نورپردازی در فضای باز

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/3/13 2:0 (1980 نمایش)

محوطه فضای باز نیز مانند هر فضای دیگری، عناصر مختص به خود را دارد که توسط آن ها قابل شناسایی می باشد و شخصیت کلی فضای باز تابع چگونگی و نظم حاکم بین این عناصر است. لذا، نور پردازی این عناصر در شب، در راستای حفظ و تقویت شخصیت این عناصر، یکی از الزامات نورپردازی است و نباید هیچ یک از این عناصر در نورپردازی حذف شوند.  عناصر و اجزای کالبدی تشکیل دهندە فضای باز عبارتند از کف، بدنه، سقف و عناصر مستقر در فضا. علاوه بر این موارد، رفتارها و فعالیت های جاری نیز، به عنوان عناصر غیرکالبدی، از اجزای اصلی محسوب می شوند که نقش بسیار مهم و کلیدی در ماهیت بخشی به فضای باز ایفا می نمایند. بنابراین در نور پردازی فضا های باز، این اجزا هدف های اصلی نورپردازی محسوب می شوند.

به طور کلی، عناصر محوطه فضای باز که می بایست به نورپردازی آنها توجه نمود شامل سطوح، حجم ها و فضاها می باشند که سطوح شامل کف، سقف و بدنه ها به صورت افقی و عمودی بوده و دیگر عناصر مانند گیاهان، مجسمه ها، آب نما و مبلمان نیز حجم هایی هستند که در اکثر محوطه های باز وجود دارند. در کنار این دو مورد، فضایی که رفتارها و فعالیت ها در آن رخ می دهد نیز از دیگر عناصر فضای باز هستند که می بایست در نورپردازی آن دقت کرد.

 

اصول نورپردازی در محوطه فضای باز

 

روش های نورپردازی

معيارهاي طراحي روشنايي براي محوطه فضای باز بسيار متفاوت از طراحي روشنايي فضاهای داخلي است و طراح باید بر حسب اصول نورپردازی و با توجه به نوع مواد استفاده شده در فضای باز و تاثیر نور در ترکیب رنگی هر کدام از آنها تصمیم گیری نماید. گزینه هایی که طراح برای رسیدن به اهداف خود می تواند استفاده کند شامل:

1- تفاوت در میزان انعکاس اجسام و فضاهای مختلف که باعث تصمیم گیری و انتخاب طراح در میزان کارآيي تأسيسات روشنايي می شود.

2- محل و ارتفاع نصب چراغ ها که معمولاً براي کار در محوطه فضای باز داراي اهميت مي باشد.

 

اصول نورپردازی در محوطه فضای باز

 

انواع منبع نور

منابع نور (یا اصطلاحاً چراغ های) قابل استفاده در محوطه فضای باز از جنبه های مختلف به انواع متنوعی تقسیم می شوند. این منابع بسته به شکل انتشار نورشان به سه دسته نقطه ای، خطی و سطحی قابل دسته بندی هستند، که میتوانند بر اساس نحوه نصب نیز به دو دسته آشکار و  پنهان دسته بندی شوند. در مواردی که نمایان بودن منبع نور در فضا باعث خیرگی چشم شود و یا منظره نامطلوب و ناهماهنگی را به فضا ایجاد نماید، ترجیح بر آن است که منبع نور پنهان باشد و چنانچه منبع نور به صورت چراغ در فضا قابل مشاهده باشد، طراح می بایست به ظاهر تجهیزات نورپردازی در طول روز و هماهنگی آنها با سایر مبلمان مستقر در فضای محوطه توجه داشته باشد. در چنین حالتی، چراغ در طول روز می بایست به عنوان یک اثر هنری در فضا حضور داشته باشد. علاوه بر موارد مورد اشاره، رنگ و شدت نور در نورپردازی فضای محوطه باز باید بر حسب تأثیری که بر حال و هوای کلی محیط می گذارد انتخاب شود، نورپردازی محوطه فضای باز از حساسیت خاصی برخوردار است، که می باید مورد تأمل بیشتری قرار گیرد.

 

اصول نورپردازی در محوطه فضای باز

 

موقعیت منبع نور

منبع نور نسبت به هدف نورپردازی می تواند وضعیت های مختلفی داشته باشد. تابش نور از بالا، پایین، مستقیم (از روبرو و از پشت سر) و زاویه دار (از بالا و یا پایین،) حالت هایی هستند که منبع نور میتواند نسبت به عنصر مورد نورپردازی قرار گیرد و اصطلاحاً نور از بیرون بدان تابیده می شود. در برخی موارد نیز منبع نور در خود عنصر کار گذاشته می شود که موجب روشنایی کل آن می گردد.

 

اصول نورپردازی در محوطه فضای باز

 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: نورپردازي در محوطه باز, نورردازي فضاي باز, نورپردازي در طبيعت, نورپردازي باغ, نورپردازي پارک, نورپردازي فضاي سبز