معرفی انواع گرانیت فنلاندی

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/3/5 15:22 (1849 نمایش)

منطقه اسکاندیناوی شامل کشورهای کم جمعیتی است که دارای منابع قابل توجهی از سنگ ساختمانی می باشند و برخی از آنها دارای شهرت جهانی می باشند. در این مطلب به بررسی صنعت گرانیت در کشور فنلاند می پردازیم. اکثر معادن سنگ گرانیت در کشور نروژ به رنگ آبی می باشند و این موضوع در خصوص فنلاند به رنگ قهوه ای و تا حدودی قرمز می باشد. اگر به هر کارخانه سنگ بری در فنلاند مراجعه نمایید حتما سنگ گرانیت قهو ه ای را در مجموع تولیداتش مشاهده خواهید کرد. هر چند رنگ قهوه ای رنگ قالب در تولیدات سنگ کشور فنلاند می باشد ولی گرانیت با رنگ های دیگر نیز یافت می شوند و شرکت های سنگبری و فروشگاه ها برای فروش آنها نیز بازارایابی می کنند.

فرآوری و استخراج از معادن سنگ گرانیت در کشور فنلاند بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر یک صنعت نو ظهور نمی باشد و کشور فنلاند دارای سابقه طولانی در این صنعت می باشد. از شرکت های با سابقه کشور فنلاند می توان برای نمونه شرکت Tampereen Kovakivi Oy را نام برد که صدمین سالگرد تاسیس خود را در سال 2014 جشن گرفت.

از دیگر شرکت های قدیمی و شناخته شده فنلاند میتوان از شرکت Palin Granit نام برد که در سال 1921 فعالیت خود را آغاز و در ابتدای کار صرفاً اقدام به ساخت مجسمه ها و بناهای یادبود می کرد، اما در ادامه تولید خود را متنوع کرد و اکنون تمرکز اصلی خود را بر صنعت معدن داری قرار داده است و در حال حاضر سومین نسل از موسسین این شرکت در حال اداره آن می باشند و نسل چهارم نیز خود را آماده می کنند تا زمام امور را در دست بگیرند. در حال حاضر در کشور فنلاند حدود 10 شرکت در زمینه استخراج از معادن سنگ گرانیت فعالیت می کنند.

بیشتر معادن سنگ ساختمانی کشور فنلاند در کارلیای جنوبی واقع شده اند که به مرز روسیه نزدیک اند و شهری به نام Lappeenranta ، در نزدیکی آن قرار دارد که به مرکز اصلی معادن سنگ گرانیت فنلاند تبدیل شده است و توانسته جایگزین شهر Turku که در دهه های پیشین مرکز سنگ گرانیت فلاند بود قرار گیرد.

 

تولید گرانیت در فنلاند

معدن گرانیت قرمز در کارلیا - فنلاند

کارلیای جنوبی از یک سو با روسیه و از سوی دیگر با منطقه‌های کیمنلاکسو، ساوونیای جنوبی و کارلیای شمالی دارای مرز مشترک است.

گرانیت قهوه ای

رایج ترین رنگ گرانیت در فنلاند قهوه ای است که به نام گرانیت قهوه ای بالتیک (Baltic Brown) برای معماران و طراحان شناخته شده است. دو نوع سنگ قهوه ای بالتیک وجود دارد، یک نوع قهوه ای تیره و دیگری قهوه ای روشن که تصاویر آنها را در زیر مشاهده می کنید.

 

تولید گرانیت در فنلاند

دو نوع سنگ گرانیت قهوه ای فنلاندی

 

بزرگترین معدن از این نوع گرانیت متعلق به شرکت Palin Granit است که سالیانه بین 15 تا 20 هزار متر مکعب سنگ گرانیت تولید می کند.

 

معدن گرانیت بالتیک قهوه ای

معدن گرانیت قهوه ای دربالتیک -  فنلاند

گرانیت قرمز

دو تا سه دهه پیش رنگ قرمز رنگ اصلی گرانیت های صادراتی فنلاند بود و سنگ گرانیت قرمز بالمورال (Balmoral) رنگ مورد استقبال بازار بود. معادن گرانیت قرمز در منطقه Turku واقع شده اند.

سنگ های گرانیت قرمز فنلاندی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

1-گرانیت قرمز کارلیا (Karelia):در کشور فنلاند 4 معدن از این نوع سنگ گرانیت وجود دارد. که محصولات آنها خود به دو دسته تقسیم می شوند، یک نوع که با نام قرمز-قرمز شناخته شده اند و این نام را Unto Ahtola از شرکت TG Granit برای این نوع از سنگ انتخاب نموده و نوع دیگر آن سنگ قرمز کارلیا با نام قهوه ای – قرمز می باشد.

 

تولید گرانیت در فنلاند

گرانیت قرمز کارلیا - فنلاند

 

2- گرانیت قرمز کارمن (Carmen): گرانیت قرمز کارمن شبیه سنگ گرانیت قرمز کارلیا است اما اندازه دانه های آن اندکی بزرگتر است و رنگ قرمز آن مانند کارلیا پر رنگ نمی باشد. هر دو نوع گرانیت قرمز کارمن و قرمز کارلیا جزء سنگ های گرانیت قرمز با دانه های درشت محسوب می شوند.

 

تولید گرانیت در فنلاند

گرانیت قرمز کارمن - فنلاند

3- گرانیت ورورا (Aurora): معدن این نوع سنگ در 60 کیلومتری هلسینکی واقع شده است و در سال 1992 تاسیس شده است. گرانیت های استخراجی از این معدن در ساخت بناهای یادبود گورستان ها و پیاده رو ها به کار می رود. همچنین اخیرا از آن در ایستگاه های مترو هلسینکی و سایر پروژه های شهری نیز استفاده می شود. به علت اینکه این معدن در نزدیکی هلسینکی است، بازار خوبی در اختیار دارد و حتی از ضایعات دور ریز سنگبری و معادن این نوع گرانیت در گورستان ها استفاده می شود و می توان گفت که میزان بهره وری این معدن صد در صد است.

تولید گرانیت در فنلاند

گرانیت قرمز ورورا - فنلاند

 

گرانیت کورو خاکستری(Kuru grey)

این روزها گرانیت خاکستری رنگ بیشتر از سابق در بازار مورد استقبال قرار گرفته  و در بین فروشندگان گرانیت اروپا کاملاً شناخته شده است و از سنگ های معروف فنلاند می باشد. گرانیت کورو خاکستری یکی از معروفترین سنگ های گرانیت با رنگ خاکستری است که دارای دانه بندی یکسان بوده و در ژاپن، اروپا و به ویژه لهستان به عنوان سنگ مزار استفاده می شود. معادن این نوع گرانیت در مناطقی نزدیک به Tampere واقع شده که مناطقی دور دست محسوب می شوند. در فنلاند میزان تولید این نوع از گرانیت به نسبت سایر گرانیت های خاکستری کمتر است و تا میانه های سال 2016 تنها سه معدن به استخراج این نوع از گرانیت مشغول بوده اند.

 

گرانیت بالتیک سبز

در کشور فنلاند دو معدن از این نوع سنگ گرانیت وجود دارند که هر دو این معادن در جایی که نسبت به معادن بالتیک قهوه ای دور نیست، واقع شده اند. این نوع گرانیت دارای طیف رنگ سبز کم رنگ تا قهو ه ای را شامل می شوند.

 

تولید گرانیت در فنلاند

دو نوع سنگ گرانیت سبز فنلاندی

 

گرانیت های سیاه

چندین معدن کوچک گرانیت سیاه در فنلاند وجود دارند که محصولات آنها صرفا برای مصارف داخلی در کشور فنلاند مورد استفاده قرار می گیرند. در Varpaisjarvi، شرکت Palin Granit اقدام به استخراج گرانیت سیاه می کند که شهروندان فنلاندی برای بناهای یادبود و سنگ کابینت آشپزخانه از آن استفاده می کنند و از دیگر مشتریان گرانیت های سیاه فنلاند میتوان به کشورهای بالتیک و لهستان اشاره نمود که در این کشورها نیز از این سنگ برای بناهای یادبود استفاده می شود. یک معدن جدید گرانیت سیاه نیز توسط شرکت TG Granit دو سال پیش (2015)احداث شد و این معدن هم اکنون در مرحله راه اندازی می باشد.

 

موارد استفاده از سنگ گرانیت در کشور فنلاند:

بزرگترین کاربرد سنگ گرانیت در فنلاند در نماهای بیرونی ساختمان است و اگر در پایتخت فنلاند قدم بزنید خواهید دید که بسیاری از ساختمان های تاریخی دارای دیوارهاای با نمای بیرونی گرانیت می باشند.

طراحان فنلاندی بیشتر از سنگ های گرانیت تولید شده در داخل کشور استفاده می کنند. در طراحی به سبک معماری اصیل اروپایی، سنگ فرش دارای اهمیت بالایی در زیبایی شهر دارد و سنگ گرانیت بهترین گزینه برای این منظور می باشد. تقریبا 80 درصد فعالیت های ساخت و ساز در فنلاند تنها در منطقه هلسینکی انجام می پذیرد. طبق گفته های Pauli Immonen از شرکت SGK که یکی از شرکت های پیشرو در زمینه پیمانکاری در فنلاند است، 60 درصد مواد مصرفی ساخت و سازها در داخل فنلاند تولید و مابقی از خارج تامین می گردد. در حال حاضر فعالیت های ساخت و ساز در پایتخت فنلاند بسیار رونق دارد به طوریکه در هر نقطه از شهر می توانید ساخت و سازی را مشاهده کنید. سه مرکز خرید در حال ساخت هستند. ساخت شش ایستگاه مترو تا قبل از پایان سال 2016 به اتمام خواهند رسید و در هر کدام از این ایستگاه ها حدود 500 متر مربع سنگ به کار رفته است. یک پروژه بهسازی شهری بزرگ در منطقه ای که پیش از این در آن بندر وجود داشته و هم اکنون ساختمان های مسکونی و تجاری زیادی در آن قرار دارد برنامه ریزی شده است که عظمت این پروژه به حدی می باشد که اتمام مراحل ساخت آن بیش از یک دهه زمان خواهد برد و زمان آغاز این پروژه هنگامی است که فنلاندی ها حس می کنند دیگر رویایی وجود ندارد تا با ابزارهایشان به واقعیت تبدیل کنند. یکی دیگر از استفاده های متداول سنگ گرانیت در کشور فنلاند، صفحه کابینت آشپزخانه می باشد. سه تولید کننده اصلی سنگ گرانیت در کشور فنلاند وجود دارند. YIamaa Group نیز کارخانه ای را احداث کرده تا نیاز های این تولیدکنندگان را تامین نماید.

اما یک خارجی چگونه میتواند سنگ گرانیت فنلاندی را خریداری نماید در حالیکه ظرفیت کارخانه های فنلاند محدود است و تنها توانایی تامین نیاز داخلی کشور خود را دارند؟ جواب سوال این است که با توجه به صادرات سنگ خام توسط معدن داران فنلاندی به دیگر کشورها، مشتریان می توانند از بازارهای چین، هند، ایتالیا یا اسپانیا سنگ دلخواه خود را خریداری کنند. کشورهای واسطه اقدام به خرید سنگ خام از فنلاند می نمایند و آن را فرآوری و اقدام به فروش مجدد می کنند.

 

استخراج سنگ در سرمای فنلاند

بسیاری از کشورها در مناطق استوایی و معتدل هستند که صنعت سنگ طبیعی در آنها بسیار رونق دارد و آب و هوا تاثیر زیادی بر روند فعالیت آنها ندارد. اما فرآیند استخراج سنگ در آب و هوای بسیار سردی مانند کشورهای اسکاندیناوی چگونه انجام می شود؟ طبق گفته های Jari Vepsalainen از شرکت TG Granit هنگامی که دمای هوا به کمتر از منفی 22 درجه سانتیگراد می رسد فعالیت استخراج سنگ متوقف می شود. در این دما فلزات به شدت شکننده می شوند و ماشین ها شروع به از کار افتادن می کنند. در طی فصل زمستان ماشین ها قبل از شروع به کار می بایست 30 دقیقه گرم شوند، این سی دقیقه زمانی است که روان کننده ها نیاز دارند تا به جریان بیفتند. در طی فصل زمستان مدت روشنایی هوا به سختی به چهار ساعت می رسد اما این موضوع اصلا بر فعالیت های معدنی تاثیری نمی گذارد، و ساعت کاری همچنان از 7 صبح تا 4 بعد از ظهر باقی می ماند چرا که محیط معدن به وسیله پرژکتورها روشن می باشد.

 

تجارت گرانیت در فنلاند

 

سیاست های زیست محیطی

مساحت زیاد کشورهای کم جمعیتی مانند فنلاند به این معناست که هنوز معادن کشف نشده زیادی در این کشورها وجود دارند.ولی باید به این نکته توجه داشت که هزینه های دسترسی به این معادن بالاست و تاسیس یک معدن جدید در کشوری که کاملاً از جنگل پوشیده شده و حساسیت های زیست محیطی زیادی دارد، بسیار سخت است. کشورهای اسکاندیناوی در داشتن سیاست های بسیار سختگیرانه در زمینه محدودیت های زیست محیطی مشهور هستند اما آنها تلاش می کنند تا یک تعادل میان نیاز های زیست محیطی و نیاز برای فعالیت های اقتصادی برقرار کنند که در صنعت معدن این موضوع قابل مشاهده است.

مطابق گفته های Heikki Palin یکی از اصلی ترین محدودیت های موجود در فنلاند برای اخذ مجوز راه اندازی معدن، که به تازگی تبدیل به قانون شده است این است که هیچ خانه مسکونی در فاصله حداقل 300 متری معدن نباید وجود داشته باشد حتی اگر مکان در نظر گرفته برای احداث معدن در مالکیت یا اجاره شرکت استخراج کننده باشد و این سخت گیری به خاطر توجه به آلودگی صوتی ساکنین می باشد.

مدت زمان استفاده از معادن در مجوزهای صادر شده در فنلاند معمولاً 10 ساله می باشد اگر چه طبق قانون می توانند تا 20 سال نیز تمدید کنند .

برای اخذ مجوز برای فعالیت یک معدن، شرکت متولی باید یک برنامه واضح و روشن برای ترمیم و بازگرداندن محیط به قبل از احداث معدن بعد از تعطیلی معدن ارائه نماید. این برنامه باید به صراحت بگوید که چگونه این بازسازی انجام می شود و این یکی از قسمت های اخذ مجوز است. علاوه بر این، عمر مفید معدن باید حداقل 30 سال باشد تا مجوز برای آن صادر شود. و حتی ارتفاع دپوی باقیمانده سنگ ها نباید از محیط اطراف بیشتر شود.

 

ارتباط با روسیه

فنلاند مرز زمینی زیادی با روسیه دارد و بسیاری از معادن گراننیت آن در نزدیکی مرز قرار دارند به حدی که از داخل معادن می توان مرز روسیه را دید. برای مثال معدن گرانیت سیاه شرکت TG Granit در 20 متری مرز روسیه قرار دارد. گاهی اوقات هلیکوپترهای روسی برای کنترل آن چه در قسمت فنلاندی می گذرد، بر فراز مرز پرواز می کنند. به صورت منطقی انتظار می رود تا معادن زیادی با ترکیبات مشابه در طرف روسی نیز وجود داشته باشند اما به دلایل امنیتی هیچ گونه فعالیت استخراج گرانیت در قسمت روسی آن منطقه انجام نمی شود و حتی زیر ساخت های راه سازی جهت دسترسی به این مناطق در سمت کشور روسیه وجود ندارد. اما در منطقه کارلیای روسیه، سنگ های مشابه گرانیت های فنلاند وجود دارند که برای مصارف ساکنین محلی آن منطقه مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین ارتباط فنلاند با روسیه از طریق شهر سنت پترزبورگ انجام می شود که تنها 200 کیلومتر با مرز فنلاند فاصله دارد. از زمانهای قدیم سنگ های گرانیت فنلاندی به صورت گسترده ای در انواع پروژه های شهر سنت پترزبورگ مورد استفاده قرار می گرفته و حتی امروزه نیز در سنت پترز بورگ، سنگ های گرانیت فنلاندی ترجیح داده می شوند. هنگامی که YIamaa Group یک کارخانه تولید سنگ فرش های پیاده رو را در Muurikkala تاسیس کرد، یکی از اهدافش صادرات گرانیت به سنت پترزبورگ بود، اما تحریم های حال حاضر اتحادیه اروپا علیه روسیه این تجارت را متوقف کرده است.

 

چالش امروزه

چین بزرگترین مصرف کننده سنگ گرانیت خام فنلاند و دیگر کشورها می باشد و با توجه به کاهش رشد اقتصادی این کشور باعث گردید معدن داران فنلاندی تا میانه های سال 2016 با پایین تر از ظرفیت خود اقدام به استخراج سنگ نمایند. اگرچه فعالیت ساخت و ساز خوبی در هلسینکی در حال انجام است، اما بازار داخلی برای معدن داران فنلاندی کافی نیست و قابلیت تامین نیاز مناطق دیگر و صادرات را دارند.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
سنگ گرانیت          
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: سنگ گرانيت در فنلاند, انواع گرانيت فنلاندي