سنگ مرمر (اونیکس)

سنگ مرمر (اونیکس)

نوشته شده توسط : DigiSang Admin در : 1396/3/2 14:35 (10257 نمایش)

 

در لغت واژه مرمر به معنای درخشان می باشد و نام تجاری سنگ مرمر "اونیکس" می باشد ریشه کلمه مرمر از کلمه یونانی marmoros گرفته شده که به معنای درخشان می باشد. بهترین معادن سنگ مرمر در کشورهای ایتالیا و ایران  قرار دارند که در این میان ایران از لحاظ تنوع سنگ مرمر در جهان سرآمد می باشد. از معادن معروف سنگ مرمر در ایران میتوان به مرمر صورتی نقده، مرمر سبزشاهین دژ، مرمر سبزآب باریک آذرشهر، مرمر سبزعباس آبادجلفا، مرمرسبزتوران پشت یزد، مرمرسبز بورق یزد، مرمرجوشقان اصفهان، مرمر خلج خراسان، مرمر پرتقالی کاشمر، مرمراسفند کرمان، مرمرتنگویه (تلنگویه)سیرجان، مرمر ده رستم بم و معادن مرمر محلات و استان فارس اشاره کردهر نوع سنگ بلورین که غالب آن از کلسیت، دولومیت یا سرپنتین تشکیل‌شده و قابلیت انجام پرداخت را داشته باشد، مرمر تلقی می‌شود.

سنگ مرمر چگونه تولید می شود؟

کانی های سنگ آهک در اثر گرمای زیاد دچار تبلور مجدد شده و کریستالهای سنگ مرمر ایجاد می شوند و در طبیعت به صورت صخره هایی لایه لایه قابل مشاهده می باشند حال اگر بخشی از این کانی ها تحت فشار و دمای کافی قرار نگیرند به صورت سنگ تراورتن درآمده و در صورت عدم جدایش سنگ مرمر و تراورتن از یکدیگر سنگ ایجاد شده ترااونیکس می باشد که هیچ یک از خواص ظاهری و فیزیکی سنگ های تراورتن و مرمر را ندارد. ترکیب اصلی سنگ مرمر کربنات کلسیم است که به رنگ سفید می باشد و وجود ناخالصی های آلومینیوم و منیزیم باعث تنوع طرح و رنگ در آن می شود.

سنگ مرمر جزع سنگهای نرم محسوب شده و در معادن به روش سیم برش استخراج می شود. برای فرآوری سنگ مرمر، ابتدا صخره‏های مرمری را به وسیله ماشین آلات مخصوص به قطعات بزرگ خرد کرده و سپس  قطعات مرمر را به کارخانجات سنگبری منتقل می‏ کنند و در آنجا آنها را در ابعاد دلخواه و مناسب برش می‏ دهند. پس از برش، سنگ مرمر را با دستگاه ‏های مخصوص صیقل می دهند  تا سطحی صاف و هموار پیدا کنند و بدین نحو سنگ مرمر، آماده استفاده می ‏شود. در سال 1385 به دلیل تغییر در تعرفه های صادرات خصوصاً کوپمرمر شاهد یک جهش بزرگ در استخراج و صادرات سنگ مرمر در کشورمان بودیم.

 

مرمر

تفاوت سنگ مرمر با مرمریت

همانگونه که توضیح داده شد سنگ مرمر سنگی دگرگون شده است که از تبلور مجدد سنگ های آهکی تولید و به صورت بلورهای شفاف می باشند در حالیکه سنگ مرمریت سنگی آهکی رسوبی است که کاملا مات بوده و نور را از خود عبور نمی دهد و ساختاری کاملا فشرده دارد و در مقایسه با سنگ مرمر دارای سختی بالاتری بوده و در برابر هوازدگی ازخود مقاومت نشان می دهد و به همین دلیل بر خلاف سنگ مرمر از سنگ مرمریت می توان در فضای باز نیز استفاده نمود.

 

تاریخچه سنگ مرمر

از زمان باستان سنگ مرمر به عنوان عنصری دارای انرژی در بین تمدن های مختلف دارای شهرت بوده که از آن برای درمان بیماری های کلیوی و کبدی و رفع استرس استفاده می شده و حتی در مواردی نیز مشاهده شده که برای درمان بیماری های عصبی و روانی از سنگ مرمر استفاده می نمودند. تابش مستقیم نور آفتاب باعث کدر شدن و تغییر رنگ سنگ مرمر می شود که به همین علت از آن در محیط های سر بسته استفاده می شده است.  سنگ مرمر به علت زیبایی منحصر به فردی که دارد همواره در صنعت مجسمه سازی گزینه نخست انتخاب هنرمندان بوده و از قدیم به صورت گسترده ای در صنعت مجسمه سازی و یا برای ساخت بناهای مذهبی از سنگ مرمر استفاده می شده که از آن جمله میتوان به بنای تاج محل اشاره نمود که جلوه های زیبایی از هنر معماری با سنگ مرمر را میتوان در آن مشاهده نمود. آثار به جا مانده از دوران یونانیان باستان و معابد مصریان که با سنگ مرمر سفید ساخته شده اند قدمت استفاده از این نوع سنگ در ساخت بنا را نشان می دهد و همچنین هنرمندان بزرگی همچون «میکل آنژ» و «لئوناردو داوینچی» بسیاری از آثار مجسمه سازی خود را در بستری با جنس مرمر در تاریخ به ثبت رسانده اند.

شما را به دیدن کلیپ زیر دعوت می کنم، در این فیلم شاهد یکی از مدرن ترین سنگبری های جهان که با تکنولوژی روز دنیا تجهیز شده است می باشیم:

 

 

به منظور خرید سنگ دلخواه خود و استعلام از قیمت روز به بخش خرید سنگ مراجعه نمایید در این بخش تامین کنندگان سنگ از سراسر کشور قیمت و نحوه فروش محصولات خود را ارائه کرده اند.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد  می کنیم:

 

مطالب با موضوعات مشابه

 

با پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنید.