مزایا و معایب خانه­ تمام سنگی

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/3/11 12:33 (3497 نمایش)

آیا خودم می­توانم خانه­ ای تماما از سنگ بسازم؟ بله، اگر مصمم هستید که خانه­ ای سنگی بسازید حتماً می­توانید. با ساخت خانه ای سنگیدر زندگی مدرن امروزی، ترکیبی از زندگی مدرن و سنت­های باستانی ساخت سرپناه که دوست دار محیط زیست هستند را  میتوانید داشته باشیید. خانه ­های سنگی از چندین هزار سال پیش و تقریباً در هر منطقه ­ای از جهان توسط بشر ساخته می شدند. سنگ را قدیمی­ترین ماده­ ساختمانی­ می توان دانست که بشر با آن آشنایی دارد. این خانه های سنگی قدیمی با چیده شدن دقیق سنگ ها بر روی هم دیگر ساخته می شدند، یک سنگ روی سنگ دیگری. برخی از سازه ­های سنگی خشک هنوز هم مورد استفاده قرار می­ گیرند. دیوارها و ساختمان­های این سازه­ ها بادوام بوده و در برابر آتش، آب و حشرات مقاوم هستند؛ به نظر می ­رسد این سازه ­ها تا ابد باقی خواهند ماند. افراد زیادی قصد دارند به مواد ساختمانی قدیمی ­تر و بادوام ­تر مانند خانه ­های سنگی بازگردند. ساخت این نوع خانه ها دارای مزایای خاصی بوده و البته معایب بالقوه ­ای هم دارند. اجازه دهید تا با هم هر دو روی سکه را بررسی کنیم ولی پیش از آن شما را به مشاهده فیلم زیر دعوت می کنم، در این فیلم اصول اولیه ساخت دیوارهای سنگ چین آموزش داده می شود.

 

 

 

 

مزایای ساخت خانه­ سنگی:

  • دوام و پایداری: کمتر ماده­ ساختمانی ­ای را می­توان یافت که بادوام ­تر و پایدارتر از سنگ باشد.

  • ضد آسیب بودن: همانطور که قبلاً اشاره شد، سازه­ های سنگی در برابر آتش، آب و حشرات مقاوم هستند.

  • جذابیت ذاتی: سنگ به دلیل جذابیت ذاتی­ اش اغلب جزء گزینه های انتخاب­ اول است.در واقع شکوه و عظمت جزع زیبایی ذاتی سنگ است.
  • تعمیر و نگهداری کمتر: خانه­ های سنگی که سطوح آن با گچ پوشیده نشده اندنیازی به رنگ ­کاری نداشته و تمیز کردن آن­ها به سادگی با آب انجام می­ شود.
  • سرمایش و گرمایش آسان: اگر خانه ­سنگی را مطابق با اصول طراحی خورشیدی بسازید به راحتی می توان آن را  سرد یا گرم کرد.

 

مزایا و معایب خانه­ سنگی

 

معایب ساخت خانه­ سنگی:

 

  • هزینه:ساخت یک خانه­ سنگی بسته به عوامل زیر می­تواند مقرون ­به ­صرفه یا چالش ­برانگیز باشد؛

(1) منبع: هرچه­ فاصله­ منبع سنگ­ ها از محل سازه دورتر باشد هزینه­ ساخت خانه­ سنگی افزایش می­ یابد

(2) نیروی کار: بسته به کسی که خانه­ شما را می ­سازد متفاوت است، هزینه­ طراحی تخصصی و ساخت یک خانه­ سنگی می­ تواند بیشتر از ساخت یک خانه­ مدرن معمولی باشد.

  • اتلاف انرژی: اگر از طراحی منطبق با اصول بهره گیری از انرژی خورشیدی استفاده نکنید احتمالاً گرمای زیادی را در زمستان تلف و در تابستان نگه خواهید داشت.ولی با عایق­ بندی مناسب تا حدودی مشکل انتقال دما و  جذب رطوبت را می توانید بر طرف کنید.
  • تعمیر و اصلاح: در انتخاب سنگتان دقت کنید. سنگ باید به اندازه­ کافی مستحکم باشد تا بتواند وزن زیاد ساختمان را تحمل کند؛ اگر سنگ­های داخلی قادر به تحمل وزن نباشند منجر به آسیب و فرو ریختن ساختمان شما می­ شود. اصلاح ساختار ساختمان نیاز به طراحی و هزینه­ اضافی و همچنین صرف وقت در اجرا دارد. یافتن سنگ جایگزین برای تعمیرات در سال­های بعد ممکن است دشوار باشد.
  • تجهیزات و تخصص: برای ساخت ساختمان با سنگ­های برش ­یافته نیازمند ابزار ویژه ­ای برای برش دادن سنگ­ها به شکل بلوک خواهید بود. روی هم چیدن سنگ­ها، چه به صورت خشک و چه با استفاده از ملات، شبیه ساختن یک پازل است که سنگ­ها باید به خوبی روی هم منطبق شوند.

 

 

مزایا و معایب خانه­ سنگی

 

داشتن اطلاعات اصلی در مورد خانه­­ سنگی می­ تواند برای تصمیم ­گیری شما بسیار مفید باشد. قبل از اینکه تصمیم به ساخت خانه­ سنگی خود بگیرید با افرادی که خانه­ سنگی دارند صحبت کنید و از آن­ها بخواهید تا تجربیاتشان را با شما به اشتراک بگذارند. تا جایی که امکان دارد در مورد فرآیند ساخت انواع سنگ­ها، چگونگی استفاده­ بهتر از منابع انرژی منفعل، طراحی و هر چیز مرتبط با خانه­ سنگی، اطلاعات کسب کنید. امید است خانه­ سنگی شما محفلی راحت و گرم و دارای لذت زیباشناختی برای سال­ها زندگی شاد شما باشد.

 

مزایا و معایب خانه­ سنگی

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: خانه سنگي, مزاياي خانه سنگي, معايب خانه سنگي