وضعیت صنعت سنگ در اتریش

نوشته شده توسط : ادمين ديجي سنگ در : 1396/11/24 22:41 (1449 نمایش)

کنسرت های سال نو، فرهنگ قهوه خانه ای و ردبول تنها محصولاتی نیستند که اتریش صادر کننده آن بوده، بلکه سنگ های طبیعی اتریش نیز در سراسر اروپا و جهان دارای شهرت بوده و هستند. زمانی در اتریش سنگ طبیعی به عنوان مصالح اصلی در ساخت و ساز ایفای نقش می کرد. بناهای سنگی در اتریش قدمتی طولانی دارند، فرانتس جوزف اول در سال 1857 دستور تخریب استحکامات سنگی مربوط به قرون وسطی که در اطراف وین قرار داشتند را صادر نمود. این استحکامات در برابر حملات عثمانی بسیار مفید بودند، و باعث می شد تا مرکز امپراتوری اتریش در مجارستان حفظ شود. دیواره های ویران شده سنگی یک فضای بسیار بزرگ در اطراف شهر وین ایجاد کرد و دوره جدید فعالیت های ساخت و ساز در شهر وین آغاز شد. ساختمان پارلمان، اپرا، موزه تاریخ هنر و سایر ساختمان های تاریخی با ارزش در مناطق جدید ساخته شدند. به علاوه یک تعداد از ویلاهای خصوصی اشراف و طبقه بورژوازی در حال رشد نیز در این مناطق احداث گردیدند انفجار فعالیت ساخت و ساز در آن ایام باعث رشد سریع تقاضای مصرف سنگ طبیعی شد و سفارشات زیادی برای تامین سنگ مورد نیاز دیواره ها، پلکان و .. ساختمانها و همچنین سنگ فرش خیابان ها به سنگ بری ها می رسید. سنگ های زیادی در امپراتوری آن زمان استخراج و فرآوری می شد. ستون های بلند 8 متری ساخته شده توسط مرمریت آدنت (Adnet) که در رواق پارلمان استفاده قرار گرفت، از لحاظ فنی و لجستیکی یکی از نمونه های بی بدیل می باشد، همین طور میلیون ها سنگ فرش های کوچک که برای ساخت جاده کمربندی 5 کیلومتری استفاده شدند و بدون هیچ گونه مشکل و کمبودی این حجم زیاد از سنگ در آن زمان تهیه گردید.

در مناطق شهری دانوب در وین، براتیسلاوا و بوداپست تقاضای زیادی برای سنگ ساختمانی وجود داشت و باعث شد تا کارخانه های پردازش و سنگبری فرآوانی برای ساخت ستون های زینتی و دکوراسیونی در سراسر امپراتوری ایجاد شوند. هزاران کارگر درآمد و معیشت خود را در صنعت و کارهای سنگی می دیدند، که باعث رشد قارچ گونه مدرسه های آموزش سنگ تراشی در اتریش، جمهوری چک، مجارستان و سایر کشورهای تحت تسلط امپراتوری اتریش شد که در آن مجسمه سازان و کارگران معدن ماهری تعلیم دیدند ولی پایان سلطنت امپراتوری اتریش سرعت رشد این صنعت بزرگ را کند کرد و تغییر وضعیتی ایجاد شد که باعث گردید صنعت سنگ دیگر شرایط دوران امپراتوری را تجربه نکند. در شرایط پس از امپراتوری اتریش، مصالح ساختمانی و پوشش های جدیدی به بازار آمدند و در ساخت و ساز اغلب از بتون، آجر و پلاستر استفاده می شد. بسیاری از انواع سنگ های طبیعی دیگر کاربردی نداشتند و برای استخراج به صرفه نبودند یا بعد از جنگ جهانی اول دیگر امکان واردات آن ها از دیگر کشورها وجود نداشت.

با این وجود کشور اتریش یک کشور غنی از لحاظ تنوع سنگ ساختمانی می باشد و حدود 25 نوع سنگ در این کشور به صورت تجاری از Vorarlberg تا Burgenland استخراج می شود. از سنگ سینیت Gebharster خاکستری تیره تا مرمریت Solker رنگین کمانی در تمام درجات استحکام و رنگ های مختلف در معادن اتریش سنگ استخراج می شود. در مناطق شمالی اتریش معادن گرانیت Waldviertel وجود دارد. در انتهای قرن نوزدهم راه آهن به این مناطق کم جمعیت در شمال اتریش رسید و از آن روز استخراج گرانیت Waldviertler رونق بیشتری یافت.

در منطقه ای از کشور اتریش، در یک شعاع 5 کیلومتری هفت نوع سنگ یافت می شود: گرانیت خاکستری، Herschenberger خاکی، Hartenberger تیره، Schrems دانه درشت، سنگ Gebhartser Aalfanger خاکستری، خیلی تیره و مایل به آبی. که تمامی این هفت نوع گرانیت، برای مصارف خارج از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، مانند میادین وین یا اینزبروک، اما برای بیشتر ایستگاه های قطار و فروشگاه های شهر لینتس نیز مورد استفاده قرار گرفته اند. یک مثال از استفاده این سنگ ها را می توان در طراحی مجدد یک دایره ترافیکی در Maurach شهر تیرول (Tirol) نام برد و یا سه ستون با ارتفاع 5 متر که با دقت از گرانیت Aalfanger ساخته شده اند، که عموم مردم آن را به یک استون هنج مدرن (استون‌هنج، یادمانی پیشا تاریخی است که در کشور انگلستان قرار دارد) تشبیه می کنند، که به جدا کردن خیابان و ماشین ها از پیاده رو کمک می کند و یک راه دسترسی دراماتیک به دریاچه ایجاد کرده است.

 

 استون هنج (Stonehenge) در شهر تیرول (Tirol): ستون های حدود 5 متری گرانیتی از نوع Aalfanger که در تمام جهات آن سوراخ ایجاد شده است و یا از شکستگی های طبیعی خود سطح سنگ استفاده شده است.

 

سنگ در اتریش

 

مرمریت های Adnet و Untersberg دو نوع سنگ اصلی صادراتی از استان های سالزبورگ هستند. هر دوی این سنگ ها از لحاظ ساختاری لایم استون هستند اما لغت مرمریت برای آنها مناسب تر است. از زمان روم باستان، Adneter بژی و Unterberger قهوه ای مایل به قرمز به صورت ترکیبی با هم در طراحی ها مورد استفاده قرار می گرفتند. در کلیساهای تاریخی در سراسر اروپا به راحتی هر کسی می توانست ترکیب این دو سنگ را به صورت شطرنجی ببیند. Unterberger دانه درشت توسط معمار دادگاه باواریا مورد استفاده قرار گرفت. و نمونه های فرآوانی از استفاده این سنگ در آثار تاریخی وجود دارد. تا به امروز این لایم استون ها یکی از مشهورترین مصالح ساختمانی در اتریش هستند. این سنگ در طول تاریخ معماری و هنر اروپا همیشه دارای جایگاه خاص خود بوده و در گذر زمان تا به امروز نیز در پروژه های ساخت و ساز شخصی و یا احداث بناهای یادبود تاریخی همچنان تقاضا برای این سنگ وجود دارد.

سنگ Tauerngrün یکی دیگر از سنگ های اتریشی است که خطوط مارپیچ تیره تا زیتونی و رگه های درشت سفید و کلسیت های سبز از مشخصه های بارز این سنگ است. به علت رنگ خاص و مقاومت آن در برابر یخ زدگی، از این سنگ در معماری و دکوراسیون داخلی و هم نمای خارجی استفاده می شود. از این سنگ به طور گسترده ای در قبرستان ها استفاده می شود.

مرمریت Solker که در حومه شهر Styria یافت می شود. از زمان روم باستان مورد استفاده بوده و دارای استحکامی بالاست. یک مثال چشم گیر از استفاده از این سنگ یک مجسمه دو تکه است که در سال 2007 تکمیل شده و در پارک Bank Santander در شهر مونشن گلادباخ آلمان نصب شده است.

در سال های اخیر فروش سنگ های اتریشی به ویژه گرانیت خاکستری آن، دچار یک افت قابل توجه شده است. سنگ های بسیار ارزان از کشور چین وارد بازار شده اند. روحیه استفاده از محصولات صرفا ارزان باعث ضربه به صنعت فرآوری سنگ در اتریش شده است. حجم بسیار زیادی از سنگ های ارزان وارد فروشگاه های مصالح ساختمانی می شوند و خطری برای صنایع دستی و کارخانه های فرآوری سنگ در اتریش هستند. لذا وقت آن رسیده که روش های بازاریابی را تغییر داد و مشتریان را از کیفیت و مزایای سنگ اتریش مطلع کرد.

 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.

 

 

کلیدواژه ها: سنگ اتريشي