ساخت و ساز سبز با سنگ طبیعی

نوشته شده توسط : ادمين ديجي سنگ در : 1396/12/11 17:58 (1525 نمایش)

سنگ به عنوان محصولی طبیعی، ذاتاً با محیط زیست سازگار می باشد. سنگ طبیعی با خاصیت پایداری، سهولت درمراقبت ونگهداری، قابلیت بازیافت و سهولت در استخراج دارای مشخصات سازگار با محیط زیست می باشد. استفاده از سنگ طبیعی نشان می دهد که شما در قبال حفظ زمین، با تلاش فعالانه در جهت حفظ و بازسازی و بهبودی محیط زیست، قبول مسئولیت کرده اید. حفاظت از منابع، جلوگیری از ایجاد آلودگی و به حداقل رساندن ضایعات، برخی از مزایایی است که استفاده از سنگ طبیعی در ساخت پروژه های ساختمان سبز با خود به همراه می آورد. ساخت و ساز دلسوزانه برای حفظ محیط زیست نیازمند تفکر و برنامه ریزی دقیقی می باشد. مزایای بدست آمده از ساخت یک ساختمان به روش سبز بسیار با ارزش تر از بهایی است که برای ساخت آن پرداخت می شود. در ساخت و سازهای متداول مقادیر هنگفتی آب و انرژی صرف می شود، در حالیکه گازهای گلخانه ای و ضایعات بیش از حدی را نیز تولید می کند. این اثرات در حین تولید مصالح غیر همخوان با محیط زیست و هم در حین ساخت بنا با چنین مصالحی ایجاد می شود. علاوه بر این، هنگامی که از مصالح ساختمانی ناسالم استفاده می شود، کیفیت هوای داخلی دچار اختلال می گردد، لذا به کار گیری روشهای ساخت و ساز سبز تاثیرات مخرب بر سلامت انسان و محیط را هم در طی دوره ساخت و هم در زمان استفاده از آن، به کمترین میزان کاهش می دهد. اگر ضررهای وارده به محیط زیست، دلایل کافی برای ساخت و ساز به روش اصول سبز نباشند، جنبه مالی آن حداقل می تواند بشر را وادار به استفاده از روشهای سبز نماید، زیرا صرفه جویی هزینه های پزشکی ساکنینی که از ساختمانهای سبز استفاده می کنند و حتی تیم مجری فعال در ساخت چنین پروژه هایی، می تواند توجیه بسیار مناسبی برای به کار گیری اصول ساخت و سازهای سبز باشد.

لذا برای اینکه بتوانیم هزینه های سلامتی خود را کاهش دهیم و مهمانان خوبی بر روی این کره خاکی باشیم، انجمن سنگ طبیعی (NSC) زمان زیادی را جهت شناخت روش های استفاده بهینه درعرصه ساخت و ساز سبز، صرف نموده و هدف این انجمن، ارتقاء جایگاه سنگ طبیعی در صنعت ساختمان و معرفی آن به عنوان مصالح پایدار دارای ارجعیت، می باشد که برای این منظور از روشهای زیر استفاده نموده است:

- استفاده از رده بندی سیستم امتیازدهی پنج کلیدی LEED به عنوان راهنمایی معتبر و موثق برای اثبات اینکه سنگ یک انتخاب طبیعی برای ساخت و ساز سبز می باشد.

- معرفی شفاف، مزایای استفاده از سنگ طبیعی که در تحقیقات گسترده صورت گرفته است.

- همکاری با شورای مشورتی شامل معماران، طراحان، نویسند گان تخصصی پیشگام صنعت ساختمان که دارای اطلاعات کامل از مشخصات سنگ طبیعی و کاربرد های آن در ساختمان و محوطه سازی می باشند.

 

ساختمان سبز با سنگ طبیعی

 

نحوه پیاده سازی برنامه های ساخت و ساز سبز

پایداری ساختمان یک استراتژی سه شاخه ای، شامل مقررات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی می باشد و بدین طریق برنامه های ساخت و ساز سبز به وجود می آیند. مصالح ساختمانی مورد استفاده برای این منظور می بایست از هنگام تولید و استخراج تا بهره برداری و پایان کارکردشان در چرخه سازگار با محیط زیست قرار داشته باشند LEED بر پایه حمایت از روش های مورد استفاده در ساخت و ساز سبز مطابق با اصول ملاحظه کارانه در تعامل با محیط زیست تعریف شده است و انجمن سنگ طبیعی در تلاش است که به طور موثق ثابت کند که استفاده از سنگ طبیعی در ساختمان گامی بزرگ در رسیدن به این هدف می باشد و در حال حاضر مشغول تحقیق و شناسایی روشهای ممکن برای کاربرد سنگ طبیعی در بخشهای مختلف ساختمان و به خصوص با توجه به دوام بالای سنگ طبیعی بازیافت و استفاده مجدد آن می باشند. این کار کل چرخه زندگی سنگ طبیعی را مورد بررسی قرار می دهد، و آن را به عنوان یک مصالح ساخت و ساز سبز در سطح جامعه به اثبات می رساند. با ساخت و ساز مسئولانه بشر میتواند به وظیفه خود در برابر محیط زیست عمل کند و برای این منظور می بایست از مصالحی که به روش سازگار با محیط زیست استخراج و پردازش شده اند استفاده نماید.

 

تحقیقات و نتایج

تلاشهای قابل ملاحظه ای جهت جمع آوری داده های دقیق برای مشخص شدن تاثیرات زیست محیطی صنعت سنگ طبیعی انجام شده و خوشبختانه اطلاعات بدست آمده در حال حاضر در دسترس می باشند و برای ارزیابی دقیق مشخصات زیست محیطی مصالح مختلف می بایست اثرات مربوط به کل چرخه زندگی آن محصول مشخص شود. مجموعه داده های چرخه زندگی برای عملیات استخراج و پردازش سنگ های گرانیت، لایم استون، ماسه سنگ، و ورقه سنگ جمع آوری شده و از طریق لینک های زیر، با سایت دانشگاه مرکز تنسی متصل و قابل دانلود می باشند:

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید، در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید

 

 

کلیدواژه ها: ساختمان سبز, ساخت و ساز سبز