سنگ باد بر

سنگ باد بر

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/25 22:53 (4176 نمایش)

برای تولید سنگ بادبر پس از استخراج سنگ به وسیله پتک دستی بر روی سنگ ضربه زده  و باعث کنده شدن لایه های ضخیمی از روی سطح سنگ می شوند، از نمونه های سنگ بادبر می توان به سنگ بادبر مشکی نجف آباد، سنگ بادبرکوهی، سنگ بادبر شیراز، سنگ بادبر گندمک، سنگ بادبر جوشقان و سنگ بادبر کریستال اشاره کرد، تفاوت باد بر کردن سنگ و چرمی کردن سنگ در نحوه انجام آن توسط ماشین و یا دستی بودن می باشد که برای سنگ بادبر این کار با دست و به وسیله پتک صورت می گیرد و برای چرمی کردن این فرآیند توسط دستگاه انجام می شود. همچنین میزان عمق پوسته برداشته شده از روی سطح سنگ های بادبر بیش از سنگ های چرمی می باشد. سنگ های بادبر اکثرا دارای جنس مرمریت و یا تراورتن می باشند و به دلیل عدم نیاز به تجهیزات و تکنولوژی خاصی برای ایجاد سنگ بادبر، اولین سنگ های فرآوری شده توسط بشر با این نوع سطح بوده که هم اکنون نیز در طراحی های کلاسیک برای استعاره به معماری سنتی از اینگونه سطح استفاده می شود. همچنین در مکانهایی که احتیاج به استحکام زیاد می باشد و تصمیم به دیوار چینی با سنگ را داشته باشند بلوک های سنگی با سطح بادبر شده را بر روی هم قرار می دهند که موارد استفاده زیادی همچون سیل بند، دیواره باغ و ... دارند. از دیگر منابع تولید سنگ های باد بر ضایعات معادن سنگ می باشد که قطعات کوچک و غیر قابل استفاده سنگ را که امکان فرآوری ندارند تبدیل به بلوک های سنگی با سطح بادبر می کنند.

 

ستگ بادبر

 

در طبیعت صخره های زیادی مشاهده می شوند که سطحی مشابه سطح سنگ بادبر دارا می باشند که وزش باد به همراه سرما و گرما باعث شکسته شدن و ریختن لایه های سطحی آن و ایجاد چنین سطحی شده است  و به همین خاطر چنین سطحی باد بر نام گرفته است. در قدیم استفاده از سنگ بادبر با ابعاد چهل در بیست سانتیمتر برای ساخت نمای ساختمان متداول بود که اکنون بیشتر در ابعاد پانزده در سی سانتیمتر تولید می شود که به دلیل ضخامت بالا دارای وزن سنگینی نیز می باشند و خطر کنده شدن آنها از نمای ساختمان وجود دارد که به همین علت از این نوع سنگ تنها در ارتفاعات پایین استفاده می شود.

در اینفوگراف زیر به توضیح انواع عملیات سطحی امکان پذیر بر روی سنگ پرداخته شده است

 

سنگ باد بر

 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.