مشخصات سنگ نما

نوشته شده توسط : ادمين ديجي سنگ در : 1396/12/6 20:6 (4213 نمایش)

سنگ طبیعی از جنس مصالح جاودانه ای می باشد که در طی قرنهای متمادی برای ساخت هر نوع سازه ای مورد استفاده قرار گرفته، که یکی از فرآورده های  سنگ طبیعی که استفبال از آن در بازار به سرعت رو به افزایش است سنگ نما می باشد که در دهه اخیر استفاده از آن هم در بناهای تجاری و هم در بناهای مسکونی بسیار متداول شده است. سنگ نما به هرنوع سنگ هم سطح و نازک که دارای لبه های صاف و یکسان باشد اطلاق می شود که به طور مستقیم می تواند بر روی یک سطح محکم نصب شود، بر اساس آنچه در کد گذاری واحد نظام ساختمان (UBC) تعیین شده، به طور معمول ضخامت سنگ نما بین 2 الی 3 سانتی متر و وزن آن حدود 79 کیلوگرم در هر متر مربع می باشد، که با پیشرفت تکنولوژی ضخامت سنگ نما نیز کاهش یافته است، این نوع برش از سنگ طبیعی باعث شده تا برای سازندگان، معماران و طراحان گزینه های جدیدی در زمینه طراحی دیوار داخلی و خارجی به منظور بازسازی و یا ساخت بناهای جدید، فراهم شود، سنگ نما برای دیواره هایی که قابلیت تحمل بار سنگین را ندارند و یا پروژه هایی که با مشکل محدودیت فضا مواجه هستند گزینه مناسبی میباشند. معمولا سنگ نما به صورت قطعات مسطح و با طول آزاد به فروش میرسند تا انعطاف پذیری در طراحی و امکان چیدمان مناسب برای استاد کار فراهم شود، چرا که ممکن است سنگ نما به دور یک ستون یا دیوار پوشانده شود تا نمایی شبیه به سنگی حجیم به وجود آورد در مقایسه با سنگ های حجیم تر، برش انجام شده برای تولید سنگ نما دارای مزایای قابل توجه و به خصوصی می باشد که سهولت در حمل، و نصب آسان بخشی از آن می باشد.

 

سنگ نما

 

استخراج شده از زمین

سنگ نما از زمین استخراج می شود و فرایند ساخت و تولید آن طی سالهای اخیر، با ورود اره های الماسه و دستگاه های CNC از لحاظ فنی پیشرفت نموده. پیش از برش تکه های بزرگ سنگ و تبدیل آنها به سنگ نما، سازندگان برتر آن را از لحاظ یخ زدگی و مقاومت به گرما تست می کنند تا در تمام اقلیم ها قابل استفاده باشند. به دلیل ماهیت طبیعی سنگ نما، رنگ و طرح آن منحصر به فرد بوده و امکان اجرای الگوهای تکراری در پروژه های وسیع تقریبا غیر ممکن است و این مزیت باعث می شود تا مانع ایجاد یکنواختی شود. ویژگی مهم دیگر سنگ نما، در مقایسه با انواع مصنوعی آن دوام رنگ است، سنگ طبیعی دارای رنگ ثابت بوده و در طی زمان رنگ آن تغییر نمی کند و اگر در طی نصب احتیاج به برش کاری باشد، بر خلاف مدل های مصنوعی، که در شرایط مشابه توده بتونی داخل آن نمایان می شود، ولی در سنگ نما هر آنچه داخلش می بینید با همان طرح و رنگ  که در سطح وجود دارد در مغز آن نیز به همان صورت است.سنگ نما دارای پایداری بالا و جذب آب بسیار کمی می باشد، ولی امکان دارد شاهد رسوب پودری سفید رنگ بر روی نمونه های نصب شده آن باشید که حاصل شوره زدن می باشد. از جمله دیگر خواص سنگ نما، تحمل فشار و مقاومت در برابر گرمای شدید و سرما زدگی می باشد که در این خصوص از نمونه های مصنوعی پیشی گرفته است. داده های تطبیقی نشان داده که سنگ مصنوعی به صورت چشمگیر میزان جذب آب بیشتری در واحد وزن در مقایسه با سنگ طبیعی دارد. سنگ طبیعی در تماس طولانی مدت با رطوبت منبسط شده و این در حالی است که سنگ مصنوعی پس از خیس شدن و در طی خشک شدن یا کربنات شدن منقبض می شود.

 

انواع برش سنگ 

سنگ های طبیعی در طرح ها و رنگ های متنوعی در دسترس می باشند و در حین فرآوری به شکلهای مختلف بریده می شوند که متداول ترین شکل موجود آن در بازار شامل سنگ نما، سنگ کف و سنگ پله می باشد. ظاهر سنگ طبیعی توسط طرح های نامنظمی که در یک الگوی تصادفی قرار می گیرد مشخص می شود. سنگ کف از قطعات مستطیل با ابعاد بزرگ و یا کوچک با لبه های قائم و سطوح صاف تولید و سنگ پله معمولا از سنگ های طویل و با ضخامت بیشتر ساخته می شوند، در یک ساختمان ترکیب انواع سنگ با هم می تواند جلوه ای متمایز به بنا ببخشد.

 

پیامدهای صرفه جویی هزینه

در استفاده از سنگ نما به دلیل ضخامت کم آن، علاوه بر کاهش هزینه تولید، مزایای صرفه جویانه دیگری، از جمله سهولت در نصب و کاهش هزینه های حمل و نقل، وجود دارد. نصب سنگ نما نسبت به ساخت دیوار سنگی ساده تر بوده و نصب آن مشابه روش نصب روکش های مصنوعی انجام می شود. یک استاد نصاب سنگ بر اساس میزان ساعت کاری مفید هشت ساعت در طی یک روز، قادر است روزانه 12 متر مربع سنگ نما نصب کند، در صورتیکه در مقایسه با آن تنها پنج و نیم متر مربع دیوار تمام سنگی می تواند بسازد. این اختلاف سرعت، در انجام نصب سنگ نما باعث افزایش بهره وری و صرفه جویی در هزینه می شود. از سوی دیگر با وجود نرخ رو به رشد سوخت در جهان، هزینه های حمل و نقل تبدیل به آیتم بسیار مهمی در انتخاب نوع مصالح ساختمانی شده است. به دلیل سایز و وزن کمتر سنگ نما، در هر بار تخلیه کامیون مقدار بیشتری سنگ نما را میتوان منتقل نمود. به عنوان مثال ظرفیت یک کامیون گنجایش انتقال سنگ مورد نیاز برای ساخت هزار متر مربع دیوارسنگی و یا انتقال چهار هزار متر مربع سنگ نما را دارد. پس به طور کلی این بدان معناست که هزینه حمل و نقل سنگ نما در مقایسه با ساخت دیوار تمام سنگی چهار برابر کاهش می یابد.

 

ویژگی سنگ طبیعی و سنگ نما

* سنگ طبیعی شامل سنداستون، سنگهای آهکی، مرمر و گرانیت است.

* حداکثر چگالی سنگ نما مطابق با استاندارد UBC/IBC   برابر با  psf 15می باشد.

* میزان انبساط و انقباض سنگ نما 10 اینچ در هر فوت می باشد.

( سنگ طبیعی در طی زمان با جذب رطوبت منبسط می شود؛ ولی سنگ مصنوعی در اثر گذشت زمان و با کربنات شدن منقبض می شود)

 

پایداری سنگ نما

سنگ نما، به دلیل طبیعی بودن، طیف گسترده ای از اهداف صرفه جویی انرژی را تامین می کند. سنگ طبیعی بسیار بادوام، غیر سمی بوده و نظافت آن نیز آسان می باشد. سنگ نما، دارای حجم حرارتی مناسبی است، حجم حرارتی قابلیت مصالح در جذب و نگهداری حرارت و آزادسازی آن به تدریج می باشد، در نتیجه با جذب حرارت اضافه در طول روز و انتقال آن به محیط داخلی در طول شب باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. سنگ نما با توجه به ضخامت کمی که دارد، به میزان کمتری از خاصیت دیوارهای سنگی برخوردار است و تا حدودی باعث بهبود خاصیت مقاومت حرارتی، صوتی دیوار و ضد حریق شدن آن می شود. سنگ طبیعی دارای طول عمری بالغ بر 100 سال است که اگر سنگ نما به درستی انتخاب و اجرا شود باعث افزایش طول عمر منزل و ساختمان می شود و پس از تخریب ساختمان نیز امکان استفاده مجدد آن در زیر سازی خطوط راه آهن یا محوطه سازی وجود دارد.

 

نصب صحیح سنگ نما

اگر سنگ نما به طور صحیح به بستر (زیر کار) چسبیده شود، طول عمر بالایی خواهد داشت، معمولا خرابی سنگ نما در نتیجه نصب غیر اصولی آن می باشد. رعایت دقیق قوانین نصب سنگ نما، شامل دستورالعمل هایی جهت استفاده صحیح از نبشی فلزی، چفت و بست، و اطلاعات اتصالات می باشد که باعث افزایش مقاومت سنگ نما در برابر شرایط اقلیمی دشوار و طوفال می باشد. قوانین زیر شرایط استاندارد نصب سنگ نما را مورد بحث و بررسی قرار می دهند:

* قانون بین المللی ساختمان 2006 IBC (بخش 1405.9)

* قانون بین المللی مسکونی IRC ( جدول R703.4 تبصره Z)

* قانون مقررات ساختمانی برای سازه های سنگی 2005

* قانون کمیسیون مشترک استاندارد های مصالح سنگی ACI-530-05/ASCE 5-05/TMS 402-05 (بخش های 6.1 و 6.3)

* قانون استاندارد ساختمان 1999 (SBC)

* قانون متحد ساختمان 1997 (UBC)

(2006 International Building Code (IBC) (Section 1405.9

(2006 *International Residential Code (IRC) (Table R703.4 Note Z

*2005 Building Code Requirements for Masonry Structures

(*Masonry Standards Joint Committee Code, ACI-530-05/ASCE 5-05/TMS 402-05 (Sections 6.1 and 6.3

(*1999 Standard Building Code (SBC

(*1997 Uniform Building Code (UBC

قوانین و الزامات ساختمانی در هر منطقه متفاوت است، و بخصوص در مناطقی که زلزله خیز هستند می بایست سخت گیری های بیشتری انجام شود.

 

نظارت بر طراحی و نصب سنگ نما

میتوان به محض خارج کردن سنگ نما از بسته بندی اقدام به نصب آن نمود، اما برخی از نصابان سنگ ترجیح می دهند که ابتدا سنگ ها را بر روی زمین پهن کنند تا بتوانند در انتخاب سنگ هایی با طرح وخطوط مشابه در کنار یکدیگر انتخابی بهتر انجام دهند، میزان درز بین قطعات سنگ و رنگ ملات استفاده شده بر روی ظاهر کل کار تاثیر زیادی میگذارد و در ساخت یک بنای شایسته نقشی کلیدی ایفا می کند. یک استاد کار می بایست تبحر خاصی در بریدن سنگ و ایجاد یک طرح منسجم داشته باشد، به طوریکه ایجاد محصولی زیبا و بی نقص را در انتها تضمین کند. سنگ نما می تواند به طور مستقیم بر روی سطوح مختلفی مانند بلوک بتنی، آجر یا سیمان نصب شود، مراحل نصب آن نیز همانند روش نصب سنگ مصنوعی می باشد، به جز اینکه لایه پشتی صاف و هموار سنگ طبیعی بسیار راحت تر و بهتر از سطح پشتی ناهموار و زبر سنگ مصنوعی می چسبد، زیرا سنگ مصنوعی پیش از اتمام اتصال، رطوبت موجود در ملات را جذب می کند و باعث ایجاد اتصالی سست تر می گردد.

در جاهایی که دائماً در معرض رطوبت هستند، تمهیدات ضد آب کردن جلوی نفوذ رطوبت به داخل منزل و لکه شدن دیوارهای داخلی را می گیرد، لذا برای ساخت نمای ساختمان باید از یک پوشش ضد آب استفاده نمود، بنا به اظهار موسسه سنگ تراشی کوه راکی، سنگ نما ذاتاً مقاوم در برابر شرایط اقلیمی می باشند و در صورت استفاده از سنگ نما احتیاجی به استفاده از پوشش ضد آب نمی باشد. استفاده از روش خشکه چینی نمای ساختمان در اقلیم هایی با سیکل های گرم و سرد متمادی توصیه نمی شود، اما میتوان در فضای داخلی ساختمان و یا مناطقی با هوای گرم و بدون یخبندان از این روش استفاده کرد. سطوحی از دیوار که قصد دارید بر روی آن سنگ نما نصب کنید و قبلاً لکه دار شده، بتونه کاری شده و یا رنگ شده است باید لایه ایجاد شده بر طرف شود که معمولا به وسیله سند بلاست این کار انجام می شود تا اتصال بهتری بین دیوار با ملات برقرار شود.

معمولا سنگ نما نیازی به تعمیر و نگهداری ندارد. تنها کاری که لازم است انجام شود، شستن دوره ای آن با صابون ملایم یا پاک کننده ضعیف و برس نرم جهت از بین بردن آلودگی و گرد و خاک سطحی می باشد. برس های سیمی و پاک کننده ها و محصولات اسیدی هرگز نباید برای این کار استفاده شوند. اگر سنگ نما به درستی انتخاب و نصب شود، با هزینه ای قابل قبول میتوان نمای ساختمانی زیبا و با دوام ساخت و خوشبختانه با توجه به تنوع بالایی که در طرح و رنگ انواع سنگ نما وجود دارد، قابلیت ارائه گزینه های متعدد به مشتریان با هر بودجه ای وجود دارد.

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

کلیدواژه ها: سنگ نما