ده روش نورپردازی

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/3/13 17:25 (2385 نمایش)

ازآنجايي که اکثر مردم در طول روز درگير کارهاي روزانه بوده و در ادارات و محل کسب کار خود مشغول مي باشند غروب و شب را براي اوقات فراغت، گشت و گذار و ايجاد نشاط و شادابي خود و خانواده انتخاب مي نمايند، در اينجاست که جلوه هاي زيباي نور پردازي و جاذبه هاي نما و محيط يک بنا در شب نمود پيدا کرده و بينندگان و عابرين را به خود مجذوب و تحسين همگان را بر مي انگيزد.

پروژه ی نورپردازی دروازه ی براندنبورگ با ترکیبی از انواع حالات نورپردازی در عین آنکه منظر بسیار زیبایی را در شب ایجاد نموده، تشخیص ویژگی های خاص آن را نیز آسان تر ساخته است.

 

 

نور پردازی

 

 

این نورپردازی عمق دروازه و جنس مصالح مورد استفاده در معماری بنا را کاملاً مشخص ساخته است. 250 منبع نور درحالت های مختلف نورپردازی این مجموعه را شکل داده اند. نورپردازی عناصر مختلف این مجموعه اعم از ستون ها، جداره ها، گذرهای طاق دار و... به صورت مجموعه ای هماهنگ منجر به ایجاد احساس تعادل در فضا شده است.

نور پردازی به عنوان یکی از عناصر غیرکالبدی، تأثیر بسیار زیادی در کیفیت فضا، احساس، ادراک و تصویر ذهنی افراد از محیط دارد. به رغم اهمیت این موضوع، کم توجهی به آن از سوی طراحان نمای ساختمان و عدم شناخت کافی آنها از چند و چون نورپردازی نمای ساختمان موجب شده تا این مهم صرفاً به عنوان حرفه ای مهندسی نگریسته شده و بر این اساس به دست مهندسان برق و روشنایی سپرده شود. حال آنکه اهمیت این عنصر در کیفیت فضا، دخالت طراحان نور پردازی را اجتناب ناپذیر می نماید. طراحان با استفاده از ابزارها و اسنادی که تهیه ی آن را بر عهده دارند، مانند راهنمای نورپردازی، کدهای نورپردازی  و ... می توانند در ارتباط با چگونگی نورپردازی فضاهای بیرونی و حال و هوای مورد انتظار از آن اظهار نظر نمایند. بدیهی است اظهار نظر در مورد نورپردازی بدون درک مناسبی از مؤلفه های اصلی نورپردازی و روش های مختلف آن امکان پذیر نمی باشد.

در زیر ده روش نور پردازی نما ساختمان و مبلمان شهری معرفی و در خصوص کاربرد هر یک از این روش ها توضیح داده می شود.

 

انواع نور پردازی

 

 

1 - استفاده از نورافکن با توزیع نور متقارن یا غیرمتقارن که روی ساختمان یا پایه ا ی نصب شده است، این روش برای نورپردازی سطوح وسیع از فاصله ای دور بسیار مناسب است.

2 -  نصب چراغهای دفنی در کف با توزیع نور غیر یکنواخت بر دیواره ها به منظور تأکید بر نمای ساختمان مفید است.

3 - چراغ هایی که در کف کار گذاشته شده اند، با توزیع نور یکنواخت، بوته ها و درختان را از پایین روشن می کنند.

4 - نورپردازی از پایین و در زیر آب نما باعث می شود که فوران آب از فواره ها در ترکیب با نور و رنگ، اثر خیره کننده ای را ایجاد کند.

 

نور پردازی

 

5 - نورپردازی جداره ها در راه پله ها بسیار مفید است و مسیر را روشن می نماید.

6 - چراغ های نصب شده بر نمای ساختمان تجاری که با زاویه ی باز از بالا و پایین نور را پخش می کند، ضمن تأکید بر نما، توجه عابرین را نیز به خود جلب می نماید.
7- چراغ های نصب شده بر نما بر جزئیات معماری و شخصیت بنا تأکید می کند و نورپردازی نقطه ای که فقط بخش هایی از نما را روشن می کند بقیه ی قسمت ها را تاریک میگذارد، اثر نمایشی و فریبنده ای دارد. نصب LED های رنگی که قابلیت کنترل نیز دارند برای نشان دادن فیلم های تبلیغاتی نیز مناسب اند.


 

نور پردازی

 

 

8 - چراغ های رنگی کارگذاشته شده در کف، برای تعریف فضای بزرگ استفاده می شود. استفاده از پوشش های مات در این لامپ ها خیرگی را کاهش میدهد.

9 - نواری از لامپهایLED    بر لبه ی بام ساختمان بسیار جلب توجه می کند.

10 - استفاده از چراغ های بولارد مانند، مسیر را روشن نموده، جهت یابی را آسان می نماید و مصرف انرژی کمی نیز دارند

 

نور پردازی

 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: نحوه نورپردازي, انواع نورپردازي, روش نورپردازي, ده روش نورپردازي, نورپردازي نما