دوازده ویژگی سنگ ساختمانی

نوشته شده توسط : ادمين ديجي سنگ در : 1396/12/6 12:2 (1633 نمایش)

هیچ سنگی به تنهایی قادر نیست تمامی الزامات سنگ ایده آل برای ساختمان را دارا باشد برای مثال، استحکام و دوام نقطه مقابل سهولت در تراشکاری می باشند و یک سنگ نمی تواند هم زمان دارای استحکام و دوام بالایی باشد و هم تراشکاری آن به سهولت انجام شود. بنابراین می بایست مهندسین به ویژ­گی­های بارز سنگ مورد نیاز جهت استفاده در پروژه ساختمانی نگاهی انداخته و مطابق آن انتخاب خود را انجام دهند در این مطلب اقدام به معرفی دوازده ویژگی سنگ ساختمانی می پردازیم

 

سنگ ساختمان

 

1. استحکام

معمولاً اکثر سنگ­های ساختمانی دارای استحکام بالایی در برابر فشارهای وارده هستند. بنابراین هنگام بررسی کیفیت سنگ­، این پارامتر جزء اولین گزینه مورد بررسی نیست. با این حال زمانی که سنگ­ در ساختمان­های بزرگ مورد استفاده قرار می­گیرند، بررسی استحکام فشاری آن­ها ضروری است. استحکام فشاری سنگ­های ساختمانی معمولا در محدوده­ N/mm2 200-60 می باشد.

 

2. دوام و ماندگاری

سنگ­های ساختمانی باید قادر به مقاومت در برابر نیروهای طبیعی مخرب نظیر باد، باران و گرما باشند و در برابر آنها از خود مقاومت نشان داده و تخریب نشوند.

 

3. سختی

زمانی که سنگ­ها در کف، پیاده ­رو یا پل استفاده می­ شوند در معرض نیروهای سایشی و فرسایشی حاصل از حرکت افراد یا ماشین­ها قرار می­گیرند. بنابراین سختی سنگ­ برای چنین کاربردهایی بسیار مهم است. سختی سنگ را در مقیاس موس می سنجند.

 

4. چقرمگی

چقرمگی سنگ بدین معناست که باید در مقابل نیروهای ضربه­ ای مقاومت داشته باشند. سنگ­های ساختمانی باید به اندازه­ کافی چقرمه باشند تا تنش­های حاصل از ارتعاشات را تحمل کنند. این ارتعاشات می­تواند ناشی از ماشین­ آلاتی باشند که در حین فرآوری بر روی آن­ها حرکت و اقدام به برداشتن لایه ای از روی آنها می کند و یا ناشی از بارهای متحرکی که پس از نصب بر روی آن­ها حرکت می کنند.

 

5. وزن مخصوص

هر چه وزن مخصوص سنگ بیشتر باشد آن سنگ سنگین ­تر و مستحکم­ تر است. بنابراین باید برای ساخت سدها، دیوارهای حائل، اسکله ­ها و بنادر از سنگ­هایی استفاده شود که وزن مخصوص بیشتری دارند. وزن مخصوص سنگ ساختمانی خوب بین 2/4 - 2/8  است.

 

6. تخلخل و جذب آب

تخلخل سنگ­های ساختمانی به ترکیب شیمیایی اجزای معدنی آن و نحوه شکل گیری ساختار سنگ وابسته است. اگر سنگ­هایی که در ساختمان استفاده می ­شوند متخلخل باشند آب باران می­ تواند به راحتی وارد تخلخل­های آن شده و به سنگ آسیب برساند. بنابراین سنگ­های ساختمانی نباید متخلخل باشند. در سنگ میزان جذب آب با تخلخل آن رابطه ا­ی مستقیم دارد. هرچه میزان تخلخل سنگ بیشتر باشد آب بیشتری جذب خواهد کرد و آسیب بیشتری خواهد دید. در ارتفاعات، انجماد آب در درون تخلخل­ها موجب متلاشی شدن و از هم پاشیدن سنگ می­شود.

حد مجاز جذب آب برای برخی از سنگ­های ساختمانی متداول به شرح زیر است:

نوع سنگ

حداکثر حد جذب آب (%)

سند استون

10

لایم استون

10

گرانیت

1

shale)) شیل

10

(slate)اسلت

1

کوارتزیت

3

 

7. تراشکاری

فرآوری و قابلیت شکل دادن به سنگ را تراشکاری سنگ می ­نامند. تراش دادن سنگ باید آسان باشد تا هزینه­ آن کاهش یابد. با این وجود باید مراقب بود که سهولت در تراشکاری به قیمت از بین رفتن استحکام و دوام سنگ نباشد.

 

8. ظاهر

در مورد سنگ­هایی که برای کارهای تزئینی و نمای ساختمان به کار می­روند، ظاهر زیبای سنگ، الزام اولیه است، رنگ سنگ و قابلیت صیقل پذیری آن مهم­ترین عوامل در انتخاب هستند، سنگ­هایی که رنگ روشن دارند معمولا به سنگ­های تیره ترجیح داده می­شوند زیرا رنگ سنگ های تیره­ به مرور زمان محو می­شود.

 

9. رطوبت زدایی

سنگ­های خوب باید عاری از رطوبت باشند. سنگ­های لاتریتی زرد رنگ (Lateritic stones) را 6 تا 12 ماه پس از استخراج نباید مورد استفاده قرار داد. باید به این سنگ­ها زمان داد تا رطوبت آن­ها به صورت طبیعی خارج شود.

 

10. کارپذیری

سنگ­ها باید کارپذیر باشند. زمانی یک سنگ را کارپذیر می­ نامند که انجام کارهایی نظیر برش، تراشکاری و شکل­ دهی روی آن­ها آسان و مقرون­ به ­صرفه باشد.

 

11. قیمت

قیمت، عامل مهمی در انتخاب یک عنصر ساختمانی است. مجاورت معدن با مکان ساختمان سبب کاهش هزینه حمل­ ونقل و بنابراین کاهش قیمت تمام شده آن می­شود.

 

12. مقاومت به آتش

سنگ­ها باید عاری از کربنات­ کلسیم، اکسیدهای آهن و مواد معدنی با ضریب انبساط حرارتی متفاوت باشند. سنگ­های آذرین به دلیل خرد شدن کوارتز در دمای بالاتر از 575 درجه سانتی گراد در برابر آتش مقاومتی از خود نشان نمی دهند و سریع دچار فروپاشی می شوند. ولی سنگهای آهکی می­توانند تا دمای بالاتری (حدود 800 درجه سانتیگراد) از خود مقاومت نشان دهند.

 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: سنگ ساختمان, سنگ ساختماني