بازیافت سنگ طبیعی

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/3/8 14:45 (1991 نمایش)

در امریکا میزان ساختمان‌سازی، تخریب بنا و فعالیت نوسازی در سال، قریب به 160 میلیون تن باطله تولید می‌کند؛ که معادل تقریباً  یک سوم پسماند آن کشور محسوب می‌شود. این مسئله، همراه با کاهش روزافزون فضای دفن باطله در ایالات‌متحده و افزایش تعرفه دفن آن، موجب شده تا تخریب برنامه‌ریزی‌شده، شامل بازیافت و استفاده مجدد از مصالح، تبدیل به یک استراتژی رو به گسترش در مباحث معماری و ساخت به شمار  رود.

سنگ طبیعی، با توجه به دوام و انعطاف در کاربرد، یک کاندید عالی برای چنین رویه‌ای محسوب می‌شود. سنگ طبیعی، برای طیفی از کاربردها مناسب است، تقریباً همیشه می‌تواند مورداستفاده مجدد قرار گیرد؛ درنتیجه به فضای دفن نیازی ندارد. طرح استفاده از سنگ بازیافت شده حتی ممکن است در برنامه معماری سبز نیز شرکت یابد.

کاربرد سنگ بازیافت شده

 

سنگ بازیافت شده، برای کاربردهای مختلفی مناسب است. سنگ بازیافت شده می‌تواند خرد شود یا به‌ سادگی مورد پرداخت مجدد یا ترمیم قرار گیرد. برخی مثال‌ها برای استفاده مجدد سنگ، شامل موارد زیر است:

  • سنگ های با سایز اسلب و یا تایل می‌توانند به عنوان مصالح سنگفرش، مجدداً استفاده شوند. این کاربرد غیر سازه‌ای، به عملیات آزمایشگاهی نیاز ندارد.
  • سنگی که به علت فرسایش و آسیب های سطحی برای استفاده مجدد در نما مناسب نیست، می‌تواند برای احداث دیوار حائل استفاده شود. دیواره‌های سنگی حائل در مقایسه با بتن مسلح، مقرون به صرفه‌تر هستند و با استفاده از کارگر غیر ماهر محلی به‌سادگی ساخته می‌شوند.
  • قطعات کوچک‌تر سنگ می‌توانند به عنوان شن و ماسه یا مصالح دانه‌ای بتن، مورداستفاده قرار گیرند.
  • سنگ طبیعی به‌صورت پودر می‌تواند در تولید کود یا به‌عنوان بستر پیاده‌رو استفاده شود. کانی‌های تشکیل‌دهنده سنگ مانند کلسیم و منیزیوم ازجمله مواد مغذی موردنیاز برای خاک و رشد گیاه هستند.
  • قطعات سنگ تخت می‌توانند برای ایجاد مسیرهای موزاییکی استفاده شوند؛ درحالی‌که قلوه سنگ‌های بزرگ‌تر برای مرزبندی باغچه یا پیاده‌رو قابل‌استفاده اند.
  • قطعات سنگ برای ایجاد یک ظاهر کاملاً جدید می‌توانند به هم چسبانده شوند.
  •  برای بازسازی یک ساختمان، قطعات سازه اولیه می‌تواند برای استفاده در عمارت جدید استفاده شود. این امر به ایجاد یک حس تاریخی یا نوستالژی کمک می‌کند.

باید توجه شود که استحکام مصالح بازیافتی، تابعی از کاربرد قبلی آن‌هاست. برای مثال، سنگی که تحت فشار بسیار زیاد قرار داشته یا چرخه‌های متعدد انجماد- ذوب آب را تحمل کرده، ممکن است نقایصی داشته باشد که ظرفیت ساختاری آن را دچار نقصان کند. خصوصاً صفحات نازک‌تر، با تغییرات مداوم دمایی می‌توانند به آهستگی تغییر شکل دهند. قرارگیری در معرض فرسایش یا هوازدگی( فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی) ممکن است پرداخت مجدد را ضروری کند. انجام آزمایشات ساختاری مناسب، با در نظر گرفتن استانداردهای ASTM برای الزامات آزمایش، پتانسیل ماده را نشان خواهد داد. با این وجود، یک طراح خلاق می‌تواند کاربردهای مناسب و متنوعی را برای تقریباً تمام سنگ‌های بازیافت شده پیدا کند.

بازیافت سنگ با تخریب انتخابی ساختمان

 

روش‌های تخریب انتخابی، بازیافت و استفاده مجدد

آژانس حفاظت محیط‌زیست ایالات‌متحده آمریکا برآورد می‌کند که تا سال 2030، تقریباً یک چهارم ساختمان‌های موجود در سال 2000، جایگزین خواهند شد. در نتیجه تعداد ساختمان‌های تخریب‌شده و باطله تولیدشده بسیار فراوان خواهد بود. با این وجود، اگر این ساختمان‌ها به‌صورت انتخابی تخریب شوند و اجزای آن‌ها برای استفاده مجدد به فروش برسند، بیشتر این باطله‌ها( تا 90 درصد) می‌توانند از جریان باطله جدا شده و در بودجه احداث ساختمان‌های جدید صرفه جویی شود. به علاوه، به دلیل اجتناب از مصرف انرژی، آب و مصالح مورد نیاز برای تولید محصولات جدید، استفاده مجدد از سنگ، باعث حمایت از محیط زیست می شود.

بزرگ‌ترین موانع برای بازیافت موفقیت‌آمیز مصالح، فقدان ارتباط بین متخصصین و نبود سیستم سازمان‌یافته برای فروش اجزا و مصالح است. با این‌ وجود، اگر طراحان تحقیقات بیشتری در فرآیند طراحی انجام دهند، مصالح می‌تواند از انبار اقلام بازیافتی یا حتی ساختمان‌های موجود که در انتظار تخریب هستند، انتخاب شوند.بی شک به زودی در دنیای مجازی یک بازار فروش اقلام بازیافتی قوی ایجاد خواهد شد.

پیمانکاران سرپرست تخریب ساختمان ممکن است از تخریب انتخابی به‌جای تخریب مکانیکی منتفع شوند. فرآیند تخریب انتخابی اساساً کار و زمان بیشتری می‌طلبد؛ اما صرفه‌جویی‌های بلندمدت در هزینه، با توجه به کاهش تعرفه دفن نخاله و فروش مجدد اجزای جداشده از ساختمان می‌تواند قابل‌توجه باشد. سنگ، یک ماده ارزشمند ویژه است و در صورت جداسازی با دقت، می‌تواند سود آور نیز باشد. در حال حاضر، سنگ بازیافت شده، کم‌ارزش‌تر از سنگ تازه نیست؛ به‌خصوص زمانی که از کشوری با نیروی کار ارزان تأمین‌شده باشد. اغلب، طراحان، سنگ‌های وارداتی را  تنها راه یافتن سنگی با رنگ، ابعاد و سایر ویژگی‌های مد نظر خود می‌دانند. اگر بازیافت سنگ طبیعی به یک شیوه مرسوم تبدیل شود، کمک خوبی به طراحان، مشتریان، پیمانکاران و سایرین برای انتخاب سنگ دلخواهشان می شود.

سنگ طبیعی می‌تواند به اندازه طول عمر یک ساختمان و حتی بیشتر دوام بیاورد؛ اما برنامه ریزی برای تخریب انتخابی به منظور استفاده مجدد از سنگ مهم است. اتصالات مکانیکی استاندارد در مقایسه با اتصالات ملات دار در مرحله تخریب انتخابی و بازیابی مساعدتر هستند. طراحی به سبک لایه‌ای و بدون استفاده از ملات این امکان را فراهم می‌کند تا در مرحله تخریب مصالح به آسانی از هم جدا شوند.

 

مزایای بازیافت سنگ

جداسازی و استفاده مجدد از محصولات سنگی می‌تواند مزایای اقتصادی و محیط زیستی داشته باشد. در مورد مزایای اقتصادی، مطالعات متعدد نشان داده که تخریب انتخابی ساختمان، به خصوص به دلیل امکان فروش مجدد مصالح، از نظر اقتصادی مؤثرتر از تخریب سنتی است و نیز کاهش در میزان مبلغ  پرداختی بابت فضای اختصاص داده به دفن نخاله، به علت کاهش حجم نخاله های دور ریختنی، می‌تواند نقش مهمی داشته باشد .بازیابی سنگ در زمانی که در جای مناسب استفاده شود، می‌تواند یک فرصت برای صرفه‌جویی در هزینه پروژه ایجاد کند.

از دید زیست‌محیطی، استفاده از مصالح دست دوم، باعث حذف انرژی، آب و سایر منابع مورد نیاز برای تولید محصولات جدید می شود؛ که در نهایت باعث اجتناب از آسیب رسیدن به اکوسیستم می‌شود. میزان این صرفه‌جویی چنان قابل‌توجه است که عملیات استفاده مجدد از مصالح در برنامه معماری سبز آمریکا، اعتبار به دست آورده است.

با بازیافت سنگ ساختمانی و دیگر مصالح باعث کوچک‌تر شدن فضای دفن نخاله شده و به حفظ محیط زیست کمک می کنیم.

 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: بازيافت سنگ طبيعي, استفاده مجدد از سنگ طبيعي