معرفی سنگ مرمریت اسپانیا

نوشته شده توسط : ادمين ديجي سنگ در : 1397/1/4 12:17 (1267 نمایش)

از میان صدها و هزاران نوع سنگ طبیعی که استخراج ، فرآوری و در بازار جهانی سنگ خرید و فروش می شوند، سنگ های خیلی کمی توانسته اند نام خود را برند کنند و به آسانی برای حتی کسانی که در صنعت سنگ فعالیت نمی کنند نیز شناخته شده باشند. یکی از این سنگ ها، سنگ مارمال کرم مارفیل (Marmol Crema Marfil) است. سنگ Marmol Crema Marfil یک سنگ مرمریت با رنگ بژ است که بیشتر در کوهستانی به نام El Coto در پینوسو (Pinoso) اسپانیا استخراج می شود (مشابه این سنگ در کشورمان نیز یافت می شود). سنگ هایی که در کوهستان El Coto و در نزدیکی این مناطق استخراج می شوند در بازار تحت همین نام شناخته می شوند. در اسپانیا حدود 20 معدن به صورت همزمان مشغول استخراج این سنگ می باشند و میزان سرانه استخراج این نوع سنگ سال به سال متفاوت است، اما به صورت متوسط سالیانه در حدود 500 هزار متر مکعب از این سنگ استخراج می شود. در کنار استخراج، صنعت فرآوری نیز در اطراف این معادن رشد کرده و کارخانه های بسیاری در نزدیکی شهرهای Novelda، Monforte del Cid، La Romana، Monovar، Pinoso، Elda و Algueña ایجاد شده اند. تعداد کل افرادی که به صورت مستقیم در صنعت سنگ و بیشتر در زمینه استخراج و فرآوری سنگ Marmol Crema Marfil فعالیت می کنند حدود 5000 نفر تخمین زده شده، که این تعداد انحصاراً دست اندرکار تنها این نوع سنگ نیستند و انواع دیگر سنگ را نیز علاوه بر آن استخراج، فرآوری و به فروش می رسانند.

 

سنگ اسپانیا

 

معروفیت سنگ Marmol Crema Marfil بدان حد است که امروزه این سنگ از اسپانیا به بیش از 100 کشور در سرتاسر جهان صادر می شود. بسیاری از پروژه های بزرگ با این سنگ اجرا شده و همچنین استفاده از این سنگ در پروژه های کوچک و تزئین دکوراسیونهای داخلی نیز بسیار متداول شده است. رنگ منحصر به فرد بژ این نوع سنگ به شما این اجازه را می دهد تا بتوانید آن را با هر سنگ متفاوت دیگر و یا هر گونه نورپردازی در دکوراسیون های با طراحی متفاوت استفاده کنید. این دلیل اصلی محبوبیت و متداول شدن استفاده از این نوع خاص سنگ می باشد.

 

دسته بندی انواع سنگ Marmol Crema Marfil

سنگ یک ماده طبیعی است و نه تولید دست بشر، لذا نباید انتظار داشت که از یک ساختار واحد پیروی کند. بنابراین با توجه به هرگونه تغییر در طرح و رنگ، یک نوع دسته بندی متفاوت ایجاد می شود که اکثراً بر مبنای زیبایی شناسی این نام گذاری ها انجام می شود، اما گاهی دسته بندی های زیاد، حتی برای حرفه ای ها و با تجربه های صنعت سنگ ساختمانی نیز دردسر ساز می شود و دشواری این کار زمانی بیشتر می شود که بدانیم شرکت های مختلف نیز برای یک نوع سنگ از اسامی متفاوتی استفاده می کنند که خود نام گذاری کرده اند و این عدم تطابق اسم ها بین شرکتها باعث ایجاد دردسر در انتخاب و مقایسه بین آنها می شود.

اولین و شاید تعجب آور ترین نکته ای که یک نفر هنگام تحقیق بر روی سنگ Marmol Crema Marfil با آن مواجه می شود، دسته بندی های متعدد آن است. در حقیقت اگر بخواهیم واضح تر بگوییم سنگ Marmol Crema Marfil معرف یک خانواده از سنگ های شبیه به هم می باشد که نقطه اشتراک همگی آنها رنگ بژ و منطقه ای است که از آن استخراج می شوند.

 

سنگ اسپانیا

 

یکی از نحوه های دسته بندی سنگ Marmol Crema Marfil، تقسیم بندی آن بر حسب رنگ زمینه است که می تواند از تیره تا روشن باشد که این سنگ دارای نمونه های مختلفی در تمامی این گستره رنگی می باشد. نوع دیگر دسته بندی، مرتبط با نوع رگه هایی است که در این سنگ وجود دارد که آیا سنگ بدون رگه است یا در بخشی و یا تماماً رگه دارد است؟ در واحد سطح تعداد رگه ها کم است یا زیاد؟ فراموش نکنید که هم سنگ های با رگه کم و هم سنگ های با رگه زیاد می توانند رنگ های زمینه تیره و روشن نیز داشته باشند ولی راه های طبیعت برای حیرت زده کردن انسان به همین جا ختم نمی شود. طبیعت افراد دست اندرکار صنعت سنگ را مجبور کرده تا دسته بندی دیگری نیز بسازند که بر اساس انواع مختلف لکه های سفید رنگی می باشد که به شکل دانه های برنج در سطح آن مشاهده می شوند. البته این دانه های برنجی شکل هم در رنگ های روشن و هم تیره مشاهده می شوند. این لکه های سفید که به شکل دانه برنج می باشند، آن طور که محلی ها آنرا می نامند، در اصل بقایای فسیل می باشند. در کنار دانه های برنجی شکل امکان مشاهده رگه هایی در سطح وجود دارد که می تواند روشن و یا تیره باشند که متناسب با آن، میزان دسته بندی ها به شدت افزایش می یابد. خب حالا احتمالاً فکر می کنید که کار دسته بندی انواع مختلف این نوع سنگ تمام شده و همه انواع مختلف آن ذکر شده است! یک لحظه صبر کنید، طبیعت می گوید کار من با شما هنوز تمام نشده و حتی انواع بیشتری از این سنگ وجود دارند. یک نوع خاص از سنگ Marmol Crema Marfil یافت شده که اسپانیایی ها به خاطر شکل خاصش به آن "نوع آبی" میگویند. چرا؟ چون هنگامی که سطح سنگ صیقلی می شود، به شکل موج های اقیانوس در می آید. این موضوع بدین جهت رخ می دهد که فسیل ها در یک جهت خاص قرار می گیرند و شکل موج های دریا را به خود می گیرند. از انواع دیگر سنگ Marmol Crema Marfil مواردی مشاهده شده اند که رنگ آنها متمایل به صورتی و یا سبز می باشند. البته تا به امروز میزان حجم شناسایی شده از این دو نوع سنگ بسیار کم بوده. نوع دیگری از سنگ Marmol Crema Marfil، وجود دارد که افراد محلی اسم "گل" را برای آن انتخاب کرده اند. در این نوع سنگ، دایره های سفیدی به اندازه سکه وجود دارد که به شکل گل هستند. بعضی اوقات این دایره ها در سراسر سطح سنگ به صورت یکنواخت و گاهی اوقات این پراکندگی در برخی از قسمت ها بیشتر توزیع شده اند . تمام؟ نه هنوز. یک نوع دیگر از سنگ Marmol Crema Marfil وجود دارد که به آن “encalizado” می گویند که در آن رگه هاای از لایم استون سفید وجود دارد.

 

چه نوع پرداخت هایی بیشتر برای سنگ Marmol Crema Marfil استفاده می شود و چه پرداخت هایی توصیه می شود؟

سنگ Marmol Crema Marfil با پرداخت پولیش شده بدون شک مشهورترین و پر استفاده ترین نوع از این سنگ می باشد که بیشتر افراد با آن آشنا هستند. اما پرداخت آنتیک کاری، مات کردن و حتی چرمی کردن نیز بنا به سفارشات دریافتی در کارخانه های سنگبری انجام می شود. اکثر سنگ های با پرداخت مات به مقصد هایی فرستاده می شوند که پس از نصب پولیش خواهند زد. نوعی از برش این سنگ که به صورت بصری نیز جذاب است، “escarfilado” نام دارد که به صورت کاشی هایی با ابعاد 20*10 یا 25*10 سانتیمتر و در ضخامت های مختلف می باشند.

 

تفاوت سنگ Marmol Crema Marfil با دیگر لایم استون های مشابه در چیست؟

در بعضی موارد امکان دارد که نصابین از سنگ های دیگری ولی به نام سنگ Marmol Crema Marfil استفاده کنند، که از نا آگاهی خریدار نهایی به انواع سنگ طبیعی سوء استفاده می شود. اما افراد محلی مانند سایر خریداران عمده در سایر کشورها نسبت به این موضوع آگاه هستند. آنها تاکید دارند که سنگ های کمی با مشخصات سنگ Marmol Crema Marfil وجود دارند و برای آنها که این نوع سنگ را خوب بشناسند، تشخیص آن با دیگر سنگ ها کار زیاد دشواری نیست. سنگ های مشابهی که به نام سنگ Marmol Crema Marfil فروخته می شوند اکثراً از نوع سنگهای کریستال یا لایم استون هستند که ظاهری شبیه دارند، اما در ثبات و مقاومت سنگ Marmol Crema Marfil منحصر به فرد است.

 

نتیجه گیری

اگر میزان حجم استخراج و پردازش شده را در نظر بگیریم، سنگ Marmol Crema Marfil یکی از بزرگترین و مهمترین انواع سنگ ساختمانی در اسپانیا می باشد. منابع بزرگ فرآوانی از این سنگ در اسپانیا وجود دارند و منابع بسیار زیادی از این سنگ هنوز باقی مانده وهیچ گونه نگرانی از بابت این که این سنگ به زودی به اتمام برسد وجود ندارد. هنوز دهه های زیادی از عمر استخراج و فرآوری این سنگ باقی مانده. این که چه شگفتی هایی از طبیعت در آینده در باره این نوع سنگ از لحاظ رنگ، رگه و سایر جنبه های زیبایی شناسی آن کشف می شود، هیچ کس نمی داند. اما چیزی که می توان درباره آن با اطمینان بیان کرد این است که همانطور که میزان استفاده از سنگ های طبیعی در سراسر جهان افزایش می یابد، تقاضا برای سنگ Marmol Crema Marfil نیز روز به روز افزایش پیدا می کند.

 

مشخصات فنی سنگ Marmol Crema Marfil

جرم حجمی: 2.68 gms/cm3

ضریب جذب: 0.07 درصد

تخلخل: 1.30 درصد

قدرت تراکم: 1.557 kg/cm3

قدرت خمش: 148 kg/cm3

تست پوشش اصطکاکی: 0.35 میلی متر

تست اثر: 23 سانتی متر

قدرت میکرو در اثر: 157 kg/mm2

کاهش وزن بعد از یخ زدن: 0 درصد

قدرت تراکم بعد از یخ زدن: 1.352 kg/cm3

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه
مطالب با موضوعات دیگر

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.

 

کلیدواژه ها: سنگ اسپانيا, مرمريت اسپانيا