نور پردازی بر سطوح مختلف

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/3/13 15:0 (1840 نمایش)

در این نوشتار به بررسی و ارائه راهکار برای نور پردازی بر سطوح با جنس های مختلف می پردازیم. اجسام و سطوح مختلف به دلیل خواص مختلفی که دارا می باشند نحوه باز نشر نور  آنها نیز متفاوت است و به همین دلیل هر سطح با جنس خاص خود احتیاج به نورپردازی منحصر به فرد دارد که در زیر به توضیح روش های نورپردازی مختلف می پردازیم.

 

نورپردازی بر دیواره گچی

زمانی که بحث درمورد نور پردازی به سطح گچی می رسد دغدغه اصلی در مورد کیفیت کار شروع می شود چرا که تابش زاوایه دار نور بر سطح گچ جذابیت خاصی را ایجاد نمی کند و عیوب و ناصافی های گچ را نیز نمایان می سازد. همچین نور محو کننده و نور عمود نیز ممکن است برخی از ظرافت های ایجاد شده در ابزار زنی های گچ را محو کند. پس باید از نور پردازی محیطی استفاده کرد. همچنین نور پردازی نقطه ای نیز درصورتی که نور کافی وجود داشته باشد به نشان دادن ابزارها و ظریف کاری های سطح گچی کمک می کند.

 

نورپردازی بر گچ

 

نورپدازی بر سطح سنگی

در نور پردازی ساختمانهایی که دارای نمای سنگی هستند حتماً طراح باید در نورپردازی نما از نوع معماری و اهداف نورپردازی مطلع باشد. اگر در نمای داخلی یا خارجی ساختمان از سنگ های طبیعی استفاده شده است، می توان از نورهای نزدیک به سطح سنگ استفاده کرد تا سطح کار شده با سنگ از محیط اطراف روشن تر به نظر برسد و محیط را دراماتیک کند. همچنین باعث می شود تا رگه های سنگ کاملاً مشخص شوند. سنگ های طبیعی با نور پردازی محیطی کم تر دراماتیک به نظر خواهند رسید.

سنگ های براق و پر جلا با توجه به تعمیر و نگهداری راحت تر در بسیاری از نورپردازی ها و معماری ها کاربرد دارند. در این موارد برای نور پردازی باید دقت بیشتری کرد، باید از نورپردازی با زاویه  مناسب استفاده و از انعکاس زننده نور در این سنگ ها جلوگیری کرد. سنگ های مات و یا (honed finishes) یک پیشنهاد عالی برای طراحان داخلی است که می توانند مشکل بازتاب نور را در سنگ های براق حل کنند.

 

نور پردازی بر سنگ

 

 

 

نورپردازی بر فلز

مواد فلزی با روکش اسپکولار اغلب برای ایجاد یک سطح فریبنده روشن بدون نور مستقیم استفاده می شوند. اگر در استفاده از آن ها دقت نشود از آنجایی که کیفیت آن ها همانند آینه است می تواند در نور پردازی به دلیل تابش زیاد مشکل ساز شوند. علاوه بر این، نور منعکس شده از سطوح فلزی، به جهات مختلف پخش می شود و در نتیجه سطح آن در بعضی از نقاط خیلی روشن به نظر می رسد. در نور پردازی یک عنصر فلزی در صورت استفاده از یک زمینه با بافت زبر کل سطح روشن تر و در مجموع بسیار زیباتر به نظر می رسد.

 

نور پردازی بر فلز

 

 

 

نورپردازی بر پارچه

در نورپردازی به پارچه باید رنگ، اندازه و کیفیت بازتاب از بافت در نظر گرفته شود. وقتی قصد نور پردازی پارچه هایی همچون کناف یا نخی را دارید لبه دوزی های انجام شده با پارچه های براق یک فرصت در نور پردازی به حساب خواهد آمد. استفاده از نور پردازی محیطی در این موارد کمک خیلی مهمی در بهتر شدن نتیجه کار دارد.
 

نور پردازی اتاق خواب

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: نورپردازي بر سطوح مختلف, نورپردازي, نورپردازي بر پارچه, نورپردازي بر فلز, نورپردازي نما سنگي, نورپردازي بر گچ, نورپردازي سنگ