سنگ تراانیکس| تراونیکس (Traonyx)

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/7/13 8:50 (3184 نمایش)

سنگ تراانیکس(Traonyx) یک سنگ مصنوعی است و یا سنگ طبیعی ؟ تفاوت سنگ تراانیکس با دیگر سنگ ها چیست؟ چگونه سنگ تراانیکس ایجاد می شود؟ کارکرد و نحوه نصب سنگ تراانیکس چگونه است؟ چرا نور از سنگ تراانیکس عبور می کند و بسیار سوالات دیگر که در این مطلب قصد داریم تا به یکایک آنها پاسخ دهیم. سنگ ها دارای خواص متفاوتی می باشند که بر حسب این خواص میتوان آنها را دسته بندی نمود مثلا بر حسب نحوه پیدایش میتوان آنها را به سه دسته رسوبی، آذرین و دگرگونی دسته بندی نمود و یا از لحاظ ماشین آلات لازم برای فرآوری آنها می توان سنگ ها را به دو دسته نرم و سخت تقسیم بندی کرد.

در صنعت ساختمان سازی و بازار سنگ انواع سنگ به پنج دسته کلی گرانیت، مرمریت، مرمر، چینی و تراورتن تقسیم می شوند که این پنج نوع در بعضی خواص مشترک و در بعضی خواص متفاوت می باشند که به تبع آن نوع کاربری آنها نیز تغییر می کند ولی در طبیعت گروهی از سنگ ها هستند که با ترکیب دو یا چند نوع  سنگ ایجاد می شوند و در هیچ یک از این پنج دسته قرار نمی گیرند که یکی از این موارد سنگ های تراانیکس می باشد که چه از نظر ظاهر و چه از لحاظ خواص فیزیکی و مکانیکی شباهتی به هیچ یک از این پنج دسته ندارند و همانگونه که از نام سنگ تراانیکس (Traonyx) بر می آید ترکیبی است از دو کلمه تراورتن (TRAVERTIN) و انیکس (ONYX) به معنای مرمر، و از در هم ترکیب شدن دو نوع مختلف تراورتن و مرمر این نوع سنگ ایجاد می شود.

تراونیکس

 

نحوه شکل گیری سنگ تراونیکس (Traonyx)

اکثر سنگ های موجود در سطح زمین را سنگ های آذرین تشکیل می دهند که در زمان فعالیت کوه های آتشفشانی از دهانه آتشفشان ها فوران کرده و بر روی سطح زمین پخش شده اند و در طی سالیان متمادی دچار فرسایش می شوند و در اثر حرکت های سیال طبیعت همچون امواج دریا و رودخانه ها به مکانهای دیگرمنتقل می شوند و به صورت لایه لایه رسوب می کنند و در این حین مواد دیگری نیز در بین لایه های سنگ های آذرین قرار می گیرند که دارای ترکیب و ساختاری متفاوت می باشند و تحت فشار و زمان طولانی این لایه ها با یک دیگر پیوند خورده و سنگ را ایجاد می کنند که اصطلاحاً به آن سنگ رسوبی گفته می شود.

سنگ های رسوبی در اثر فشارهای روی زمین و درون زمینی و در مجاورت چشمه های آب گرم شرایط مناسبی را برای دگرگون شدن پیدا می کنند و چنانچه دارای خاصیت تبدیل باشند به بلورهای مرمر تبدیل می شوند. سنگ های تراورتن دارای ترکیباتی هستند که قادر تبدیل به بلورهای سنگ مرمر می باشند ولی فرآیند تبدیل شدن سنگ تراورتن به مرمر علاوه بر شرایط فشار و دمای بالا احتیاج به گذشت زمان زیادی نیز دارد. پس از انجام واکنش و ایجاد بلورهای مرمر هرچند ترکیب شیمیایی تغییر نمی کند ولی در خواص مکانیکی و ظاهر تغییرات عمده ای ایجاد می شود به نحوی که امکان عبور نور از بلورهای مرمر وجود دارد.

در کل میتوان گفت که در اثر دگرگونی سنگ تراورتن بلورهای سنگ مرمر ایجاد می شود و سنگ مرمر همان تراورتن پخته شده است. حال چنانچه شرایط محیطی لازم برای انجام این واکنش به میزان کافی ایجاد نشود و یا پیش از اتمام پروسه تبدیل سنگ های تراورتن به بلور های مرمر از معدن بهره برداری صورت گیرد محصول استخراج شده سنگ تراورتنی است که تنها بخشی از آن به بلورهای مرمر تبدیل شده و از لحاظ خواص فیزیکی و ظاهری هیچ یک از مشخصات دو دسته مرمر و تراورتن را ندارد و دسته بندی جدیدی را ایجاد نموده که به نام سنگ تراونیکس شناخته می شود.

سنگ تراونیکس یکی از محصولات جانبی تمام معادن مرمر است و هیچ معدن مرمری وجود ندارد که در آن سنگ تراونیکس یافت نشود همچنین در بعضی از معادن تراورتن نیز سنگ تراونیکس مشاهده شده است.

اکثر معادن سنگ تراونیکس در استان مرکزی (شهر محلات) و همچنین حوالی معادن  تراورتن شهرهای دیگر نظیر: آذرشهر، یزد و ...  یافت می شوند. سنگ های تراونیکس به شکل های صیقلی، چرمی و آنتیک فرآوری و در بازار عرضه می شوند.

ترااونیکس

 

مشخصات ظاهری سنگ ترااونیکس (Traonyx)

سنگ ترااونیکس دارای نقوش پر رنگ و بعضا متفاوتی از زمینه است که نور از آن عبور نمی شود و قسمتهایی از آن نیز کاملا نور را از خود منتقل می کنند و عبور گزینشی نور زمانیکه در پشت سطح سنگ از منبع روشنایی استفاده شود صحنه های جذاب و بدیعی را خلق می کند.

تراونیکس

 

 

کاربرد و نحوه استفاده از سنگ ترااونیکس (Traonyx)

یکی از بهترین کاربردهای سنگ ترااونیکس برش های اسلب این سنگ است که به روش بوک مچ در کنار یکدیگر قرار بگیرند و با نور پردازی از پشت آن صحنه های جذاب و بی بدیعی را ایجاد نمود.

همانطور که در  سبک های جدید طراحی دکوراسیون مشاهده می شود طراحان تمایل به استفاده از تم و الگوهای بر گرفته از طبیعت در پروژه های خود دارند که در آن نقوش نامنظم و طرح ها و رنگ های متضاد در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا از زندگی یکنواخت و تکراری مدرن بکاهند که برای رسیدن بدین مقصود سنگ ترااونیکس یکی  از بهترین متریال ها برای اجرا می باشد که با نقوش نا منظم خود و رنگ های متضاد آن حس طبیعی را به فضای تصنعی خانه های شهری منتقل می کند و در صورت به کار گیری توسط طراحان با ذوق نتیجه ای مطلوب ایجاد خواهد شد.

تراونیکس

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.

 

کلیدواژه ها: تراانيکس، تراونيکس، سنگ تراانيکس