سنگ گرانیت

سنگ گرانیت

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/3/2 14:4 (5553 نمایش)

سنگ گرانیت نام دیگر سنگ خارا است، این سنگ شناخته ترین نوع سنگ آذرین می باشد و به همین دلیل بافت آن دارای دانه های متوسط تا درشت می باشد به حدی که می توان دانه های آن را با چشم غیر مسلح نیز مشاهده کرد. سنگ ساختمانی که به‌عنوان گرانیت فروخته می‌شود، شامل تمام سنگ‌های بلورین دارای فلدسپار و بافت به هم پیوسته و دانه‌های مجزا است که با چشم غیر مصلح قابل‌ تشخیص بوده و از دانه‌های ریزه متوسط و درشت، سنگ‌های آذرین و بعضی از سنگ‌های دگرگون‌ شده تشکیل‌ شده است. سنگ گرانیت بر اثر سرد شدن آهسته ماگما (مواد مذاب) در زیر زمین تشکیل می شود و یکی از سنگین ترین انواع سنگ بوده که سختی و مقاومت بالایی دارا می باشد و مزیت آن در برابر سنگهای آهکی، یکنواختی در طرح، رنگ و استحکام بالا می باشد. همچنین به دلیل مقاومت بالای سنگ گرانیت در برابر خوردگی در فضای آزمایشگاه نیز به عنوان سطح روی میز، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

خواص سنگ گرانیت

گرانیت سنگی است بسیار سخت، بادوام و مستحکم با درجه سختی 5 تا 7 که باعث شده در برابر یخ زدگی و هوازدگی مقاومت بالایی داشته باشد به علت سختی بالای این سنگ تا چندین سال پیش امکان استحصال آن به صورت پلاک وجود نداشت ولی با توسعه تکنولوژی و ورود نسل جدیدی از الماسه برای برش سنگ، تولید سنگ گرانیت نیز افزایش یافت. جرم متوسط سنگ گرانیت 2/6 تن بر متر مکعب می باشد، جذب آب بسیار کمی دارد که به یک درصد هم نمی رسد و علت آن تخلخل بسیار کم و فشرده بودن بافت آن می باشد، مقاومت فشاری آن نیز یکصد تا سیصد مگا پاسکال می باشد.

 

مزایای سنگ گرانیت

سنگ گرانیت، سنبل سختی و مقاومت می باشد و در مقایسه با سنگ های آهکی، سخت تر و یکنواخت تر می باشد. سنگ گرانیت به راحتی خش بر نمی دارد و در مقابل حرارت نیز مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد. سنگ گرانیت یکی از بهترین گزینه ها جهت سنگ فرش معابر پر تردد می باشد. همچنین با توجه به زیبایی منحصر به فرد آن می توان از این سنگ در نمای بیرونی ساختمان و سنگفرش داخلی و پله ها نیز استفاده نموداز دیگر مزایای سنگ گرانیت مقاومت آن در برابر نفوذ آب و همچنین مقاومت در برابر ضربه می باشد، که این مزایا موجب شده تا از آن در محیط های صنعتی استفاده و از بابت کثیف شدن و خش برداشتن آن مطمعن بود.

بعضی ها اقدام به رنگ کردن سنگ گرانیت می کنند. سنگ های رنگ شده بیشتر در نمونه های وارد شده از چین مشاهده شده به خصوص در نمونه های رنگ مشکی که برای براقیت بیشتر و انعکاس نور به آن واکس مخصوص سنگ زده می شود که بعد از مدتی اثر خود را از دست می دهد. برای تشخیص رنگ شدن سنگ گرانیت می توانید مقداری آب گرم بر روی سنگ بریزید که در صورت تغیر رنگ آب جاری شده، پی به رنگ شدن آن می بریم و در صورتیکه سنگ گرانیت رنگی طبیعی داشته باشد، آب جاری شده از آن تنها کمی کدر می شود که پس از مدتی با رسوب ذرات معلق کاملا زلال و شفاف خواهد شد.

با صیقلی نمودن سطح سنگ گرانیت می توان بهترین ظاهر از این نوع سنگ را به نمایش گذاشت، با این روش میتوان باعث درخشیده شدن کریستال های داخل آن شده و رنگ زمینه نیز به خوبی نمایش داده می شود. توصیه می شود برای استفاده از سنگ گرانیت در کف، با فلیم کردن آن سایش سنگ را افزایش و مانع لغزندگی و سر خوردن عابرین در هنگام راه رفتن بر روی سنگ شوید. فلیم کردن سنگ گرانیت به صورت ایجاد نقش و نگار های یکسان بر روی سطوح صیقلی و تکرار آن طرح به وسیله سوزاندن سطح انجام می گیرد. چون سنگ گرانیت دارای سختی بالایی می باشد لذا هزینه برش و فرآوری آن نیز بیش از سنگ های آهکی می باشد ولی به علت طول عمر و دوام بسیار بالاتری که در مقایسه با سنگ های آهکی دارد اقتصادی و استفاده از آن مقرون به صرفه است.

 

خطر ساتع نمودن امواج رادیواکتیو توسط سنگ گرانیت

بنا به تحقیقات صورت گرفته، با قرار گرفتن سنگ گرانیت در محیط های دارای تشعشعات ایکس، گاما و میدان های مغناطیسی قوی و یا مواد شیمیایی قوی باعث می شود تا در دوره های زمانی خاصی از سنگ گرانیت امواج رادیو اکتیو ساتع شود که این امواج بسیار خطرناک بوده و امکان بروز سرطان و بیماری های خطرناک را ایجاد می کند و به همین علت در کشورهای اروپایی و امریکا از سال 2004 استفاده از این سنگ در فضاهاای که در معرض مواد شیمیایی قوی و پرتوهای اشعه قرار دارند ممنوع شناخته شده است. به گزارش آژانس محافظت محیط زیست یکی از گازهای ناشی از  امواج رادیو اکتیو که باعث ایجاد سرطان می شود رادون نام دارد که فاقد رنگ، بو و مزه می باشد و وجود آن در محیط های سربسته غیر قابل تشخیص می باشد و سالانه موجب مرگ بیش از بیست هزار نفر در امریکا می شود. ولی استفاده از سنگ گرانیت در فضا های باز مانند نماساختمان، پله، سنگ فرش معابر، فضاسازی محوطه و ... که به دور از شرایط خاص آزمایشگاهی می باشندهیچگونه خطری به همراه ندارد.

 

گرانیت

 

کاربرد سنگ گرانیت

سنگ گرانیت با تنوع عملیات سطحی که بر روی آن انجام می گیرد و تنوع طرح و رنگ آن برای تمامی فضاهای کاربری اعم از راه پله، نمای ساختمان، پارکینگ و فضاهای عمومی و خصوصی کاربرد دارد. بهترین کاربرد سنگ گرانیت با قابلیت های منحصر به فرد مقاومت در برابر فشار، گرما و سرما و سایش، استفاده از آن به شکل کوبیک در ابعاد ده سانتی متر مکعب و در حجم بسیار بالا برای سنگ فرش نمودن معابر می باشد. در کشور نروژ با توجه به اختلاف شدید حداکثر و حد اقل دما اکثر سطح خیابانها بدین نحو سنگ فرش شده اند و استفاده از سنگ گرانیت به عنوان جدول و پله های واقع در فضای خارجی نیز بسیار متداول می باشند. در دکوراسیون فضای داخلی ساختمان نیز از سنگ گرانیت می توان برای پله های مراکز اداری و پر تردد استفاده نمود که با توجه به مقاومت بالا در برابر سایش و طول عمر بسیار بالا بهترین گزینه انتخابی برای این منظور می باشد.

 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.