رزین کاری

رزین کاری

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/1/28 23:37 (5723 نمایش)

رزین ترکیبی شیمیایی و یا طبیعی است که بسیار چسبناک بوده و تحت شرایط خاصی سخت می شود و به منظور افزایش استحکام سنگ و ایجاد سطحی با ظاهری یک دست، در حین فرآیند تولید سنگ از آن استفاده می شود. هزاران سال است که بشر از رزین‌های طبیعی استفاده نموده به طور مثال از رزین کاج برای درزگیری قایقها، مومیایی کردن اجساد، ساخت ظروف غذا و مصارف دیگر استفاده می شده . رزین کاری سنگ نیز اکثراً قبل از مرحله ساب و برای افزایش استحکام و اطمینان از خرد نشدن سنگ در حین ساب انجام می شود. بیشترین مصرف رزین برای سنگ های تراورتن می باشد و دیگر  انواع سنگ خود دارای بافتی متراکم می باشند. باید توجه داشت که سنگ تراورتن از بین تمامی انواع سنگ های مختلف، دارای بیشترین تخلخل بوده و تنها حفره هایی از آن را میتوان با رزین پر نمود که دارای راه نفوذ از سطح می باشند و به همین علت امکان پر کردن حفره های پشت سنگ وجود ندارد. حفره های پشت سنگ در هنگام نصب سنگ توسط ملات پر می شوند و خود مزیتی برای اتصال بهتر سنگ در حین نصب می باشد. یکی از آیتم های مهم در سنجش کیفیت رزین، ضریب انبساط طولی و حجمی آن می باشد که در صورت وجود اختلاف بین ضریب انبساط سنگ و رزین، پس از انجام عملیات رزین کاری، حجم رزین خشک شده  کاهش و باعث نشست آن در سطح سنگ و ایجاد سطحی ناهموار می شود و یا به مرور زمان، با قرار گرفتن در فضای سرد و گرم تکه های خشک شده رزین از سطح سنگ جدا و کنده می شوند.

شرکت ایتالیایی pedrini که فعالیت خود در زمینه تواید دستگاه های فرآوری و برش سنگ را از دهه 50 میلادی شروع نموده، موفق به ثبت رکورد انجام مراحل رزین و پولیش سنگ اسلب تنها در طی بیست ساعت شده است در فیلم زیر خط تولید طراحی شده توسط این شرکت را مشاهده می کنید که به صورت تمام اتوماتیک مراحل فرآوری سنگ در آن صورت می گیرد:

 

 

 

 

در مرحله رزین کاری حتما می بایست سطح مورد نظر کاملاً خشک باشد و چون در مراحل برش و پیش ساب، سنگ با آب در تماس است در این مرحله می بایست به کمک کوره و یا قرار دادن سنگ در آفتاب از خشک شدن کامل سطح اطمینان حاصل نمود. چون  پس از فرآیند رزین کاری نیز برای تکمیل مراحل چسبندگی می بایست سنگ خشک شود، در صورت وجود کوره خشک کن در کارگاه سنگبری این مراحل با سرعت بیشتری انجام می شوند و در غیر اینصورت می بایست با قرار دادن سنگ در معرض نور خورشید در انتظار خشک شدن رزین بود. یکی از مشکلات متداول در رزین کاری نشست رزین پس از خشک شدن کامل می باشد که برای حل این مشکل می بایست سوراخ های درشت را به جای رزین کاری با عمل وصله کردن پوشاند و تا حد امکان ویسکوزیته رزین را کاهش داد تا امکان نفوذ آن به خلل و فرج موجود در عمق وجود داشته باشد. در صورت انجام رزین کاری پیش از مرحله پولیش، با درگیر شدن کلگی ساب با سطح سنگ امکان کنده شدن رزین وجود دارد. که یکی از دلایل پیدایش خلل و فرج پس از عملیات ساب، سایش بیش از حد سنگ و برداشته شدن یک لایه از سطح سنگ پس از مرحله رزین کاری است.

رزین ها به دو دسته رزین پلی استر و رزین اپوکسی تقسیم می شوند که رزین ماده اولیه ساخت هر دو آنها می باشد. در زیر به توضیح هر یک از آنها می پردازیم:

1- رزین پلی استر:

رزین پلی استر در حالت های مایع، نیمه جامد و جامد وجود دارند و به علت قیمت ارزانتر نسبت به رزین اپوکسی و دارا بودن کیفیت مورد قبول، استفاده از آن در صنایع سنگبری متداول تر از رزین اپوکسی می باشد. از دیگر امتیاز های رزین پلی استر سهولت کار با آن است. رزین پلی استر هم به صورت شفاف وجود دارد و هم به صورت رنگی. از رزین شفاف برای سنگ‌های مرمر به خصوص در مواردی که قصد نور پردازی از سطح پشتی سنگ را داریم استفاده می شود. در موارد دیگر رزین های شفاف را با رنگدانه ترکیب تا با سطح سنگ مورد نظر هم رنگ شود. رزین ها برای گیرش نیاز به سخت کننده (Hardener) مخصوص خود دارند و برای خشک شدن می بایست سنگ را در آفتاب و یا داخل کوره قرار داد. رزین پلی استر در مقایسه با رزین اپوکسی دارای ویسکوزیته بیشتری بوده و پس از ترکیب با سخت کننده زمان گیرش کوتاه تری دارد، که باعث می شود میزان عمق نفوذ کمتری به داخل خلل و فرج داشته باشد.

2- رزین اپوکسی

رزین اپوکسی به دلیل قیمت بالاتر نسبت به رزین پلی استر کمتر متداول بوده ولی استفاده از آن در بازارهای جهانی بسیار متداول است. در ایران صرفاً برای مصارف خاص و یا سنگ های گران قیمت مورد استفاده قرار می گیرد. از مزیت های رزین اپوکسی به میزان نفوذ بالا در خلل و فرج و ثبات رنگ آن که در برابر اشعه UV نور خورشید زرد نمی شود و جنس بسیار محکم  آن می توان اشاره کرد. به طوری که حد تحمل رزین پلی استر تنها 13- 14 مگا پاسگال است ولی رزین اپوکسی دارای حد تحمل 50-60 مگا پاسگال می باشد.

 

رزین کاری سنگ 2

 

علاوه بر رزین های فوق که استفاده از آنها کم و بیش متداول است، به روز ترین روش برای رزین کاری استفاده از رزین های UV است. تفاوت آن ها با رزین‌های دیگر، نوع هاردنر یا سخت کننده آنها می باشد که پرتو اشعه UV به جای هر ماده شیمیایی دیگری این کار را انجام می دهد و در آن از هیچ ماده شیمیایی برای سخت کردن استفاده نمی شود. از آ‌نجا که این رزین ها احتیاج به هاردنر شیمیایی ندارند و بر روی سطح سنگ سخت نمی‌شوند، لذا دارای نفوذ بیشتری بوده و رزین اضافه به راحتی به وسیله کاردک از روی سطح سنگ جمع می شود و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد و سپس مورد تابش پرتو UV قرار می گیرد. برای خشک کردن اینگونه رزین ها از کوره‌های مخصوص تابش اشعه UV استفاده می شود.

در اینفوگراف زیر به توضیح انواع عملیات سطحی امکان پذیر بر روی سنگ پرداخته شده است

رزین کاری

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.