنند برای باطله برداری، مواد ناریه مصرف می­ نمایند؛ مطالعه جهت، شیب درزه­ ها و گسترش آن‌ها عامل مهمی برای تعیین نوع و عمق چال ­ها و آتشباری خواهد بود و با این کار، میزان اتلاف سنگ­های ساختمانی به حداقل ممکن کاهش می ­یابد.

درزه­ ها و شکستگی­ ها در سنگ­های تزئینی ممکن است با کلسیت، بیتوم، یا کانی دیگر پر شود و زیبایی خاصی به سنگ بدهد ولی در مواردی باعث سستی و کاهش مقاومت سنگ می­گردد. این امر تابعی از ضخامت درزه و مواد پرکننده خواهد بود.

درزه ­های مذکور همگی طبیعی هستند اما در معادنی که به روش انفجاری استخراج می‌گردند؛ در اثر ضربه انفجار، به میزان زیادی درزه ایجاد می­شود که در زمان برش یا صیقل، منجر به شکستن پلاک می­گردد و در این صورت راندمان کارخانه کاهش می­ یابد، میزان و جهت شیب طبقات نیز در استخراج کانسار اهمیت دارد. لازم است روند استخراج، در جهت عکس شیب طبقات باشد، تا بلوک استخراج شده راحت­ تر حمل گردد.

انتشار یافته در فصل نامه شهر سنگ

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
  مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: زمين شناسي سنگ تزئيني